Ako vyzerá žena poručíka Columba?

Takto si slávne fiktívne postavy, ktoré nikto nikdy nevidel, predstavuje náš ilustrátor.

V kriminalistike sa identikitom páchateľa nazýva pokus o zostavenie portrétu hľadanej osoby na základe výpovede svedkov.

Náš ilustrátor sa pokúsil o zostavenie “identikitov” pre vymyslené postavy, ktoré sú známe z filmov, seriálov či divadla. Veľa sa o nich hovorí, no ich skutočnú podobu nakoniec na obrazovke nikdy neuvidíme.

Až dodnes. Ich podobizne sme rekonštruovali na základe “svedeckých výpovedí” ostatných fiktívnych postáv, ktoré s nimi účinkovali.

1. Manželka poručíka Columba

Poručík Columbo, roztržitý a nesmierne otravný detektív v pokrkvanom baloniaku. Svojou predstieranou naivitou za každým zmätie vraha a nakoniec brilantne rozlúskne prípad.

Aj keď pravidelne spomína svoju manželku, za celý čas ju v seriáli neuvidíme. Zo začiatku sa v Hollywoode pochybovalo či vôbec existuje, či nie je len súčasťou účelového tliachania detektíva, ktorý sa snaží svojou dotieravosťou vyviesť z miery podozrivých.

V diele “Rozbúrené vody” však o tom, že pani Columbovú videli a aj sa s ňou rozprávali, referujú aj iné postavy seriálu. Dokonca ju Columbo hľadá na palube lode a kapitánovi ju opisuje, že je nižšieho vzrastu a že má dlhšie čierne vlasy, ktoré nosí zviazané do drdolu.

V diele “Odpočívajte v pokoji, pani Columbová” diváci majú možnosť zahliadnuť na pohrebe pani Columbovej jej fotografiu. Neskôr ale vysvitne, že pohreb bol iba zinscenovaný poručíkom na zmätenie vraha a na fotografii je v skutočnosti sestra pani Columbovej.

Z dielu “Osudné cvičenie” zase vieme, že má skôr korpulentnejšiu postavu. Poručík vraví historku o tom, ako jeho žena bojuje so svojou váhou a že by ani nedovolil, aby bola príliš vychrtlá, keďže sám má rád ženské krivky typu “krv a mlieko”.

Z Columbových rečí o nej vieme aj to, že je silne rodinne založená, rada tancuje, počúva Chopina a jej krstné meno je Rose. Vo voľnom čase chodí do kostola, dobrovoľne vypomáha v nemocnici, chodí na prechádzky so psom alebo opatruje sestrino dieťa. Neskôr v niekoľkých epizódach spomína aj spoločné deti a ich 15 ročného syna.

Popularita fiktívnej postavy, ktorú nikto nikdy nevidel, bola tak veľká, že vznikol aj samostatný seriál Pani Columbová, kde manželku detektíva stvárnila Kate Mulgrewová. Seriál však po trinástich dieloch zrušili pre negatívny ohlas u divákov.

2. Merisa Craneová (Maris Crane) zo seriálu Frasier

Ak ste fanúšikom sitkomu Frasier, Merisu vám pravdepodobne nijak zvlášť netreba predstavovať. Pre tých, ktorí s postavou nie sú až tak oboznámení, nech sa páči, zoznámte sa s prvou dámou mesta Seattle:

Hlavné postavy seriál Frasier sú dvaja bratia psychiatri – mladší Niles Crane a starší Frasier Crane. Merisa je manželkou Nilesa. V seriáli ju uvidíte len dvakrát, za závesom v sprche a celú obviazanú obväzmi. Avšak jej neurotická povaha a vyziabnutá postava sú terčom vtipov skoro v každej epizóde.

Merisa je rozmaznaná, snobská, dominantná a nesmierne bohatá panička, privilegovaná členka miestnej smotánky. Jej rodina zbohatla na príjmoch z predaja tabliet do pisoárov, to ale samozrejme strategicky vo svojich kruhoch taja.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Nilesov brat ani otec si ju nikdy neobľúbili, Frasier ju spomína v prvom dieli takto: “Merisa je ako Slnko, len bez hrejivého tepla.”

Časté sú aj narážky na jej výzor. Merisa má abnormálne stuhnuté stavce, jej koža nemá takmer žiadny pigment.

Roz, kamarátka Frasiera, si ju raz na večierku pomýlila s vešiakom na kabáty. V inom diele zase Niles poznamenal, že Merisa si raz sadla na prdiaci vankúšik, bez toho, aby ho sfúkla. Bezpečnostný kód na jej dome vraj opisuje jej ideálnu hmotnosť, ktorú mala ako debutantka na plese – 45 libier a 12 uncí, čo je v prepočte približne 20 kilogramov.

3.  Hliník, ktorý sa odsťahoval do Humpolce

“Hliník se odsťěhoval do Humpolce.” Nezabudnuteľná hláška z komédie Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka Marečku, podejte mi pero!.

Hliníka vo filme síce neuvídime, keďže vo večernej škole je stále neprítomný, no do Humpolce sa za ním každoročne vypravuje vlak z obce Hora Svaté Kateřiny s názvom Krušnohorským expresem ze Hliníkem. Vďaka nesmiernej popularite, ktorú si získal, mu tu, ako svojmu najznámejšiemu obyvaťeľovi odkryli pamätnú dosku a následne na jeho počesť otvorili aj recesistické múzeum HLINÍKárium.

4. Jára Cimrman

Jeden z najväčších českých vynálezcov, dramatikov, básnikov, hudobníkov, učiteľov, cestovateľov, filozofov, vedcov a kriminalistov všetkých čias.

V Čechách dostal v celonárodnej ankete o najväčšiu osobnosť histórie a súčasnosti najviac hlasov. Česká televízia ho však po konzultácii s BBC nakoniec zo súťaže vyradila a udelila mu iba čestnú cenu. Aby anketu vyhrala fiktívna postava, sa nestalo v žiadnej krajine, kde táto relácia pod licenciou britskej televízie prebehla.

O nesmiernej popularite Jári Cimrmana u našich susedov svedčí aj to, že jeho meno nesie planétka obiehajúca medzi Marsom a Jupiterom, poddruh endemitnej myšky a niekoľko škorpiónov, rozhľadne, kino, niekoľko ulíc v rôznych obciach či kuriózne nábrežie, ktoré vôbec nie je pri vode.

Indície o tom, ako neprávom zabudnutý a znovu objavený velikán Jára Cimrman vyzeral, je viacero. Možno sa podobal na skutočného českého vynálezcu Jakuba Hrona Metánovského, ktorý poslúžil ako predobraz pre postavu českého génia.

Jednu z 136 možných podôb Járy Cimrmana zobrazuje aj poštová známka, ktorú vydala Česká pošta ako prvú okrúhlu známku vo svojej histórii.

Cimrman sa ale pravdepodobne najviac podobá na Zdeňka Svěráka, ktorý si ho zahral vo filme Jára Cimrman, ležíci, spíci. Pôvodne géniovu podobu, nechceli jeho “objavitelia” nikdy zverejniť, preto zvažovali či tento film vôbec natáčať. Chvíľu bola v hre aj varianta, že scény filmu bude zobrazené iba očami vynálezcu.

5. Charlie Townsend z Charlieho anjelov

Charlie Townsend je majiteľ súkromnej detektívnej kancelárie, ktorý má množstvo nepriateľov. Aby ochránil svojich zamestnancov pred vydieraním, nikdy nedovolí priamy kontakt s ním nikomu, okrem svojho kolegu Bosleyho.

Svojim anjelom, triu šarmantných detektívok, sa prihovára iba skrz malý reproduktor. Tvár postavy na obrazovke nikdy neuvidíme, často ho však vidieť od chrtba, vo svojej pracovni, v spoločnosti šarmantných dám.

Bonus na záver

Uhádnete, koho sme sa pokúsili stvárniť na poslednom obrázku? Je to postava zo sitkomu, ktorá sa rovnako v seriáli nikdy neukázala. Pomôcka: Volá sa Debbie a spoznali by ste ju podľa neprijemne prenikavého ženského hlasu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac