Pamiatky, ktoré by mal vidieť každý nadšenec techniky

Na Slovensku máme registrovaných 610 technických pamiatok. Mnohé z nich sú svetové unikáty.

Na Slovensku máme registrovaných 610 technických pamiatok. Mnohé z nich sú svetové unikáty.

O niektorých sme už písali. Napríklad v spojitosti so železničkou dopravou to bola Telgártska slučka, Čiernohronská železnica či historická lesná železnica vo Vychylovke. V iných článkoch napríklad o prešovskom Solivare či dvoch nádherných mlynoch v Kvačianskej doline, plávajúcom vodnom mlyne a o jedinom veternom mlyne na Slovensku.

Všetky by sa nám do článku nezmestili, ale vybrali sme niekoľko, ktoré rozhodne stoja za pozornosť.

1. Vodný žľab Rakytovo

Uprostred lesov doliny Rakytovo sa nachádza unikátna kultúrna pamiatka – jediný zachovaný funkčný vodný žľab v celej Európe. Celodrevený žľab dlhý takmer 2,5 kilometra vybudovali v 19. storočí a slúžil na splavovanie vyťaženého dreva z lesa.

Žľab ústi do harmaneckého potoka, ktorým mohlo drevo pokračovať až do Banskej Bystrice. Po jeho dĺžke boli rozostavané lesnícke hliadky, ktoré dozerali na plynulý pohyb dreva v umelom koryte.

V súčasnosti je vodný žľab v správe Mestských lesov Banská Bystrica, ktoré ponúkajú návštevníkom možnosť odbornej ukážky plavenia dreva v žľabe s výkladom. Pamiatku však možno, samozrejme, navštíviť i bez odborného sprievodu.

Prechádzka popri žľabe predstavuje nevšedný zážitok. Žľab sa tiahne väčšinou hustým lesom, miestami však križuje i trávnaté presvetlené časti či malé “rokliny” obklopené skalami zaujímavých tvarov. V jednom úseku prechádza žľab dokonca popod železničný most.

Východiskom túr k vodnému žľabu Rakytovo je zväčša Dolný Harmanec. Lesný chodník vedúci popri žľabe je miestami zamokrený, na túru je preto vhodná kvalitná nepremokavá obuv.

2. Kremnická mincovňa

Zdroj: Wikipedia CC 2.0, Autor: MincovnaKCA

Kremnická mincovňa je jeden z najstarčích podnikov a najstaršou dodnes fungujúcou mincovňou na svete. Nepretržite pôsobí už 700 rokov a jej produkty patria medzi svetovú špičku. Svoju kariéru začala razením uhorských grošov a zlatých florénov zvaných i “kremnické dukáty”. Od roku 2008 razí slovenské euromince. Okrem toho, vyrába i medaily, plakety, žetóny, odznaky, prívesky, kravatové spony, rády, vyznamenania a mnohé ďalšie produkty.

Kremnická mincovňa zároveň funguje aj ako múzeum. V zachovaných priestoroch historickej raziarne možno vidieť unikátnu expozíciu historických raziacich strojov, ktoré vyrobili miliardy kusov mincí, nielen pre vlastnú krajinu, ale aj pre desiatky štátov z celého sveta. V priestoroch novej raziarne majú návštevníci jedinečnú možnosť vidieť moderné raziace stroje priamo pri razení mincí.

3. Hámor v Medzeve

Hámor je historická kováčska dielňa využívajúca ako zdroj energie tečúcu vodu. Takýchto dielní bolo kedysi na Slovensku mnoho, obzvlášť bohatý bol však na ne Nižný Medzev. Medzevskí kováči boli považovaní za najlepších v Uhorsku a svojimi motykami, lopatami, sekerami, kosami či podkovami zásobovali celú krajinu.

Jeden unikátny historický medzevských hámor si môžu záujemcovia prehliadnuť i dnes. Ako živú technickú pamiatku ho spravuje a sprístupňuje Slovenské technické múzeum.

4. Drevený krytý most v Štefanskej Hute

Zdroj: Vypadni.sk, Autor: Lubo Cmorej

Drevený krytý most nad riekou Hornád, ktorý spája obec Kluknava s osadou Štefanská Huta, je prevzácnou technickou pamiatkou, jedinou svojho druhu na Slovensku (resp. jedinou, ktorá sa zachovala – v minulosti bolo podobných mostov v našej krajine viac).

Postavili ho v roku 1832 pre potreby mediarskeho podniku v Štefanskej Hute. Most je 27 metrov dlhý a 3,5 metra široký. Návštevníka zaujme svojim ojedinelým technickým riešením.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Pamiatka dokumentujúca majstrovstvo starých spišských tesárov dodnes slúži svojmu pôvodnému účelu. Premávať však po nej môžu iba osobné autá. Ako perličku možno spomenúť, že v roku 2000 bola vydaná poštová známka, na ktorej bol kluknavský most vyobrazený, pričom táto známka získala v nasledujúcom roku tretie miesto v ankete o najkrajšiu slovenskú známku.

5. Špaňodolinský banský vodovod

Neďaleko Španej Doliny – na trase náučného chodníka z Banskej Bystrice na Donovaly sa nachádza jedinečná technická pamiatka, Špaňodolinský banský vodovod. Najstarší a najdlhší banský vodovod na Slovensku mal v minulosti dĺžku viac ako 40 kilometrov a privádzal vodu do baní v Španej Doline a okolí až spod Prašivej v Nízkych Tatrách.

Dnes z pamiatky zostali iba zvyšky – zárezy, násypy, kamenné múry. V lokalite Izbice pod Jelenskou skalou sa však nachádza rekonštrukcia pôvodného diela s informačnou tabuľou, sochou žliabkara a oddychovým altánkom.

6. Tajchy v okolí Banskej Štiavnice

Zdroj: Vypadni.sk, Autor: Michal Hruška

Keď v 17. a 18. storočí v doloch Banskej Štiavnice prestala na dobývanie hlbších a hlbších ložísk stačiť ľudská a zvieracia sila, ukázala sa ako najlepšia alternatíva energetického pohonu voda. V priebehu niekoľkých desaťročí tu bola vytvorená sústava umelých vodných nádrží – tajchov – ktoré sa stali mimoriadne efektívnym zdrojom vodnej energie.

Jedinečnú banskoštiavnickú čerpaciu techniku, ktorá sa na tomto systéme vyvinula, zakrátko napodobňovali mnohé banské revíry na svete.

7. Huta Etelka

Zdroj: Vypadni.sk, Autor: Vladimír Držík

Huta (alebo vysoká pec) Etelka nachádzajúca sa v osade Nižnoslanská Baňa (časť Nižnej Slanej) je mimoriadne cennou technickou pamiatkou, jednou z pých gemerského regiónu.

V roku 1868 ju dal postaviť železiarenský veľkopodnikateľ Emanuel I. Andrássy, ktorý – nakoľko sa významne pričinil o rozvoj baníctva a hutníctva na Gemeri – bol prezývaný “Železný gróf”. Hutu, ktorá nahradila skupinu starších a menej výkonných pecí, pomenoval Andrássy po svojej matke. Etelka fungovala až do roku 1908. Dnes, žiaľ, chátra.

Máte aj vy podobné technické skvosty vo svojom okolí, ktoré sme v článku nespomenuli? Podeľte sa o svoje tipy na facebookovej stránke Sódy.

Článok vznikol v spolupráci s portálom vypadni.sk.

vypadni.sk vám poskytne viac ako 2700 objektov s tisíckami fotografií  z celého Slovenska. Objavíte krásnu prírodu, jedinečnú architektúru a bohatú históriu našej krajiny.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac