Tri tipy, ako oživiť a uchovať rodinné príbehy a spomienky

Dedičstvom pre ďalšie generácie nemusí byť len rodinné striebro. Môžu ním byť aj úplne obyčajné veci, ktorých hodnota sa nedá vyčísliť, no bude veľmi veľká.

Dedičstvom pre ďalšie generácie nemusí byť len rodinné striebro či iné cennosti. Môžu ním byť aj úplne obyčajné veci, ktorých hodnota sa nedá vyčísliť v peniazoch, no napriek tomu bude veľmi veľká. V tomto článku nájdete inšpiráciu, ako takéto vzácnosti vytvoriť.

Rodokmeň

Asi je len málo tých, ktorých by nefascinovalo pátrať v rodinnej histórii po svojich predkoch, zistiť, aký mali život a akí vlastne boli ľudia, vďaka ktorým sme na svete aj my.

Pátrať po vlastných koreňoch je ako dávať dohromady kusy skladačky, o ktorej neviete ako vlastne bude vyzerať. No ak ju raz dáte dohromady, získate veľmi hodnotný súbor informácii, ktoré vám ponúknu jasný obraz o minulosti, ale aj o vašej identite.

Začať môžete rodokmeňom, ktorý bude akousi mapou príbuzenských vzťahov v rodine. Zrejme bude dosť náročné dostať sa ďalej, než tri či štyri generácie od starých rodičov, no nemusí to tam skončiť. Môžete sa pýtať rodičov, starých rodičov, strýkov a tiet na to, ako si oni pamätajú na tých svojich.

Nielenže sa výborne porozprávate, ale možno sa dozviete veľmi zaujímavé príbehy. Minule storočie bolo pre ne totiž veľmi pestrou kulisou.

stare foto

Po stopách rodičov (a iných členov rodiny)

Ak rozmýšľate nad zaujímavým výletom, alebo originálnou formou dovolenky, ktorú nechcete stráviť len pri hotelovom bazéne, skúste sa vybrať na prieskumnú cestu po stopách vlastných rodičov.

Prelistujte staré fotoalbumy a navštívte miesta, kde sa hrali ako malé deti, kde chodievali na prázdniny alebo kde sa zoznámili. Zdokumentujte si aj miesta, ktoré sú dôležité pre vás, aby s odstupom rokov mali aj vaše deti čo znovuobjavovať.

Pri tom uvidíte aspoň kúsok Slovenska (možno aj iných krajín) a miesta, ktoré navštívite budú mať pre vás oveľa hlbší význam, než štandardná fotka s pamiatkou v pozadí.

Váš fotoalbum bude tiež o čosi bohatší. A ak máte naozaj dobrodružné povahy, skúste sa vybrať sa na nejaký výlet po starých cestách, na starom aute tak, ako kedysi.

Rodinná kuchárka

Každý z nás má v rodine niekoho, kto má aspoň jeden vlastný recept na najlepšie jedlo na svete. Či už sú to halušky, pirohy, sviečková alebo klobása. Akákoľvek polemika je zbytočná, pretože vieme svoje. Vždy keď navštívite svojich príbuzných vypýtajte si jeden takýto recept a zaznačte si ho do počítača alebo do knižky.

Keď si ich navaríte, výsledok si odfoťte a priložte k receptu. Nemusí to byť hneď etalón gastronomickej literatúry. No takýmto spôsobom si, okrem príjemných spomienok, uchováte aj chute a vône, ktoré vás sprevádzali bežnými, ale aj výnimočnými dňami.

recepty

Vytvoriť tieto veci síce bude trvať nejaký čas, no o to viac si ich budete ceniť. Určite to nebudú stratené hodiny, navyše sa pri ich výrobe veľa veci dozviete a dobre sa porozprávate.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

9 slov, ktoré je dobré nosiť pri sebe

Slová dokážu zraniť. Ale aj urobiť krajší deň. Pozrite si “hitparádu” 10 slov a slovných spojení, ktoré vám zmenia život, ak ich pridáte do každodenného slovníka.

Slová dokážu zraniť. Ale aj urobiť krajší deň, zmeniť náladu a často i spôsob uvažovania. Niektoré slová a slovné spojenia vedia povzbudiť, pomôcť, vyriešiť konflikt či mu dokonca predísť.

Práve na také sme sa zamerali a prinášame “hitparádu” 9 slov a slovných spojení, ktoré vám zmenia život, ak ich pridáte do každodenného slovníka.

“Ako si to myslel/myslela?”

Toto slovné spojenie dokáže byť veľmi silným nástrojom ako zažehnať začínajúci konflikt, vyjasniť neprehľadnú situáciu či dokonca už existujúci konflikt vyriešiť k spokojnosti oboch strán. Stačí ak každá strana dostane dostatočný priestor na vysvetlenie vzniknutej situácie.

“Porozprávajme sa”

Ďalším z klenotov ako predchádzať nepríjemným hádkam a s tým spojeným zbytočným stresom a sklamaniu je spolu komunikovať. Jednoducho nájsť si čas a o všetkom sa dôkladne s druhou stranou porozprávať, vysvetliť detaily, prečo ste sa tak alebo onak rozhodli. Je to o umení vedieť si obhájiť svoj názor alebo rozhodnutie.

“Vysvetlíš mi to?”

Máte o niečom pochybnosti? Nie ste si celkom istí, čo druhá strana svojim rozhodnutím myslela? Spôsobí vám výsledok problémy? Nič nie je jednoduchšie, ako sa spýtať na vysvetlenie a všetko je okamžite jasné.

“Pomôžem ti?/ Pomôžeš mi?”

Pomoc sa vždy cení. Ak si s niečím neviete dať rady, požiadajte o pomoc. Ako sa vraví: “Viac hláv, viac rozumu.” A nielen toho, ale aj viac názorov a pohľadov na danú tému alebo problematiku. Je príjemné vedieť, že na riešenie nie ste sami a máte podporu, alebo môžte niekomu takúto podporu poskytnúť práve vy. Ten pocit stojí za to.

“Vážim si to”

Buďte vďační. Vážte si pomoc ktorá sa vám naskytne. V dnešnej dobe to totiž vôbec nie je samozrejmosťou. Každý je zaneprázdnený a má dostatok vlastných problémov, nie to ešte riešiť problémy iných. Ak vám ale nejaká dobrá duša dobrovoľne chce pomôcť, patrične to odceňte a nebojte sa povedať: “Vážim si to.”

“Čo si o tom myslíš?/ Aký je tvoj názor?”

Často si myslíme, že náš názor je ten najlepší a nikto iný to proste lepšie nevie, ale platí: “Koľko ľudí, toľko názorov.” Preto by sme sa mali pýtať na názory iných a žiadať spätnú väzbu tak často, ako je to možné. Práve vďaka názorom iných tvoríme lepšie produkty, prezentácie a kvalitnejšie a plnohodnotnejšie vzájomne komunikujeme.

“Prosím”

Môže to byť otázka a prosba o pomoc alebo radu, aj odpoveď pre niekoho, komu ste pomohli. Je to taká milá maličkosť vo vete, ktorá by mala byť samozrejmosťou. V dnešnej dobe ňou už dávno nie je, a preto je už skôr len milým spestrením, ak sa nám jej dostane.

“Stretneme sa?”

Vidieť sa naživo je stokrát lepšie, ako sa len počuť. Pri osobnom stretnutí to nie je len o slovách ktoré používame, ale aj o emóciách v tvári a reči tela. Tiež týmto slovným spojením vyjadrujeme druhej strane pocit, že sú pre nás dôležití a vážime si ich názor natoľko, že sme ochotní investovať čas a energiu do osobného stretnutia. Osobné stretnutia majú veľkú moc a veci sa takýmto spôsobom zvyknú riešiť rýchlo a efektívne.

“Ďakujem”

Je úplným základom slovnej zásoby. Jedno z najčastejšie používaných slovíčok. Je prejavom slušnosti a dobrej výchovy. Taktiež vďaky a úcty k druhému človeku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac