Samsung Gear S2: Štýl a elegancia nabitá funkciami

Testovali sme najkrajšie smart hodinky od Samsungu. Nebudete ich chcieť dať dole z ruky.

Viac než rok trvalo spoločnosti Samsung, aby predstavila prvé okrúhle hodinky. Predchádzajúce hodinky mali skôr tvar obdĺžnika, preto sa od nich Gear S2 líšia hlavne tvarom. Sú dostupné v dvoch verziách – Gear S2 a Gear S2 Classic. Oba modely sa od seba líšia napríklad dizajnom či pripojením remienka k telu hodiniek a použitými materiálmi. Z hľadiska hardvéru však nie je nič, čo by jeden model zvládol a druhý nie.

Oproti predchodcom sa zmenil spôsob ovládania hodiniek. Konkurencia totiž už okrúhle hodinky v ponuke má, Samsung chcel prísť s niečím originálnym a tento nápad je vynikajúci. 

samsung gear S2

Ide o ovládanie cez lunetu (koliesko okolo hodiniek, ktorým možno otáčať), ktorá je veľmi citlivá, avšak po niekoľkých použitiach si bez problémov zvyknete na jej jemnosť. Vďaka tejto funkcii nemusíte prstom chodiť po displeji hodiniek, postačí jemný pohyb. Jemným pootočením sa dá pozrieť počasie, prečítať email, prepnúť skladba alebo sledovať, koľko ste toho počas dňa nachodili.

samung gear s2 krokomer

Vzhľad hodiniek je elegantný, sú vyrobené z nerezovej ocele s gumovým remienkom, ktorý je možné kedykoľvek vymeniť. A nie je to žiadna námaha. Postačí jemne zatlačiť na okraji hodiniek a remienok sa sám odopne. Výmena je skutočne rýchla. Gumený remienok je prevedený dosť elegantne, mäkko a na šport sa výborne hodí.

gear s2

náramok samsung gear s2

Hodinky majú dve hardvérové tlačidlá, ktoré však nie sú rovnako veľké. Spodným tlačidlom sa po zatlačení dostaneme do nastavení, dlhším podržaním zas hodinky vypneme alebo prepneme do úsporného režimu.

Navyše, dvojitým stlačením je možné nastaviť niektorú z funkcií, ako je napríklad počasie, email a pod. Horné tlačidlo slúži ako krok späť, vždy však len o jeden krok. Preto, ak sa budete chcieť vrátiť z nastavení hneď na hlavné menu, stačí zatlačiť spodné tlačidlo. 

bok samsung gear s2

V strede, medzi týmito dvomi tlačidlami, sa nachádza mikrofón. Zo zadnej strany hodiniek nájdeme už len merač tepu a výrobné číslo hodiniek (IMEI). 

zadná strana samsung gear s2

Nabíjanie hodiniek je veľmi jednoduché, nabíjajú sa cez bezdrôtovú nabíjačku – magnetický dock. Pevne na ňom držia. Na docku je led dióda, ktorá signalizuje nabíjanie hodiniek a nabitie na 100 %. 

dock samsung gear s2

Viac na hodinkách nenájdeme, a hlavne nie reproduktor, ktorým boli vybavení predchodcovia. Preto, ak by ste chceli z hodiniek volať, budete potrebovať bluetooth headset.

Vráťme sa však ešte lunete. Ovládanie je veľmi jemné a  jednoduché. Ľahkým pootočením sa dá dostať k aplikácam na obrazovke, čo by pri ovládaní prstom trvalo výrazne dlhšie. Tu si môžete z menu vybrať aplikácie, ktoré budete najviac potrebovať.

Samozrejme, výber je obmedzený ponukou výrobcu. Pootočením vpravo sa dostanete k notifikáciam cez emaily, sociálne siete alebo SMS správy, pootočením vpravo už k vybraným aplikáciam (počasie, krokomer, merač tepu, preháravač hudby…). 

Displej hodiniek Gear S2 je vybavený 1,3 –palcovým Super Amoled displejom, rozlíšenie je 360 x 360 pixelov. Vďaka takémuto rozlíšeniu je hustota až 302 ppi a obraz je naozaj kvalitný. 

samsung gear s2

Takýto displej je, pochopiteľne, aj najväčším žrútom batérie. Keďže majú hodinky len 250 mAh baterku, nastavenie jasu obrazovky je dôležité pre ich výdrž.

S upravovaním jasu v interiéri a exteriéri sa však trápiť nemusíte. Keď vyjdete do exteriéru, jas sa automaticky prispôsobí vonkajším podmienkam. Vďaka tejto funkcii nie je problém s čitateľnosťou displeja ani na priamom dennom svetle.

Aj keď sa môže zdať, že je baterka málo výkonná, pri bežnom používaní mi vydržala bez nabíjania 4 dni. Na noc som hodinky vypol, resp. prepol do úsporného režimu – vypne sa všetko okrem hovorov a notifikácií. Takže, aj keď budete tieto hodinky intenzívne využívať, nemalo by sa stať, že sa za jeden deň vybijú.

Pri komunikácií so zariadením hodinky Gear S2 využívajú Bluetooth 4.1.1 LE technológiu (Low energy). V hodinkách nájdeme aj NFC a Wi-fi, nie však GPS. Ak s nimi odídete bez telefónu, nezaznamenajú napríklad trasu behu. 

úsporný režim

Operačný systém Android Wear v hodinkách nenájdete, pretože Samsung sa rozhodol optimalizovať operačný systém Tizen tak, aby práca s hodinkami bola zábavou. A aby bola hlavne rýchla a jednoduchá (aj vďaka otočnej lunete).

Okrem toho, že hodinky ukazujú čas, sú nabité rôznymi funkciami. Prvou z nich je S Health. S touto funkciou hodinky merajú tep, sledujú počet krokov na dennej báze, ako aj spánok. Už len na základe týchto funkcií som prekonával rannú cestu do práce čoraz lepšie a rýchlejšie.

menu samsung gear s2

Samozrejme, hodinky ma o mojom dobrom tempe nezabudli informovať.  Nechýbali ani notifikácie o tom, čo sa deje na sociálnych sieťach. Pri behu sa vibrácie stlmili a zbytočne nerušili (vibrovanie pri notifikáciách si viete tiež upraviť v nastaveniach).

Za zmienku stojí aj  funkcia “prezvoniť telefón”, ktorá mi ráno vždy pomohla odísť z domu o čosi skôr. Však ranný zhon každý dobre poznáme. Okrem toho si viem po synchronizácii hodiniek s telefónom stiahnuť dodatočné aplikácie, ako napríklad iný vzhľad hodiniek, hry a podobne.

Čo ale vlastne riadi Gear S2? Je to dvojjadrový procesor Exynos 3250 s 512 MB pamäťou RAM. Úložisko má krásne 4 GB, pričom systém si ukradol len 1.5 GB pamäte. Počas testovania (viac ako týždeň) hodinky ani raz neštrajkovali, mali plynulý chod a naplnili moje očakávania. Jednoducho radosť nosiť.

K hodinkám už len jedna vec. Keď si ich človek dá na ruku, nebude ich chcieť dať dole. Svojimi funkciami, vzhľadom a technológiou uľahčia život nejednému majiteľovi. Preto im s pokojným svedomím môžem dať viac ako 9 pomyselných bodov z 10. (škoda toho GPS).

Tieto krásne a prepracované hodinky môžete mať aj vy. Stačí sa pozrieť do nášho eshopu. Najviac sa hodia k Zlatému paušálu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac