5 aplikácii a hier, vďaka ktorým váš mozog nezlenivie

Kto chce, aby mu to aj vo vyššom veku pálilo, mal by svoje mozgové závity aspoň z času načas poriadne prevetrať. Vďaka týmto hrám je to ešte aj zábavné.

Vedci prišli nato, že už po dvadsiatom roku života sa u ľudí postupne začína znižovať priestorová a pracovná pamäť.

Je to pamäť zodpovedná za to, ako vnímame objekty v priestore okolo nás. V tridsiatke to už začína ísť dolu vodou s našimi matematickými schopnosťami.

Všetko toto síce nedokážeme úplne zvrátiť, ale vieme to oddialiť. Tréningom. Aby mozog neochabol, musíme ho pravidelne namáhať. Aspoň si tak popri tom udržíme od tela neduhy spojené s vysokým vekom – Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu.

A keďže je dnes na všetko nejaká mobilná aplikácia, rozhodli sme sa urobiť výber tých najlepších z najleších zameraných na tréning mozgu.

Lumosity

Patrí medzi najpoužívanejšie aplikácie svojho druhu na svete. Denne túto appku využíva vyše 60 miliónov ľudí a toto číslo stále rastie. Na výber ponúka až 50 rôznych hier, ktoré precvičujú kognitívne schopnosti.

Na začiatok si ale najprv musíte urobiť malý test, ktorý váš výsledok porovná s tým, aký mali ostatní v tej istej vekovej skupine. Dizajnéri a vývojári po celý čas veľmi úzko spolupracujú s vedcami a neurológmi, aby aplikácia poskytovala vysoko profesionálne výsledky, ale aj kopec zábavy.

Informácie sú vedcom poskytované v podstate priamo samotnými užívateľmi appky. Keď sa do aplikácie registrujete, vyplníte o sebe pár detailov, a aj úvodný test veľa napovie.

Tieto informácie, samozrejme, bez zverejnenia mena a priezviska, si spoločnosť uchováva v dátových centrách, a následne ich na vyžiadanie poskytuje pre ďalší výskum.

Hry sú na prvý pohľad veľmi jednoduché, no treba sa pri nich naplno sústrediť, inak urobíte chybu. Takže ak máte chvíľku voľného času a chcete ju naozaj zmysluplne využiť, nainštalujte si túto bezplatnú appku do vášho smartfónu a začnite trénovať.

Happify

Táto aplikácia má pomôcť zvýšiť pocit šťastia a naplnenia v živote. Chce to dosiahnuť tréningom, rôznymi aktivitami a hrami. Pracuje na nej veľký tím expertov, psychológov, vývojárov, koučov a odborníkov na vzťahy.

Šťastie sa, samozrejme, nedá naučiť, ale vďaka tejto aplikácii a rôznym aktivitám viete usmerniť a upraviť určité časti vášho života a natrénovať mozog tak, aby ste v konečnom dôsledku dosiahli vyváženejší a šťastnejší život. A tiež mysleli pozitívnejšie. Tým pádom sa vám podľa vývojárov appky automaticky zlepšia i vzťahy a zdravotný stav.

Dostupná je aj v desktopovej verzii, ale aj ako bezplatná mobilná aplikácia pre Android a iOS platformy.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Duolingo

Zdokonaľovať sa v cudzom jazyku alebo sa naučiť nový je opäť o niečo jednoduchšie. Rýchlo, kdekoľvek ste, kedykoľvek máte čas alebo chuť.

Cez Duolingo sa môžete naučiť dokonca také jazyky ako Klingon (jazyk mimozemskej civilizácie zo seriálu Star Trek, pozn. red.) alebo Esperanto (jazyk, ktorý mal ambíciu nahradiť latinčinu), ak by ste chceli.

Nezáleží na tom, či ste začiatočník, mierne pokročilý alebo cudziu reč už ovládate a chcete si len zopakovať pár slovíčok. Jednoducho sa zaregistrujte online alebo si stiahnite bezplatnú appku do smartfónu. Okamžite sa môžete začať učiť.

Kurzy su tvorené formou hravých testov gramatiky a slovnej zásoby. Testy na seba nadväzujú a ich náročnosť sa stupňuje. V každom máte možnosť urobiť tri chyby.

Ak ich je viac, test sa skončí a musíte začať odznova. Do ďalšej časti sa posuniete jedine vtedy, ak úspešne prejdete tou predošlou.

V nastaveniach si viete zvoliť, aby vám aplikácia každý deň v určitú hodinu pripomínala, že je čas venovať sa cudziemu jazyku aspoň na pár minút.

Váš pokrok viete v aplikácii zazdieľať s ostatnými vo virtuálnej triede, no dajú sa aj konzultovať otázky s lektorom či rodičom.

Takže, ak trčíte v dopravnej zápche, cestujete do práce hromadnou dopravou alebo čakáte u lekára, využite tento čas rozumne a precvičte si mozog a cudzí jazyk zároveň.

Brain Workshop

Jednoduché hry na precvičenie mozgu a zvýšenie inteligencie založené na princípe „n-back“. Je to v podstate neustále trvajúca úloha, ktorá je bežne využívaná v kognitívnej neurovede na meranie pracovnej pamäte.

Táto technológia bola predstavená v roku 1958 Waynom Kirchnerom. Bolo vedecky preukázané, že hry na základe dual-n-back zlepšujú pracovnú (krátkodobú pamäť) a dokonca plynulú inteligenciu.

Pre vysvetlenie, plynulá inteligencia je schopnosť  človeka uvažovať a riešiť nové problémy a úlohy, ktoré sú nezávislé od predošlých vedomostí. Je to schopnosť analyzovať problémy, hľadať prepojenia a vzťahy medzi nimi použitím logiky.

Plynulá inteligencia je nevyhnutná pre riešenie problémov najmä v matematike, technike a vede. Kedysi sa vedci domnievali, že je vopred daná, neovplyvniteľná. Dnes to tak nie je.

Dual-n-back je obmena, ktorú navrhla Susanne Jaeggi v roku 2003. Sú to dve nezávislé úlohy prezentované simultánne, napríklad jedna zvuková a druhá vizuálna.

Úlohy na báze dual-n-back zahŕňajú zapamätanie si sekvencie hovorených znakov a sekvenciu pozície štvorčeka naraz a identifikovanie, kedy sa znak alebo pozícia štvorčeka zhoduje s predošlou.

Okrem tejto hry existujú aj jej variácie na báze Triple N-Back a Arithmetic N-Back. Trénujú schopnosti ako sledovanie štatistík, grafy a konfigurovateľnosť.

1024

2048

Hry založené na tých najjednoduchších princípoch sú tie najgeniálnejšie a najnávykovejšie. 1024 je desiatou mocninou čísla 2 a zároveň je to cieľom tejto hry. Pohybujete číslami (mocninami čísla 2) v mriežke a snažíte sa dvojice rovnakých spájať do vyšších mocnín, až kým nedostanete vytúžené číslo 1024.

Mriežka sa vám ale stále plní novými číslami a vy musíte ávať pozor, aby sa vám úplne nezaplnila bez možnosti ďalšieho ťahu. Pri tejto hre určite potrápite matematické bunky aj schopnosť rozmýšľať niekoľko ťahov vopred.

Zábavný tréning prajeme.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac