Výrobcovia telefónov urputne súperia o svojich zákazníkov a každý rok sa predháňajú v tom, kto príde nielen s technologicky dokonalejšou mašinkou, ale v prvom rade s originálnym dizajnom, ktorým porazia konkurenciu na celej čiare.
Niekedy to však aj dizajnéri trošku preženú. Toto sú príklady, kde bolo priveľa kreativity na škodu.
Telefón na malinovku
Lítiové batérie v telefónoch sú relatívne drahé, škodia životnému prostrediu a sú náročné na likvidáciu. Dizajnérka Daizi Zheng preto pre Nokiu navrhla telefón, ktorý je namiesto štandardnej batérie poháňaný len sladenými nápojmi.
Po „vybití“ takejto bio-batérie sú molekuly glukózy enzýmami rozložené do takej miery, že po nápoji ostane ako odpadový produkt už len voda a kyslík.
Chamelefón
Chamelefón (Chamelephone) navrhol dizajnér Hiroyuki Tabuchi pre spoločnosť Fujitsu. Ako už napovedá aj samotný názov, jeho obal dokáže kopírovať farbu a textúru podkladu, na ktorom je položený.
Takýto dizajn je nepochybne originálny a príťažlivý, žiaľ trochu nepraktický pri jeho strate a následnom hľadaní.
Zlatý Budha
Telefón Golden Buddha pripomína na prvý pohľad pudrenku alebo kompas s budhistickou symbolikou. Je však určený pre potreby čínskeho trhu, konkrétne pre vrcholových manažérov, ktorí nemajú čas odskočiť si cez náročný deň do budhistického chrámu.
Ako náhrada im má slúžiť funkcia virtuálnej modlitebnej izby, ktorou je telefón vybavený. Okrem náboženských motívov je telefón vyzdobený aj 24-karátovým zlatom a jeho cena pri uvedení na trh bola 1 750 dolárov.
GoldVish „Le Million“
V čase jeho uvedenia na trh tento švajčiarsky telefón stál milión dolárov, čím sa zaradil do Guinessovej knihy rekordov ako najdrahší a zároveň najexkluzívnejší telefón. Má na sebe 140 gramov zlata a je doslova obsypaný diamantami s celkovou hmotnosťou 120 karátov (24 gramov).
Trávnatý telefón
V dnešnej konzumnej spoločnosti mobilné telefóny v priemere nemajú dlhší životný cyklus ako tri a pol roka. Práve preto dizajnérka Je-Hyun Kim prišla s konceptom rozložiteľného telefónu vyrobeného zo sena a recyklovateľných materiálov. Telefón sa do dvoch rokov prakticky úplne rozmrví.
Humanoidný mobil
Japonský mobil Elfoid, akúsi bábiku, vymysleli v HIL (Hiroshi Ishiguro Laboratories) s cieľom poľudštiť komunikáciu medzi ľuďmi, ktorá sa stáva v dôsledku technologického pokroku čoraz neprirodzenejšou. Jeho tvar pripomína niečo medzi robotom a ľudským embryom.
Vedci z HIL sa nazdávajú, že prístroj tohto tvaru bude lepšie imitovať prítomnosť iného človeka, tým, že k zvuku z reproduktora pridáva aj zrakový, hmatovo-tvarový a pohybový vnem.
Nokia 888
Koncept telefónu budúcnosti vytvoril pre spoločnosť Nokia turecký dizajnér Tamer Nakisci. Úzke gumené telo telefónu sa dá ľubovoľne ohýbať. Dá sa napríklad zrolovať a strčiť do vrecka alebo obmotať okolo zápästia ako náramok.
Dizajn sa tak snaží ísť naproti mladým ľuďom, ktorí vedú aktívny život.
Radšej klasiku? Nový mobil teraz kúpite lacnejšie
Iba raz v mesiaci sa vám naskytne taká príležitosť ako výpredaj telefónov v O2 Mobil Markete. Nové telefóny, ktoré sa pozerali na ľudí z výkladov, alebo ostali osirotené po tom, ako si to ich nový majiteľ rozmyslel, si môžete kúpiť lacnejšie.
[mobilmarketpocitadlo]
V ponuke nájdete telefóny, ktoré boli vystavené v O2 predajni, telefóny vrátené od zákazníkov alebo opravené telefóny. Každý mobilný telefón zakúpený v O2 Mobil Markete má záruku na 12 mesiacov.