Hoci s nimi trávime málo času, všetci vieme, že starí rodičia akoby mali radu na každý problém a liek na každú bolesť. V spolupráci so značkou Doro, výrobcom telefónov pre seniorov, vám prinášame desiatku najlepších ponaučení, ktoré nás do života naučila každá starká či každý dedo.
„Nerev, ešte sa vydáš.“
Obľúbená motivačná hláška každého starého rodiča – a bolo úplne jedno, či ste si klepli po prstoch v dedovej dielni alebo ste rozprávali babičke o rozchode s frajerom. Hoci na prvý pohľad sa mohlo zdať, že naše trápenie je starkým ľahostajné, v skutočnosti len vraveli svoje rokmi overené skúsenosti. Teda že sa neoplatí smútiť nad niečím, čo nemôžeme zmeniť, a že každý smútok či bolesť rýchlo pominú. Starí rodičia vždy vedeli, ako byť nad vecou.
„Ešte jednu žufanku, nech narastieš.“
Prvé slová, s ktorými svoje vnúčatá víta už pred bránou hádam každá starká, sú bez pochýb o jedle. “Sadni si, dáš si z obeda”, “Aký si chudý! Ako chceš byť ozajstný chlap?” a naše obľúbené “Daj, ja ti naložím poriadne” nás síce občas privádzajú do šialenstva. No je to iba spôsob, akým sa o nás babky chcú svedomite postarať. V mladosti často pocítili, čo je to nedostatok, takže v dobe hojnosti len nechcú dopustiť, aby to museli zažiť aj ich milované vnúčatá.
„Nenahraditeľných sú plné cintoríny.“
Doba sa z roka na rok zrýchľuje a často sa nám stáva, že našu pozornosť strhnú notifikácie, na ktoré okamžite odpovedáme. Ak ide o prácu, dedovia radi zvyknú pripomínať, že nik nie je nenahraditeľný a nič sa nestane, ak chvíľu nebudete reagovať na každý nový e-mail či pracovnú požiadavku. Nenabádajú nás tak k ľahostajnosti, ale k snahe byť aspoň chvíľu duchom prítomný. Niečo, čo je u mladších generácií už skôr vzácnosťou ako pravidlom.
„Kedy bude svadba?“
Ak ešte nie ste v manželskom zväzku, určite túto otázku počúvate pri každej návšteve starých rodičov. Niekoľkokrát. A je úplne jedno, či ste zadaní, alebo nie. Starkí skrátka vedia, že s dôležitými životnými rozhodnutiami netreba otáľať. Berte to s nadhľadom a odpovedzte ako obľúbený slovenský rapper Vec: “V sobotu, babi.”
„Dobré pagáče sú len z dobrého cesta.“
Staré mamky dobre vedia, že “zamiesiť kvalitné cesto” nie je dôležité len pri pečení, ale aj v bežnom živote. Touto hláškou nám zvykli pripomínať, že ak chceme v budúcnosti niečo dosiahnuť, potrebujeme dobrý základ. Či ho nadobudneme v škole, alebo sa budeme učiť a zlepšovať v niečom sami, dôležité sú snaha a odhodlanie. Vďakabohu, že mali podobnú múdrosť poruke vždy, keď naša chuť študovať slabla.
„Jedno je len koliesko na táčkach.“
Obdobie ľahostajnosti voči názoru starých rodičov, kedy odpovede “Je mi to jedno” a “Na tom nezáleží” boli na dennom poriadku, sme zažili asi všetci. Ešte šťastie, že tu vždy bola babička alebo dedo s pohotovým upozornením, že na našom názore záleží a aj nám by malo záležať na názore ostatných.
„Kto druhému jamu kope…“
Okrem toho, aby nás vystríhali pred neprajníctvom, chceli z nás starkí vychovať dobrosrdečných ľudí. Pripomienka, že správať sa k iným tak, ako chceme, aby sa oni správali k nám, je jedno z najväčších životných ponaučení, aké nám mohli odovzdať. Určite už sami viete, že tak ako zlo, aj dobro sa predsa vždy vráti a úplne stačí byť k ľuďom naokolo milý. Tak ako každý deduško a babička.
„Od roboty aj kone kapú.“
Napriek nepopierateľnej usilovnosti a pracovitosti naši starí rodičia vždy vedeli, že kvôli práci sa netreba pretrhnúť a v živote sú dôležitejšie aj iné veci. Venovať sa rodine a oddychovať – napríklad aj s lupou nad krížovkou alebo s ihlicami a štrikovaním pri Esmeralde.
„Hriech ide z úst, nie do úst.“
Počas rozhovorov o “zhrešení” v podobe maškrtenia hádam každá babka potovo hlesne toto praktické ponaučenie. Jeho význam sa však netýka len stravy, ale oveľa viac medziľudskej komunikácie. Zíde sa mať ho na pamäti hlavne pri roztržkách či hádkach s blízkymi, pretože niekedy dokážu ľudí najviac zraniť práve neuvážené slová.
„Ty raz prespíš aj vlastnú svadbu.“
Spomínate si na ten zahanbujúci pocit, keď starkí mali počas vašich raňajok obriadený už celý statok? A napriek tomu sa nikdy nezdalo, že by sa kvôli niečomu naháňali alebo čosi nestíhali. Tajomstvom ich úspechu bolo skoré vstávanie, často ešte pred úsvitom. To si, prirodzene, vypýtalo svoju daň popoludní, kedy sa im zažiadal krátky odpočinok na kanape. No skoré zobúdzanie akoby dedkovi i babke pomohlo správne rozvrhnúť každý deň.
Vaši starkí vás majú čo naučiť každý deň, buďte s nimi pravidelne v kontakte. Uľahčite im to telefónom Doro 8040, ktorý je ideálnym zariadením pre seniorov.