Smartfóny s dobrým fotoaparátom

Zaostrite na to najlepšie, čo ponúkajú výrobcovia telefónov.

Načo by vám na dovolenke bol kompaktný fotoaparát, ak môžete mať špičkový foťák priamo v smartfóne? Zostáva teda len vybrať si ten správny — pripravili sme preto pre vás výber tých najlepších. 

Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro

Rebríček “foto” smartfónov sa nezaobíde bez toho najlepšieho, čo trh aktuálne ponúka. A P20 Pro nasadzuje latku poriadne vysoko. Je totiž vybavený až troma objektívmi, pričom každý používa na niečo iné. Prvé dva sú už klasicky farebný (40 Mpx) a čiernobiely (20 Mpx). Výslednú fotku potom smartfón vtvorí kombináciou záberov z tejto dvojičky. Na čo najrýchlejšie zaostrenie používa P20 Pro laser. Tretí snímač má rozlíšenie 8 Mpx a využíva ho na optický zoom bez straty kvality. Nechýba obľúbený HDR režim, ako aj prednastavené filtre pre ozvláštnenie fotografií. Špičková voľba!

Samsung Galaxy S9

Samsung Galaxy S9

Samsung je v posledných rokoch na špičke evolúcie smartfónov. Jednou z významných inovácií je pri tohtoročnej S9 práve hlavný fotoaparát. Pribudol k nemu druhý snímač, ktorý slúži ako teleobjektív pre dvojnásobný zoom. Primárny fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx má optickú stabilizáciu pre čo najostrejšie zábery. Tá najpodstatnejšia zmena je však jeho variabilná clona. Tá dokáže meniť sveteľnosť objektívu od f1.5 až po f2.4, čo zaručí skvelé fotky pri každom osvetlení. Popri mnohých skvelých funkciách nájdete aj HDR režim fotenia a prednastavené filtre, ktoré ozvláštnia vaše fotky pri každej príležitosti. Vyskúšajte a neoľujutujete.

iPhone X

iPhone X

Apple svoju novinku vybavil dvomi 12 Mpx snímačmi. Vďaka nim vytvoríte zaujímavé fotografie, obzvlášť portréty. Práve pri portrétoch sa špeciálny režim fotoaparátu postará o rozmazanie pozadia, čo fotke dodá profesionálny vzhľad. Tento režim môžete využiť aj na prednom selfie objektíve. Prostredie fotoaparátu je intuitívne a ničím sa neodlišuje od ostatných iPhonov. Panoramatický režim je jedným z najlepších na trhu. Automaticky rozpoznáva pohybujúce sa objekty, takže vám vo fotografií nebudú pobehovať „duchovia“. Fotky sú tmavšie, no práve tým sa vyhnete prepáleným miestam uprostred panoramatických fotiek. Vyskúšate práve iPhone X?

Honor View 10

Honor View 10

Honor už je osvedčenou značkou na slovenskom trhu. Jeho posledná vlajková loď je vďaka zaujímavému dizajnu opäť pastvou pre oči . Zadný duálny fotoaparát obsahuje farebný snímač s rozlíšením 16 Mpx a čiernobiely s rozlíšením až 20 Mpx. Vďaka tejto kombinácii vytvoríte krásne ostré zábery. Nevadia mu ani zhoršené svetelné podmienky, osvetliť záber totiž môžete LED bleskom. Prostredie fotoaparátu je krásne intuitívne. Nechýba možnosť HDR módu, ako aj natáčanie videí v 4k. Vyskúšajte si ho sami!

Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2

Sony so svojou vlajkovou loďou rovnako nezaháľalo a vybavilo ju rovno 19 Mpx fotoaparátom. V dobe, kedy ostatný konkurenti vybavia svoje najvyššie modely dvomi alebo až tromi snímačmi, Sony ide tou klasickou cestou. Vytknúť môžeme len absenciu optickej stabilizácie, na záberoch to však skoro vôbec nie je cítiť a sú pekne ostré aj pri slabšom osvetlení. Veľkým plus je hardvérové tlačidlo spúšte, od ktorého iní výrobcovia naopak upúšťajú. Video natočíte v 4K. Veľmi zaujímavou funkciou je natáčanie super slow motion videí, pri ktorých zhotovíte vo Full HD až 960 snímkov za sekundu. To už stojí za vyskúšanie, čo poviete?

LG V30

LG V30

LG duálny fotoaparát poňalo inak. Kombinuje klasickú šošovku so širokouhlou, čo umožňuje vytvorenie veľmi zaujímavých fotografií. Pripočítajte k tomu vylepšenú clonu, ktorá pomôže k ostrým záberom aj pri slabšom svetle, a dostanete skvelý fotomobil. Na ostrenie používa V30 kombináciu laserového a fázového zaostrenia, vďaka čomu bleskovo zaostríte v akýchkoľvek podmienkach. Nechýba ani optická stabilizácia obrazu pre dokonalé momentky. V skratke — s LG V30 určite neoľutujete.

Apple iPhone 8 Plus

Apple iPhone 8 Plus

Duálny fotoaparát „osmičky“ sa až tak neodlišuje od toho v iPhone X. Rovnako ide o dva 12 Mpx snímače. Rozdielom je trošku vyššia svetelnosť, no pri fotografovaní to ani nepostrehnete. HDR režim je decentný, no viditeľný — vašim fotografiám dodá živšie farby. Nechýba obľúbený portrétovací mód pre profesionálne vyzerajúce portréty, tento režim však nenájdete na prednej selfie kamere. Podpora Live photos je samozrejmosťou, tak ako pri ostatných modeloch. iPhone vďaka tejto funkcii popri fotení zároveň natočí krátke video. Ak s finálnym záberom nebudete spokojní, môžete si práve vďaka tejto funkcií vybrať iný a lepší záber. Skvelá vec.

Huawei P20 Lite

Huawei P20 Lite

Nebývalo zvykom mať v tamoto rebríčku zariadenie zo strednej triedy. Huawei však vybavil najmladšieho a najlacnejšieho z trojice P20-tok rovnako dvoma snímačmi. Nie sú síce Leica, hlavný fotoaparát má však rozlíšenie 16 Mpx a sekunduje mu druhý s rozlíšením 2 Mpx. Tento sekundárny fotoaparát využíva Huawei na rozostrenie pozadia fotografií. Softvér nie vždy funguje na 100%, vo finále však ide o vydarenú funkciu, ktorá ozvláštni vaše fotky.

Motorola Moto G6 Plus

To najlepšie nemusí nutne znamenať aj to najdrahšie. Výborný kompromis pri zadnej kamere ponúka značka Moto s modelom G6 Plus. Za veľmi priaznivú cenu dostanete zadnú kameru v konfigurácii 12+5 MPx s technológiou dual pixel a automatickým zaostrením. Môžete sa tešiť na veľmi kvalitné zábery aj pri horších svetelných podmienkach a HDR mód, pri ktorom naozaj spoznáte rozdiel pri fotení detailov.

Máme pre vás ďalšie odporúčania:

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac