Alex Vlčko: Čím je spoločnosť otvorenejšia, tým menej je izolácie

Prečítajte si príbeh muža, ktorý aj napriek zložitým podmienkam inak orientovaných ľudí u nás, považuje Slovensko za dobré miesto pre život.

Je marketingovým manažérom veľkej značky, rád cestuje a má za muža Brazílčana. Prinášame vám príbeh Alexa Vlčka, človeka, ktorý svoju orientáciu nerieši len medzi svojimi najbližšími, ale o téme diskutuje aj na úrovni firmy a v  jej správaní sa k zamestnancom.

Predtým, ako sme sa mali stretnúť, som Alexa poprosila, aby mi o sebe napísal viac. „Som úplne obyčajný človek žijúci svoj (mestský) život, napriek tomu mám možno aj vďaka cestovaniu a ľuďom okolo seba očakávania pri téme LGBT+ nastavené pomerne vysoko a pozorne sledujem, čo sa v tejto veci deje v krajine a vo firmách. Pracujem v O2 ako marketingový manažér a riadim značku Tesco mobile. Keďže život nie je len o práci, rád a pravidelne cestujem. Najmä do Brazílie. To je rodná krajina môjho partnera,” znela jeho odpoveď.

A presne taký Alex je. Rozhľadený a inteligentný mladý muž. Bratislavčan, ktorý študoval v Holandsku a okúsil i Ameriku. Vyrastal v rodinnom dome so záhradou, v takmer dedinskej časti hlavného mesta  v Prievoze. Mama ekonómka, otec strávil svoj pracovný život v telekomunikačnom priemysle, mladšia sestra, ktorá momentálne žije v Londýne, a babička, s ktorou v detstve trávili všetok čas. „Sme jedna šťastná rodina,” usmieva sa. Akurát, že Alex je gay, čo sa v našej spoločnosti, žiaľ, aj dnes často neakceptuje.

Rodina sa s Alexovou orientáciou vysporiadala

„Už na základnej škole, keď decká začali riešiť, kto je do koho, som vedel, že asi nie som úplne štandardizovaný typ, ktorý ide podľa klasických pravidiel či návodov,” spomína na obdobie, keď si začal uvedomovať, že je „iný”. Ako dieťa to neriešil, užíval si hranie sa, voľnosť, prázdniny.

„Skôr to bolo o tom, že kým niektorí začali objavovať prvé lásky, ja som sa viac venoval vzdelaniu. To, čo mnohí skúšali v siedmej triede, som ja odsunul na strednú školu,” spomína.

Svoju orientáciu priznal blízkym už krátko po prvom bozku. „Rodine som to povedal tak z mosta do prosta, že si beriem bicykel a odchádzam na týždeň za priateľom na stredné Slovensko. Mal som vtedy čo robiť sám so sebou a so svojimi emóciami, pocity ostatných som až tak neriešil. Priznám sa však, že rodina sa s tým po mojom coming oute musela vyrovnať. Trvalo to asi rok. Boli deväťdesiate roky, ľudia o tej téme nemali vedomosť, bolo to považované za niečo zlé.  Až do roku 1961 bola dokonca homosexualita trestná,” pokračuje.

Počas toho roka rodina postupne zisťovala, že sa nič nezmenilo a strohosť komunikácie či vyhýbanie sa tejto téme všetkým len berie energiu. Nakoniec sa s Alexovou orientáciou vysporiadali. „Keď som mal vzťah, doviedol som partnera domov. Boli súčasťou rodinných udalostí. Obrovský rešpekt mojim rodičom, pretože nie každý sa s tým vie vyrovnať,” hovorí.

„Keď som mal vzťah, doviedol som partnera domov. Obrovský rešpekt mojim rodičom, pretože nie každý sa s tým vie vyrovnať.”

Dlhoročný vzťah spečatili manželstvom

Dnes má už viac ako 10-ročný vzťah, ktorý pred pár rokmi spečatili manželstvom. S priateľom, ktorý pracuje v IT, sa však vzali v jeho rodnej Brazílii, pred Slovenskom ako štátom sú stále považovaní „za spolubývajúcich”.

Keď sa po dvoch rokoch spolunažívania začali ohliadať po možnostiach ukotvenia vzťahu v Európe, narazili na problém napriek tomu, že v niektorých krajinách sú registrované partnerstvá či manželstvá povolené. Krajiny totiž majú mávajú medzi sebou dohodu a v podmienkach pre sobáš je uvedené, že pokiaľ človek nemá občianstvo či trvalý pobyt v krajine, kde sa chce zosobášiť, musí mať občianstvo krajiny, ktorá takýto sobáš umožňuje.

„Je to zaujímavý spôsob, ako sa na diplomatickej úrovni vyhýbajú sporom. Ak by sme s priateľom chceli mať sobáš napríklad v Štokholme, tak práve preto, že naša krajina ho neuznáva, to švédske úrady neumožnia,” vysvetľuje.

Po rokoch priebežného skúmania možností bol preto sobáš v rodnej krajine jeho priateľa najprirodzenejšia voľba. Napriek tomu, že sa Alex v Brazílii nenarodil, nevyrastal ani neštudoval, krajina pre neho podľa jeho slov spravila viac ako Slovensko: „Bolo to pre mňa veľké uvedomenie si situácie, ktorú u nás máme.”

V Brazílii podľa neho panuje väčšia tolerancia aj preto, že je mnohonásobne väčšia ako naša krajina. Nastavenie spoločnosti vo veľkej miere ovplyvňuje aj povaha Brazílčanov, ktorí sa viac sústredia na vzájomnú toleranciu.

Manželstvo Alex vníma ako klasickú vec, na ktorú si potrpí najmä konzervatívnejšia populácia. „My sme papier ako potvrdenie nejakej hodnoty sami pre seba nepotrebovali. Spravili sme to vtedy skôr ako prípravu na to, ak sa jeden z nás bude chcieť presťahovať, či už ja do Brazílie, alebo priateľ na Slovensko. Malo nám to pomôcť vyhnúť sa mnohým administratívnym procesom,” ozrejmuje.

Slovensko ako krajina pre plnohodnotný život

Alex s priateľom aj po sobáši zostali žiť na Slovensku. Keď sa rozhodovali, kde hodia pomyselnú kotvu cez palubu, prišli k záveru, že Slovensko ponúka zaujímavé možnosti uplatnenia a je v strede Európy, takže majú všade blízko. „A pokiaľ sa snažíte, Slovensko ponúka naozaj pohodlný život,” tvrdí manažér.

Priateľ si ale ako každý prisťahovalec z krajiny mimo Európskej únie musel u nás vybavovať možnosť pobytu. Keďže však Slovensko neuznáva takýto typ zväzku, nemohol použiť ako dôvod zlúčenie rodiny a musel si v strese vybavovať pobyt na účel zamestnania.

Napriek tomu, že firma ho naozaj veľmi chcela, úrady kládli rôzne prekážky, aby tu nezostal. „Nebolo to však pre jeho orientáciu. Úrad práce, ktorý potvrdzuje, či nemá iného vhodného kandidáta na otvorenú pozíciu, na ktorú sa jednotlivec hlási, hľadá naprieč celou Európskou úniou, či napríklad niekde ‚v poslednom kúte‘ Portugalska nie je niekto lepší ako Brazílčan, ktorý sa na pozíciu hlási. Zaujímavý spôsob, ako sa Slovensko chráni pred prílevom novej pracovnej sily napriek tomu, že už teraz máme problém so starnutím populácie,” zamýšľa sa Alex.

Tento fakt si podľa Alexa človek neuvedomí, kým žije svoj bežný život v bubline a nevybočí z radu. Ak ale vybočí, stretne sa s množstvom náročných situácií. „Nie je to len zo strany ľudí, že by sa k tomu zle stavali, dôležitú úlohu tu zohráva nesprávne nastavenie štátu. Keďže neuznáva manželský zväzok osôb rovnakého pohlavia, nemôžu partneri využiť veľa benefitov a praktických vecí, ktoré manželstvo uľahčuje,” hovorí.

Manželstvo uzatvorené v Brazílii im teda na Slovensku praktické fungovanie nijako neuľahčuje. Pred štátom sú to stále dvaja cudzí ľudia, Alex môže maximálne potvrdiť, že priateľ býva v jeho byte. Tému registrovaných partnerstiev u nás ale sledujú a čakajú, kedy vznikne táto možnosť aj na Slovensku.

„Situácia sa nemusí hrotiť hneď kodifikovaním manželstva ako zväzku dvoch ľudí rovnakého pohlavia. Úplne by stačilo, ak by štát začal tým, že umožní takémuto páru registrované partnerstvo, ktoré mu dá rovnaké ekonomické a právne možnosti ako u ľudí iného partnerstva,” vysvetľuje.

„Situácia sa nemusí hrotiť hneď kodifikovaním manželstva ako zväzku dvoch ľudí rovnakého pohlavia. Úplne by stačilo, ak by štát začal tým, že umožní takémuto páru registrované partnerstvo.”

Lepšiemu obrazu o LGBT komunite by mohli pomôcť médiá

Dvojica sa však nikdy nestretla s diskrimináciou, ani rasizmom na ulici či zásadnými problémami v práci. „Nie sme typy na prejavovanie citov na verejnosti. Ale občas sa v reštaurácii chytíme za ruku alebo sa navzájom dotkneme jeden druhého, keď sa na niečom spolu zabávame. Robíme to prirodzene. Ale nikto na Slovensku to nerieši, napriek tomu, že s tým možno nemusia súhlasiť. Osobne ma to teší,” opisuje svoje skúsenosti.

„Myslím si, že populácia u nás nie je v zásade iná ako inde vo svete. Možno mala len túto problematiku prezentovanú horším, extrémnym spôsobom. Myslím si, že médiá by mohli pomôcť práve ukazovaním LGBT ľudí v ich bežných situáciách,” hovorí.

Dnes sa už podľa jeho skúseností nemusia schovávať tak, ako to možno bolo v 70. – 80. rokoch. „Keď chcem ísť za dobrou hudbou či kultúrou, mal by som zostať doma len preto, že som gay?” smeje sa.

Pride ako výkrik, aby si ich spoločnosť všimla

Odsudzovať ľudí na základe toho, že sú homosexuáli, je podľa Alexa v súčasnej spoločnosti naozaj neakceptovateľné. Dúhový Pride, ktorý upozorňuje na to, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu, považuje len za spojenie na základnej úrovni.

„Ak v tejto veci nefunguje štát, musí sa spojiť komunita. Tá paradoxne nemusí mať ani spoločné záujmy, ani životný štýl. Práve preto si myslím, že čím je spoločnosť otvorenejšia, tým menej je izolácie a tým sú vzťahy prirodzenejšie a hodnotnejšie. Či už v komunite LGBT, medzi národnostnými menšinami alebo v otázkach viery,” prezentuje sympatický manažér svoj pohľad.

Čím je podľa Alexa spoločnosť voči menšinám viac nepriateľská, tým viac sa menšiny izolujú a musia sa spájať, kričať a bojovať za svoje práva. „Ak by sa štát postavil za menšiny a dal im rovnaké práva, slobody a pocit bezpečia, Dúhový Pride by možno vôbec nemusel byť. Momentálne je na Slovensku takým obrovský výkrikom práve pre to, aby si nás spoločnosť všimla.”

Podujatie Alex vníma ako obrovskú párty, oslavu voľnosti, na ktorú je pozvaný každý. Aj výstredné oblečenie treba podľa neho brať len ako dresscode ľudí, ktorí sa tak momentálne cítia a chcú si to maximálne užiť.

„Je ale smutné, že práve tých najvýstrednejších ľudí, často obnažených, dávajú médiá do popredia ako nejakú grotesku, čím v spoločnosti upevňujú názor, že väčšina s nimi nemá nič spoločné. Či s tým ale väčšina súhlasí, alebo nie, každý deň stretáva na ulici veľa rôzne orientovaných ľudí a vôbec o tom nemusí vedieť. Pretože LGBT ľudia žijú rovnaký život ako ostatní. Rovnako potrebujú jesť a musia si na to zarobiť, riešia chorých rodičov, hypotéky či zmeny nájmov. Myslím si, že v bežnom živote takéto extrémne prejavy nevidieť. Ale aj na ne majú ľudia právo. Ak sa zajtra nejaký muž rozhodne prísť do práce s ružovými vlasmi a v sukni, tak na to má právo,” dodáva.

Kto z páru je žena?

V súvislosti s rolami u homosexuálov často dochádza k predsudku, že jeden z páru musí „hrať ” ženu a druhý muža. V skutočnosti však v homosexuálnych partnerstvách neprevláda na jednej strane mužská a na druhej ženská časť. Aj fungovanie domácnosti si partneri delia prirodzene podľa toho, čo koho baví.

Alex napríklad veľmi rád žehlí, pretože si pri tom oddýchne. Na druhej strane však rieši napríklad aj kúpu auta. Priateľ sa zase stará o kuchyňu, ktorú si však aj sám do poslednej skrutky namontoval, zatiaľ čo Alex počas prerábky kapituloval.

„Obaja varíme, najradšej spoločne. Pri upratovaní bytu som zase ja ten, kto stlačí gombík na mašine. Ak sa stretnú dvaja ľudia, ktorí majú podobnú predstavu o chode domácnosti a podobný vkus, spolunažívanie sa rieši ľahšie, či sú to dvaja chlapi, muž a žena alebo dve ženy,” objasňuje svoje skúsenosti.

„Ak sa stretnú dvaja ľudia, ktorí majú podobnú predstavu o chode domácnosti a podobný vkus, spolunažívanie sa rieši ľahšie, či sú to dvaja chlapi, muž a žena alebo dve ženy.”

Práca by pre LGBT ľudí nemala byť problémom

Alex je zamestnancom O2, pracuje ako marketingový manažér pre značku Tesco mobile. „Pracujem v spoločnosti, ktorá otázku LGBT v dobrom vôbec nerieši. Je otázne, či je to správne, alebo nie, veľa sa o tom teraz s kolegami rozprávame. U nás v O2 ale nerozlišujeme ľudí. Kolegovia nemajú dôvod riešiť, či som iný a s kým žijem. Preto mi ani na pohovore do spoločnosti, ktorá je vyzývateľom pre konkurenciu a ktorá trh často posúva k lepšiemu, nenapadlo hovoriť o svojej inakosti. Prišiel som predať svoje biznis kvality a to, čo viem firme ponúknuť. To, či som, alebo nie som homosexuál, v tej chvíli nemá firmu čo zaujímať. Kolegovia sa, samozrejme, zaujímali o mňa ako o človeka a z dialógov v kuchynke automaticky vyplynulo, že som gay. Nikto to absolútne neriešil,” hovorí o tolerancii v práci.

Problém však vidí v tom, že firmy nie sú pripravené na rôzne situácie, ktoré môžu nastať. „Ak by bol zamestnanec mesiac PN a potom by prišiel so zmeneným menom a výzorom, čo s tým v systéme? Povedal som kolegom: Predstavte si, že by kolega zajtra prišiel v sukni. Ako by reagoval šéf? Kolegyňa z HR sa zamyslela a povedala, že ak by bola pod kolená, bolo by to v súlade s naším kódexom obliekania a teda v pohode,” smeje sa.

Podľa Alexa však netreba na firemnej úrovni hneď riešiť zmenu pohlavia. Začať sa dá jednoducho, napríklad ak sa firma prihlási k tomu, že toleruje aj iné názory, spôsoby obliekania či usporiadanie života.  Za dôležité považuje najmä praktické otázky, v ktorých môže firma pomôcť nad rámec štátu. S vedením O2 mal napríklad Alex debatu, ktorá v mnohom otvorila dvere.

„Po tomto rozhovore O2 zaviedlo už v Prvom nádychu, teda uvítacom tréningu pre nových ľudí, do školenia časť, v ktorej sa hovorí o tom, že prichádzajú do firmy, ktorá pracuje s otvorenými ľuďmi a všetci sa musia navzájom rešpektovať. Ak v týchto otázkach zlyháva štát, cestu musia ukázať firmy,” uzatvára.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania Sódy o inakosti a potrebe tolerancie. Práve o tejto téme sa v uliciach nášho hlavného mesta v týchto dňoch hovorí o čosi viac ako inokedy. 

Alex Vlčko

Pracuje v O2, kde ako marketingový manažér zastrešuje značku Tesco mobile. Spolu so svojím partnerom svoj vzťah spečatili zväzkom v Brazíli, z ktorej partner pochádza. O svojej orientácii otvorene rozpráva nielen medzi svojimi blízkymi, ale aj na svojom pracovisku. Vo voľnom čase rád cestuje a venuje sa domácemu miláčikovi – talianskemu chrtíkovi menom Ajka.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Pozerajme sa aj na inakosť rovnakými očami

Hlásime sa k myšlienkam otvorenej spoločnosti, ale zabúdame na to, že slová nie sú činy. Koľkokrát sme sa zastali niektorej menšiny, snažili sa ju pochopiť a vypočuli si, čo potrebuje?

Svet je farebný. Je v ňom množstvo vecí, javov a odlišností, z ktorých si veľa umelcov, vedcov a otvorených ľudí berie inšpiráciu, no mnohí z nás inakosť často nedokážu prijať.

Byť iný nie je ľahké. Mať fyzický či mentálny hendikep, inú farbu pokožky, vyznávať inú vieru či kráčať ruka v ruke s človekom rovnakého pohlavia. Zamysleli sme sa niekedy nad tým? Možno nie. Prvé, čo nám často prebehne mysľou pri pohľade na niekoho „iného“, je to, aké je to odpudzujúce či neprípustné.

K úplnej tolerancii všetkého, čo sa vymyká „normálu“ stanovenému väčšinovou spoločnosťou, máme ešte ďaleko. Nie sme dostatočne vyspelí a pripravení prijať inakosť a považovať ju za našu súčasť, za súčasť spoločnosti, v ktorej spolu žijeme. Máme pred sebou dlhú cestu, a to nielen v otázkach homosexuality.

Toto víkendové vydanie Sódy sme sa rozhodli venovať inakosti a potrebe tolerancie, o ktorej sa v uliciach nášho hlavného mesta v týchto dňoch hovorí o čosi viac ako inokedyAby sa nám u nás dobre žilo, mali by sme sa všetci snažiť nielen o akceptáciu, ale aj o pochopenie všetkých skupín našej spoločnosti.

V tomto vydaní nájdete:

Psychologička Barbora Kuchárová: Chceme od ľudí, aby prijali inakosť, ale oni často nevedia prijať ani sami seba. Naša spoločnosť nie je vychovaná tak, aby na akúkoľvek inakosť nazerala rovnakými očami. Prečo je to tak a čo by sme s tým mohli urobiť? Na tieto a mnohé ďalšie otázky sme hľadali odpovede spolu s uznávanou psychologičkou.

Alex Vlčko: Čím je spoločnosť otvorenejšia, tým menej je izolácie. Marketingový manažér Alex žije na Slovensku so svojím brazílskym priateľom, v jeho rodnej krajine sú manželmi. Prečítajte si príbeh Alexa, ktorý hovorí o tom, s čím všetkým sa stretáva v bežnom živote a čo by inak orientovaným ľuďom u nás naozaj pomohlo.

„Mami, tati, som gay.“ Prečítajte si, ako sa rodičia vysporiadali s inou orientáciou svojich detí. Zdanlivo jednoduchej vete predchádzajú hodiny vnútornej dilemy, sebapoznania a presviedčania, že všetko bude fajn. A po jej vyslovení zase prichádza množstvo otázok rodičov. Každý z nich to zvláda inak, ôsmi nám porozprávali, ako sa s tým vyrovnali oni.

5 známych tvárí, ktorí bojujú za práva ľudí s inou orientáciou. Mienku v spoločnosti výrazným spôsobom ovplyvňujú nielen médiá, ale aj známe tváre, s ktorých názormi sa dokážu mnohí stotožniť. Vybrali sme pre vás päticu ľudí, ktorá sa snaží o zrovnoprávnenie LGBT ľudí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac