Do ponuky O2 sa dostal aj vynovený low-end pre menej náročných používateľov. Býva označovaný aj ako Lenovo A2020. Je teda nástupcom modelu A2010, od ktorého sa líši hlavne veľkosťou. VIBE C sa nehrá na niečo, čo nie je. Za danú cenu však toho dokáže ponúknuť dosť.
Smartfóny sa stali už viac multimediálnymi a pracovnými nástrojmi ako zariadeniami na telefonovanie. Preto si čoraz viac používateľov uvedomuje, že väčšieho displeja sa netreba báť.
Na písanie správ a e-mailov, surfovanie po internete, pozeranie videí a na hranie hier je vždy lepšie mať dostatočnú plochu. Nielen pre lepší vizuálny zážitok, ale aj z praktického hľadiska.
Väčší displej znamená väčšiu softvérovú klávesnicu a iné ovládacie prvky, a teda aj lepšiu ergonómiu. Na druhej strane nie každý je pre tento atribút odhodlaný investovať stovky eur.
Podpora LTE sa stala štandardom už aj v základných modeloch smartfónov vrátane tohto.
Na odskúšanie, či je väčší displej tým správnym riešením, môže poslúžiť práve tento model od Lenova. VIBE C má základnú výbavu, ale displej s uhlopriečkou päť palcov.
SIM-ky rôznej veľkosti
Dizajnéri tohto zariadenia sa trochu odviazali. Nie však z estetickej stránky, keďže VIBE C je úplne štandardný smartfón. Prvou technickou zvláštnosťou je umiestnenie micro USB konektora na vrchnej hrane.
Väčšina používateľov s tým nebude mať problém. Ibaže v kombinácii s dokovacími stojanmi alebo s držiakmi do auta to už môže znamenať komplikácie.
Druhá zvláštnosť sa ukáže až po otvorení krytu batérie. VIBE C podporuje dual SIM a nechýba ani tretí samostatný slot na microSD pamäťovú kartu. Ale pozor, prvý slot na SIM kartu je na veľkosť micro a SIM číslo 2 už má štandardnú veľkosť.
Nemalo by však byť problémom vyriešiť to obyčajnou redukciou.
Nie úplne šťastné je rozhodnutie výrobcu urobiť dotykové tlačidlá pod displejom bez podsvietenia. Výrazne to znižuje ergonómiu používania. Škoda, že si miesto nenašiel ani senzor okolitého svetla. Na automatickú reguláciu jasu displeja tak možno zabudnúť.
Kamera hneď nahráva
Ako už bolo spomenuté, VIBE C s rozmermi 143 x 72 x 9 mm a s hmotnosťou 166 gramov je osadený päťpalcovým displejom s rozlíšením 854 x 480 bodov. Je to síce dostačujúce, ale pozornejšie oko si menšiu jemnosť displeja všimne.
Pozorovacie uhly sú dobré len pri horizontálnom nakláňaní mobilu, podanie farieb, jas a kontrast sa dajú považovať za štandardné. V danej cenovej triede je tiež štandardom 5-megapixelový snímač hlavného fotoaparátu. Je prekvapujúce, že Lenovo ho vybavilo aj manuálnym nastavovaním expozície, vyváženia bielej, citlivosťou ISO a ostatnými parametrami.
Vo výbave je tiež niekoľko filtrov a režim panoráma. Nevšedne pôsobilo, že stlačením ikony videokamery sa neprepne iba do režimu nahrávania videa. Nahrávanie sa rovno aj zapne. S plynulosťou prostredia sme nemali problém.
Na rýchly chod systému Android už zjavne nie je potrebný vysoký výkon. Plne postačoval aj štvorjadrový Snapdragon s taktom 1,1 GHz a 1 GB operačnej pamäte. Samozrejme, v rámci istých hraníc.
Na mobilné strihanie videa sú aj lepšie voľby. Nie vysoké rozlíšenie displeja a stredne výkonné dvojjadro s taktom 1,1 GHz znamenajú, že 2 300 mAh batéria ho dokáže poháňať aj dva dni.
Lenovo VIBE C je dostupný smartfón, pri ktorom si treba uvedomiť, že ide o základ. Je to finančne dostupný model so slušnou výbavou, ale ničím neohúri. Pri takejto cene vás to však ani nebude mrzieť.