Marathon Des Sables: Dobrodružstvo v strede Sahary

Piesok a skaly, kam oko dovidí. Horúčava. Takmer žiadne známky života. Sahara. Ťažko nájdete nevľúdnejšie podmienky na beh.

“Všade okolo je Sahara, mama piesek zavára,” tak znie názov jednej pesničky skupiny Karpatské Chrbáty. Ak rozprávame o Marathon Des Sables, je to viac než pravdivé pomenovanie situácie.

Piesok a skaly, nekončiaci horizont. Teplo a priame Slnko. Takmer žiadne známky života, len sem-tam vietor. Takto vás privíta Sahara. Nájsť nevľúdnejšie podmienky na beh by bolo veľmi ťažké. Hovoríme o Marathon des Sables.

Nápad, ktorý zmenil históriu behu

V roku 1984 sa Francúz Patrick Bauer vybral na traverz Saharou. Celá trasa mala približne 350 km a všetko si tento dobrodruh niesol so sebou – jeho batoh mal takmer 35 kg. Náročnú výpravu zvládol za 12 dní a rozhodol sa, že to chce sprístupniť aj verejnosti.

Už o päť rokov stálo na štarte 170 bežcov odhodlaných zažiť niečo nepredstaviteľné. Počet účastníkov rástol, až v roku 2010 preskočil tisícku a budúci rok plánujú organizátori účasť až 1 300 bežcov.

Preteky síce majú v názve maratón, ale v súčte ide o šesť maratónov počas šiestich dní, každý deň sa však beží etapa s inou dĺžkou. Celkovo pretekári prejdú 251 kilometrov, pričom vždy je jedna kráľovská etapa, ktorá meria viac než 80 kilometrov a po nej nasleduje deň voľna v strede púšte. Trasa je vždy prekvapením organizátorov, ktoré pretekári dostanú až 24 hodín pred štartom.

Pripraviť treba nohy, telo, ale aj hlavu

Obdobie pred pretekmi nie je náročné len z hľadiska kondičnej, ale tiež materiálnej prípravy. Bežci si totiž všetku svoju batožinu berú so sebou. Musia tak niesť oblečenie, bežeckú výbavu, spacák a jedlo na sedem dní. Povinnosťou bežca je mať minimálne 2 000 kalórií na deň, čo pred každou etapou organizátori kontrolujú.

[the_ad_placement id=“behsity“]

Pitný režim si však nedokážu účastníci zabezpečiť sami. Aj tu sú však pravidlá veľmi prísne a organizátori nedávajú žiadne výnimky. Je presne stanovený prídel vody na každý deň, dokonca s rozpisom, koľko dostanú pretekári ráno, počas etapy a neskôr v cieli. Dvakrát si môžu výmenou za časovú penalizáciu vypýtať extra vodu, ale po treťom raze už nasleduje diskvalifikácia.

Nikdy viac. Alebo?

Asi to poznáte aj vy. Vždy počas nejakej extrémne ťažkej aktivity si hovoríte, že tentokrát už naozaj stačí a nabudúce už budete dvakrát merať. Toto znie podobne. Štatistika však hovorí, že až 30 percent pretekárov sa na tieto preteky minimálne raz vrátilo.

Čísla vyzerajú hrozivo, fotky ten pocit ešte znásobia. Už aj vy rozmýšľate, že by ste si raz chceli urobiť bežecký výlet do Maroka?

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

7 tipov ako pomôcť psíkom v útulkoch

Ak si nemôžete zobrať psíka z útulku domov, pripravili sme pár tipov, ako môžete pomôcť inak.

Smutné oči psíkov v útulkoch sú pre niektorých motiváciou k tomu, aby si ich zobrali domov. Ale nie každý má na to priestor. Možností, ako zvieratám v útulkoch pomôcť, je však viac. Prečítajte si o tých hlavných:

1. Adopcia

Predtým, ako sa rozhodnete adoptovať si psíka, premýšľajte. Aby sa nestalo, že naň nebudete mať čas a on znova skončí v útulku alebo na ulici. Pri adopcii psíka je potrebný aj správny výber psa. Veľmi dominantný s vami bude stále „bojovať“ o vodcovstvo a veľmi aktívny vám môže prekážať, ak ste domased.

Adopcia je inak výhodná pre všetkých. Vy nájdete parťáka na prechádzky, psík má konečne svojho pána a útulok voľné miesto, aby mohol pomôcť nejakému ďalšiemu.

Zdroj: Flickr José Morcillo Valenciano

2. Virtuálna adopcia

Keďže adopcia nie je pre všetkých, môžete pomôcť virtuálnou adopciou. Dohodnete sa s útulkom, že im budete pravidelne prispievať na psíka. Môžete posielať sumu, akú chcete, prípadne hradiť mesačné náklady na psíka. Ak si ho niekto adoptuje, môžete s posielaním peňazí prestať, alebo virtuálne adoptovať ďalšieho psíka.

3. Venčenie psíkov

Najmenej finančne náročná pomoc je venčenie psíkov. Stačí prísť, zobrať psíka a prebehnúť sa s ním. Ak vám zostane energia, šup von s ďalším.

Pri každodenných starostiach sa pracovníkom útulku nepodarí prebehnúť so všetkými psíkmi, preto sú veľmi radi, keď im takto pomôžete. A okrem dobrej nálady si odnesiete aj lepšiu kondičku.

4. Dočasná opatera

Psíka si môžete zobrať domov aj dočasne, pokým sa mu nenájde nová rodina. Dočasná opatera je vhodná pomoc, najmä keď majú útulky zraneného psíka, šteniatka alebo psíka, ktorý je čerstvo po operácii.

O všetkých týchto psíkov sa treba intenzívnejšie starať, čo bohužiaľ v útulku nie je možné zabezpečiť. V zimných mesiacoch sa dočasnej opatere tešia hlavne krátkosrsté psíky, ktorým je v útulku zima. Krmivo a veterinárnu starostlivosť v „dočaskách“ útulky väčšinou zabezpečia.

5. Materiálna pomoc

Našli ste po upratovaní starú deku, obliečky, tričká, uteráky? Máte nepotrebný gauč? Spýtajte sa v útulku, možno niečo z toho potrebujú. Okrem starších vecí môžete doniesť hračky, maškrty, čistiace a dezinfekčné prostriedky, vodítka, obojky… Ak neviete, čo by ste mohli doniesť, spýtajte sa v útulku.

6. Krmivo

Hladoši v útulkoch toho zjedia naozaj veľa. Kŕmiť toľko hladných krkov je finančne náročné. V útulkoch sa zje asi všetko, čo tam príde. Niekedy sa stáva, že sa objaví veľa šteniatok, pre ktoré nie je dostatok vhodného krmiva. Alebo zranený psík po operácii, ktorý potrebuje špeciálnu stravu.

Preto sledujte stránky útulkov, prípadne sa spýtajte, čo momentálne potrebujú najviac.

7. Finančná pomoc

Veterinár, búdy, nové ploty, odchyt… to všetko stojí peniaze. Preto sa útulky potešia, keď im pošlete peniažky. Stačí si vybrať útulok a prispievať. Pomôcť môžete aj 2% z daní. Formuláre nájdete na stránkach útulkov.

Paf je internetový obchod s krmivom pre psíkov a mačky. Na rozdiel od bežných obchodov však vami zakúpený tovar nepríde k vám, ale do vami vybraného útulku. Útulky tak majú nižšie náklady na krmivo a vy dobrý pocit z pomoci chlpáčom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac