Kvíz: Poznáte najkrajšie historické parky na Slovensku?

Myslíte si, že poznáte Slovensko? Vyskúšajte sa. Dnes v kvíze o historických parkoch.

Myslíte si, že poznáte Slovensko? Vyskúšajte sa. Dnes v kvíze o historických parkoch.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Unikátny projekt, ktorý rastlinám umožní prehovoriť

Zvyknete sa rozprávať s rastlinami? Pozrite si, ako si s nimi budete raz aj písať.

Začalo to ako hobby projekt jednej výskumníčky a dnes sa tým zaoberá niekoľko oddelení jednej z najväčších spoločností na svete. Pri počítači sa postupne striedajú biológovia, programátori a inžinieri. Od počítača sa ťahajú káble k priehľadnej kapsule, vo vnútri ktorej sa nachádza malá rastlina.

Keď sa svetielkuje, ale nie je to diskotéka

Myšlienka toho, že rastliny vnímajú svoje okolie nie je nová. Mnohí náruživí záhradkári by prisahali na pozitívny vplyv prihovárania sa rastlinám, či na púšťanie rôznej hudby.  Aj populárny seriál Mythbusters si to preveril a viac menej potvrdil, samozrejme po svojom. Projekt Florence sa ale rozhodol zájsť ďalej a pokúša sa vytvoriť skutočnú platformu na komunikáciu s rastlinami a, čo je hlavné, umožniť im komunikovať aj opačným smerom.

Spomínaná kapsula, ktorá rastlinku obklopuje je naplnená senzormi. Keď sa rozhodnete s rastlinou pozhovárať, stačí svoju správu napísať cez prepojený počítač. Ten ju vyhodnotí po obsahovej stránke, ale aj s dôrazom na pozitívny a negatívny charakter správy. Následne ju, veľmi podobne morzeovke, preloží rastline vo forme svetelných signálov. Na tieto rastlina reaguje, napríklad dlhé červené signály vníma ako kvitnutie a teda pozitívne.

Rastlina odpovedá.. Tweetom?

Zároveň s odoslaním správy sa začne monitorovanie reakcie rastliny. Zabezpečujú ju senzory na listoch a koreňoch. Už samotné senzory dokážu poskytnúť informácie o stave pôdy, či vlhkosti v nej. Spolu s reakciou samotnej rastliny dokážu rozoznať, ako sa rastlina cíti a túto informáciu poslať programu v počítači.

Ten si následne vezme na pomoc nečakaného spojenca. Sociálnu sieť Twitter.  Program skenuje príspevky v tejto sociálnej sieti, a z nich vlastným algoritmom vyberie správy, ktoré presne zodpovedajú tomu, ako sa rastlina cíti. Následne  pomocou týchto správ komunikuje fakty. Vo výsledku vám teda rastlina tweetom oznámi nielen čo jej chýba, ako sa má, ale aj ako sa pri tom cíti.

Tvorenie výslednej správy je založené na lingvistických modeloch, pričom to, ako sa rastlina cíti má originálny a nepredvídateľný efekt na túto správu.

Vízia budúcnosti

Je možno ťažké vidieť dnes okamžité a praktické uplatnenie tohto veľmi originálneho projektu. Autori v ňom vidia nový spôsob, ako môžeme komunikovať so svojim okolím a pochopiť ho.

Samotný fakt, že rastliny sú uzavreté v kapsule asi otvoria nožík vo vrecku každému, kto má svoje rastliny rád. Stačí ale iba krátke zamyslenie nad tým, kam sa môže tento projekt rokmi posunúť. Rastlina vám možno raz sama povie, čo vlastne potrebuje. A k tomu predstava, že si so svojimi kvetmi, alebo stromami, píšete ako s dobrými kamarátmi, určite stojí za to.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac