25 aplikácií, s ktorými nafúknete svoju kreativitu

Vybrali sme nástroje na rozvíjanie talentu pre všetkých, ktorých baví hrať sa so slovami, zvukmi či s obrazom alebo len majú chuť naučiť sa niečo nové.

Žiadna aplikácia z vás, samozrejme, sama osebe kreatívneho človeka neurobí. Niekedy však môže človeku priniesť kreatívny impulz a posunúť ho tým správnym smerom vo chvíľach, keď sa zasekne.

Vychutnajte si aplikácie vo svojom mobile naplno s vylepšenými O2 Paušálmi s prehnane veľkými balíkmi dát. Viac informácií

Aplikácie v našom výbere sme rozdelili do piatich kategórií, aby ste sa v nich dokázali rýchlo zorientovať.

Fotky

Open Camera

Aplikácia Open Camera (Android) je nabitá rôznymi funkciami. Umožňuje upravovať vyváženie bielej, detekuje tváre, ponúka autostabilizáciu obrazu a množstvo prednastavených módov pre fotenie v interiéri aj exteriéri. Aby ste ušetrili čas pri následnom upravovaní fotografie, môžete si vybrať jeden z prednastavených filtrov. Ak chcete fotografie upravovať, určite vás poteší podpora ukladania fotografií vo formáte RAW.

Čerešničkou na torte je možnosť hlasovej spúšte. Nemusíte teda po stlačení spúšte utekať na miesto a kŕčovito čakať na záblesk. Keď ste pripravení, stačí len povedať „Cheeese!“ (Teda “Syyyr!”) a fotka je na svete.

BestMe Selfie

Nebudeme si klamať. Mnoho fotografií, ktoré vytvárame, sú „svojky“, alebo ak chcete selfie. BestMe Selfie (Android) je aplikácia nabitá množstvom filtrov, nálepiek a možnosťami rozostrenia záberu. Aplikácia je navyše prispôsobená na rýchle zdieľanie, čo určite ocenia milovníci sociálnych sietí.

Výraz „Best me“ (doslovný preklad „najlepšie ja”) v názve má svoje opodstatnenie. Aplikácia totiž poskytuje možnosť vyhladenia vrások, „instantné chudnutie“ či dokonca zväčšovanie očí a bielenie zubov. Určite spraví ten najlepší záber, aký dokáže.

Camera Zoom FX

Aplikácia Camera Zoom FX (AndroidiOS) si získala veľa fanúšikov. Okrem základných funkcií totiž obsahuje aj viaceré unikátne. Samozrejmosťou sú live filtre od výmyslu sveta aj niekoľko kompozičných mriežok. Okrem iných medzi nimi nájdete napríklad virtuálny horizont, vďaka ktorému budete mať vždy istotu vodorovného záberu.

Zaujímavou funkciou je Inkognito mód, vďaka ktorému nebude vidieť, že fotíte. Namiesto prostredia fotoaparátu aplikácia zobrazí na obrazovke vyhľadávanie Google, stačí kdekoľvek ťuknúť a aplikácia potichu vyhotoví záber.

Cymera

Aplikácia Cymera (Android, iOS) s viac ako 300 miliónmi stiahnutí si až tak nezakladá na prepracovanosti základných funkcií. Obsahuje však veľké množstvo filtrov, rámikov alebo skrášľovací Beauty mód. Väčšina funkcií je bezplatná, nájdu sa však aj tie platené, ktoré si môžete pohodlne kúpiť priamo v aplikácii.

Chýbajúci manuálny mód zamrzí, no ostatné funkcie pracujú presne tak, ako očakávate. Po vytvorení fotografie máte širokú škálu nástrojov na jej úpravu. S touto aplikáciou sa váš smartfón zmení na fotobúdku a priamo vytvorí koláž fotografií podľa vášho želania.

Camera MX

Poznáte ten moment, keď odfotíte unikátny záber, no k úplnej dokonalosti mu chýbalo, aby ste spúšť stlačili o desatinku sekundy skôr alebo neskôr? Aplikácia Camera MX (Android) takýto problém vyrieši. Pomocou funkcie Live Shot totiž nahráva niekoľko sekúnd pred aj po vytvorení záberu.

Následne si môžete z celej sekvencie vybrať ten správny záber alebo live shot priamo uložiť ako GIF.

Hudba

Magic Piano

Máte radi zvuk klavíru, no naučiť sa na ňom hrať sa vám nikdy nepodarilo? Aplikácia Magic Piano (Android, iOS) predstavuje naozaj kreatívny spôsob, ako sa môžete naučiť hrať piesne na virtuálnom klavíri.

V bohatom katalógu nájdete skladby rôznych interpretov a rôznych žánrov – od klasiky cez rock až po soundtracky a súčasný pop. Vybrať si môžete skladby rôznej náročnosti, od naozaj jednoduchých po skutočne náročné.

Garage Band

Ak vo voľnom čase radi skladáte vlastnú hudbu, aplikáciu GarageBang (iOS) potom určite oceníte. Váš telefón okamžite zmení na nahrávacie štúdio, ktoré môžete so sebou zobrať prakticky kamkoľvek.

Stačí, ak importujete svoju nahrávku, ktorú môžete doplniť ďalšími nástrojmi a zvukovými efektmi. Vytvorenú pesničku môžete potom zdieľať so svojimi blízkymi a priateľmi.

Allihoopa

Aplikácia Allihoopa (iOS) je určená pre milovníkov hudby z celého sveta. Do aplikácie môžete nielen vkladať svoje vlastné piesne a čakať na reakcie ľudí, ktorí si ich vypočujú, ale môžete aj remixovať či rôzne dopĺňať hudbu iných.

Aplikácia spája silnú komunitu hudobných nadšencov, ktorí sa vďaka spätnej väzbe a rôznym spoluprácam posúvajú vo svojej tvorbe napred.

djay 2

Je vám blízke mixovanie hudby a radi by ste sa stali DJ-om alebo si vo voľnom čase pre radosť tvorili vlastné skladby? Aplikácia djay 2 (Android, iOS) je určená nielen pre amatérskych nadšencov, ale pomôcť môže aj profesionálom.

Aplikácie umožňuje pracovať nielen s vašimi vlastnými skladbami, možno do nej bezproblémovo integrovať pesničky z hudobnej knižnice iTunes či Spotify. A párty môže začať.

Smule – The #1 Singing App

Zbožňujete spievanie? Aplikácia Smule (Android, iOS) umožňuje zaspievať si karaoke nielen sólo, ale aj spolu s vaším obľúbeným interpretom. Veľkou pridanou hodnotou je, že duet si môžete zaspievať aj s ľuďmi z celého sveta, ktorí majú podobný hudobný vkus ako vy.

Vzniknúť tak môžu originálne cover verzie známych hitov, ktoré môžete doplniť zaujímavými zvykovými efektmi. Video so svojím spevom môžete oživiť aj rôznymi filtrami.

Písanie

HaikuJAM

Haiku je mimoriadne obľúbený krátky poetický žáner pozostávajúci z troch riadkov a maximálne 17 slabík, ktorý pochádza z Japonska. Ak vám je blízky, nemusíte si svoju tvorbu písať len do zošita či poznámok, ale priamo vytvárať v aplikácii HaikuJAM (Android, iOS).

Plusom aplikácie je, že môžete na jeho tvorbe spolupracovať s ľuďmi z celého sveta, ktorí tiež patria k milovníkom poézie a radi tvoria.

iA Writer

Živí vás písanie alebo si vo voľnom čase radi niečo napíšete len tak pre radosť? Aplikácia iA Writer (Android, iOS) predstavuje mimoriadne praktický editor, ktorý vám pomôže plne sa sústrediť na vašu tvorbu aj vďaka tomu, že vždy zvýrazňuje tú vetu, na ktorej práve pracujete.

Svoj text môžete následne rôzne formátovať, uložiť vo viacerých formátoch alebo aj priamo publikovať na stránke Medium.com.

Wattpad

Wattpad (Android, iOS) je skvelá aplikácia, v rámci ktorej si môžete prečítať tvorbu iných ľudí, ktorým je blízke písanie a zároveň ju aj priamo hodnotiť – zhodnotiť môžete nielen samotné dielo, ale napríklad aj pasáž, ktorá vás najviac zaujala či prekvapila.

Vybrať si môžete z pestrej ponuky žánrov a načerpať tak množstvo inšpirácie, prípadne môžete vložiť aj svoju vlastnú tvorbu a počkať si, akú odozvu prinesie.

Writing Challenge

Máte blok a nedá sa vám písať alebo chcete zlepšiť svoje zručnosti v písaní? Aplikácia Writing Challenge (Android, iOS) by ani v jednom z týchto prípadov nemala chýbať. Stlačte tlačidlo Štart a aplikácia vám ponúkne rôzne výzvy, ktoré by ste mali zapracovať do svojho príbehu – zahrnúť určite slovo, postavu či vetu.

Aplikácia zároveň pracuje s časom – môžete si nastaviť, po akom časovom intervale vám ponúkne ďalšiu výzvu. A malý kurz kreatívneho písania sa môže začať.

Mirakee

Aplikácia Mirakee (Android, iOS) predstavuje doslova raj pre milovníkov písaného slova. Funguje ako sociálna sieť, na ktorej môžete publikovať svoje texty rôznych formátov a žánrov a zároveň si čítať príspevky iných.

Zvoliť si môžete aj rôzne vizuálne spracovanie či typy písma, vďaka čomu svoju tvorbu pre čitateľov ešte viac zatraktívnite.

Vzdelávanie, rozvoj, organizácia

Skillshare

Jednou z ciest, ako naštartovať svoju kreativitu, je aj neustále spoznávanie a učenie sa nových vecí. Skillshare (Android, iOS) je aplikácia, ktorá obsahuje tisícky kurzov z rôznych oblastí – z dizajnu, marketingu či technológií.

Skillshare združuje obrovskú komunitu ľudí, ktorá vám umožňuje nielen získať nové zručnosti či vedomosti, ale napríklad aj pustiť sa do zaujímavých spoluprác.

YouTube

Youtube (Android, iOS) je viac ako len jednoduchý spôsob, ako si pustiť obľúbenú pesničku či nájsť zábavné video. Nájdete tu aj množstvo kompletných návodov, ktoré pre vás môžu byť zdrojom inšpirácie.

Venujete sa vizážistike alebo tancu? Na YouTube určite nájdete video, ktoré vás inšpiruje pri vašej ďalšej tvorbe.

TED

TED talks, teda inšpiratívne rozprávania zaujímavých ľudí z celého sveta počas TED konferencií sú takmer nekonečným zdrojom inšpirácie. Nájdete ich aj šikovne zhrnuté do aplikácie TED (Android, iOS), ktorá ich v súčasnosti ponúka viac ako 3 000.

Vyberať si môžete podľa rôznych kritérií a počas cesty autobusom si pozrieť rozprávanie človeka, ktoré vás môže „nakopnúť“ do nových aktivít.

SimpleMind

Problémom mnohých ľudí nie je generovanie nových nápadov, ale skôr ich organizovanie. S tým dokáže pomôcť tzv. mind mapping, teda vytváranie myšlienkových máp. Skvelou pomôckou je napríklad aplikácia SimpleMind (Android, iOS).

Vytvárať si tu môžete aj rôzne hlasové poznámky a pridávať aj videá, aby ste si svoju myšlienkovú mapu čo najviac sprehľadnili.

Creative Whack Pack

Máte pocit, že ste sa dostali do úzkych a neviete ako ďalej, prípadne hľadáte spôsob, akým sa pustiť do nového projektu. Aplikácia Creative Whack Pack (iOS) vám dokáže pomôcť.

Jej súčasťou je 84 interaktívnych stratégií, ktoré vám pomôžu pri brainstormingu a budú vás stimulovať, aby ste mysleli kreatívne.

Kreslenie, video, interiérový dizajn

Bamboo Paper

Aplikácia Bamboo Paper (Android, iOS) predstavuje virtuálny skicár, v ktorom si môžete robiť poznámky, ale aj kresliť a vytvárať obrázky doslova kdekoľvek.

Do aplikácie si môžete vložiť aj svoje fotky či iné obrázky a využiť ich v rámci svojej tvorby.

Magisto

Magisto (Android, iOS) je mimoriadne šikovný video editor, vďaka ktorému zvládne vytvoriť vkusné krátke video naozaj každý.

Aplikácia funguje naozaj intuitívne, čo dokazuje aj skutočnosť, že ju používa viac ako 90 miliónov ľudí po celom svete. Výhodou je, že svoje video môžete hneď zdieľať na sociálnych sieťach.

Vector Artist

Aplikáciu Vector Artis (Android, iOS) je určené pre všetkých, ktorú chcú aj vo svojom smartfóne vytvárať rôzne vektorové tvary a cesty.

Všetky vytvorené prvky môžete ľubovoľne vyfarbiť, prípadne doplniť rôznymi efektmi. Uložiť si ich môžete vo viacerých formátoch a bez problémov poslať napríklad na svoj e-mail.

Animation Desk Classic

S aplikáciou Animation Desk Classic (Android, iOS) sa animátorom môže stať skutočne každý. Priamo v aplikácii si môžete nakresliť svoj vlastný obrázok a následne ho pomocou rôznych efektov animovať.

Vďaka pestrej ponuke rôznych nástrojov vytvoríte obrázok, ktorý bude presne odzrkadľovať vaše ja.

Homestyler Interior Design

Plánujete rekonštrukciu alebo sa sťahujete do nového a nemôžete si dovoliť služby interiérového dizajnéra či architekta? Aplikácia Homestyler Interior Design (Android, iOS) je určené pre všetkých, ktorí majú vzťah k interiérovému dizajnu, no s predstavivosťou je to už horšie.

V aplikácii si môžete jednotlivé miestnosti do detailov zariadiť, vyhrať sa s ich farebnosťou aj polohou nábytku. Skvelá zábava aj na chvíle oddychu.

Užite si aplikácie vo svojom mobile naplno s vylepšenými O2 Paušálmi, ktoré teraz ponúkajú až päťkrát viac dát. S vylepšeným Zlatým O2 Paušálom získate nielen neobmedzené volania a SMS, ale aj 10 GB dát mesačne a bonus na zariadenie vo výške 144 €. S vylepšeným Platinovým O2 Paušálom si zase môžete vychutnať neobmedzené hovory a SMS, až 25 GB dát a k tomu získate aj bonus vo výške 288 € na kúpu nového smartfónu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity.

O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich.

Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára? 

V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov?

V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike? 

V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac