Ian Anderson z Jethro Tull zahrá po prvý raz v Košiciach

Ian Anderson z Jethro Tull zahrá po prvý raz v Košiciach. Vďaka O2 Momentom máte možnosť od 23. do 25. augusta získať vstupenky skôr než všetci ostatní.

Ian Anderson vystúpi po prvý raz v Košiciach. Líder kapely Jethro Tull zahrá s tour bandom koncert 17. februára 2017. Ak neviete, kto je Jethro Tull a zaregistrovali ste niekedy známe rockové melódie s priečnou flautou v popredí, tak ste na správnej adrese.

Ešte rok predtým, než sa Jethro Tull preslávili prvým albumom, ktorý sa umiestnil v čele britskej hitparády, mal Ian Anderson dennú prácu, ktorá okrem iného zahŕňala aj čistenie toaliet.

Hudobné začiatky sú ťažké a plné odriekania

Keď Ian Anderson dal preč svoju elektrickú gitaru, nebolo to preto, že by potreboval peniaze. Jednoducho si uvedomil, že nikdy nebude tak dobrý ako Eric Clapton a gitaru vymenil za priečnu flautu.

Stačilo ale vraj pár týždňov pravidelného tréningu a flautu v rockovej hudbe ovládol dokonale na to, aby s ňou mohol sebavedomo vystupovať. Na jednej nohe. Tento fakt je podstatný, pretože sa stal symbolom Jethro Tull a flautista na jednej nohe zdobil viaceré albumy kapely.

Jethro Tull bola pôvodne bluesrocková skupina, ktorá priberala prvky anglického folku, hard rocku a ďalších vplyvov, aby si vytvorila osobitý štýl progresívneho rocku s priečnou flautou v popredí.

Počas existencie predala 60 miliónov albumov, pričom prvý komerčný úspech a spomínané umiestnenie na čele hitparády zaznamenala už v roku 1969. Patrí nielen medzi rockové, ale aj hudobné legendy ovenčené najprestížnejšou hudobnou cenou Grammy.

Využite možnosť kúpy lístkov v prednostnom predaji

Tento jedinečný koncert sa uskutoční 17. februára 2017 o 20.00 v Spoločenskom pavilóne na Triede SNP 61 v Košiciach. Líder Ian Anderson zahrá na košickej premiére aj s hudobníkmi, s ktorými koncertuje počas ostatných rokov stabilne:

Ian Anderson – zpev, flauta, gitara;
John O´Hara – klávesy, akordeón;
David Goodier – basa;
Florian Opahle – gitary;
Scott Hammond – bicie, perkusie

Vďaka O2 Momentom máte možnosť v dňoch od 23. do 25. augusta získať vstupenky na túto akciu skôr než všetci ostatní. Stačí do formulára zadať svoje telefónne číslo.

Dostanete kód, ktorý vám sprístupní nákup lístkov v exkluzívnom prednostnom predaji už teraz na O2 Extra výhodách na koncert Jethro Tull alebo iné zaujímavé podujatia.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Tieto miesta na Zemplíne sa oplatí vidieť

Prírodné krásy, drevené chrámy či romantické zrúcaniny hradov. Rázovitý región východu určite stojí za návštevu.

Región Zemplína má turistom rozhodne čo ponúknuť. Odjakživa sa tu stretávali rôzne národnosti a ľudia s rôznym náboženským vyznaním. Zachovali sa tu typické nárečia, pestrý folklór aj tradičná zemplínska kuchyňa.

Užite si rýchly 4G LTE internet v mobile naplno aj počas svojich ciest po východnom Slovensku vďaka novej sieti od O2. Viac informácií

Zemplín má zachované pôvodné lesy ako máloktorá časť Slovenska. Na severe regiónu sú pralesy Havešová, Rožok a Stužica a Vihorlatský prales, ktoré boli v roku 2007 zapísané aj do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Tým sa zaradili k takým významným pamiatkam ako Yellowstonský národný park, Grand Canyon či  africké Kilimandžáro.

Ak sa vyberiete za krásami prírody a pamiatkami až na úplný východ našej krajiny, určite nevynechajte tieto miesta:

Morské oko pod Vihorlatom

Najznámejšími vodnými plochami regiónu sú Zemplínska šírava a Domaša. Jedným z menej známych, no naozaj nádherných prírodných jazier je Morské oko. Ide o najväčšie sopečné jazero a zároveň 3. najväčšie prírodné jazero na Slovensku.

Foto: Milan Bališin, Wikimedia Commons

Nachádza sa v katastri obce Remetské Hámre a najľahšie sa k nemu dostanete z koncového záchytného parkoviska Krivec po modrej turistickej značke.

Kúpanie či rybolov sú tu však prísne zakázané. Jazero je národnou prírodnou rezerváciou a zároveň územím európskeho významu sústavy Natura 2000.

Sninský kameň

Foto: Milan Bališin, Wikimedia Commons

Ak si chcete vychutnať pohľad na Morské oko zhora, vyjdite na jeden z najkrajších vyhliadkových bodov na vrch Sninský kameň. Sopečná činnosť, mráz a voda ho v priebehu miliónov rokov vyformovali až do podoby 2 samostatných skalných brál. Vrcholové plošiny oboch sú prístupné pomocou železných schodov.

Rastie tu vzácna rastlina kostrava ovčia vihorlatská, ktorá sa nevyskytuje nikde inde na svete aj naša jediná domáca liana plamienok alpínsky.

Viniansky hrad

Foto: Patrik.cimprich, Wikimedia Commons

Zrúcanina pri obci Vinné je pozostatkom gotického hradu z 13. storočia. Spolu s ďalšími hradmi v okolí – Brekov, Jasenov a Čičva slúžil na stráženie obchodnej cesty smerujúcej do Poľska. Je ľahko dostupný od Vinianskeho jazera a rekreačných stredísk Zemplínskej šíravy ako Hôrka, Medvedia hora a Kamenec.

Jasenovský hrad

Foto: Milan Bališin, Wikimedia Commons

Nádherné výhľady na Humenné a jeho okolie sa naskytujú z už spomínanej zrúcaniny hradu Jasenov. Ten rovnako pochádza z 13. storočia a postavili ho po vpáde Tatarov. Menšou historickou zaujímavosťou je aj to, že sa tu v 16. storočí razili falošné mince. Hlavného aktéra celej dobovej kauzy – vedúceho majstra Michala za túto činnosť  v roku 1551 popravili v Prešove.

K hradu sa dostanete pešo po modrej turistickej značke už z Humenného, cesta prechádza cez obec Jasenov.

Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach

Foto: P.matel, Wikimedia Commons

V Medzilaborciach, 15 km od rodnej obce Warholových rodičov, je vďaka iniciatíve Andyho brata Johna od roku 1991 zriadené múzeum s trvalou expozíciou pozostávajúcej zo 160 diel a artefaktov svetoznámeho umelca. Spolu s Múzeom Andyho Warhola v Pittsburghu je tak jedným z 2 múzeí na svete, ktoré sú venované jeho dielu a životu.

Medzi najcennejšie vystavované exponáty patria portréty Lenina, Ingrid Bergmanovej či Theodora Roosevelta či diela ako 10 najznámejších Židov 20. storočia a Gentlemen z roku 1975.

Vihorlatské múzeum v Humennom

Foto: Pierre Bona, Wikimedia Commons

Vihorlatské múzeum sídli v budove historického renesančného kaštieľa zo 17. storočia. Historické a vlastivedné zbierky múzea obsahujú viac ako 100-tisíc zbierkových predmetov. Medzi najhodnotnejšie patria nálezy keltských mincí (Ptičie), hromadný nález mincí zo 17. storočia, unikátne starožitné zbrane a brnenia, barokové ikony, hodnotné obrazy či pôvodný mobiliár.

V blízkosti kaštieľa sa nachádza skanzen Vihorlatského múzea prezentujúci návštevníkom ľudovú drevenú architektúru typickú pre východokarpatskú oblasť.

Jednotlivé stavby ľudovej architektúry boli prenesené z viacerých oblastí regiónu a rozostavené na spôsob tradičnej hornozemplínskej dediny. Najvýznamnejšou stavbou je gréckokatolícky drevený Chrám sv. Michala Archanjela z roku 1764.

Rozhľadňa Tokaj

Foto: Igor.vizner, Wikimedia Commons

V pôvabnej vinárskej obci Malá Tŕňa,  ktorá sa nachádza v tokajskej vinohradníckej oblasti, nájdete unikátnu turistickú rozhľadňu. Je vysoká 12 m a má tvar vínneho suda. Vznikla síce len v roku 2015, no za svoje netradičné architektonické riešenie už stihla pozbierať viacero ocenení. V noci je veža krásne osvetlená.

Drevené gréckokatolícke chrámy v Ladomírovej, Bodružali a Ruskej Bystrej

Foto: Henryk Bielamowicz, Wikimedia Commons

Na Slovensku je až 60 unikátnych drevených kostolíkov, no chrámy v Ladomírovej, v Bodružali a v Ruskej Bystrej boli pre svoju nesmiernu kultúrno-historickú hodnotu spoločne s ďalšími 5 slovenskými drevenými kostolmi a cerkvami v iných regiónoch zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Za svoj špecifický vzhľad vďačia jedinečnej stavebnej technológii, pri ktorej majstri remeselníci používali ako stavebný materiál výlučne drevo. Keď sa pozriete na chrámy zblízka, nenájdete žiadne kovové spoje, stavali sa totiž bez použitia jediného klinca. 

Ak poznáte ďalšie zaujímavé miesto, ktoré sa nachádza v regióne Zemplín, no v našom výbere sa nenachádza, dajte nám o ňom. Napíšte nám na > alebo na náš Facebook.

Podeľte sa o svoje zážitky pri návšteve zaujímavých miest na východnom Slovensku vďaka rýchlemu 4G internetu od O2, ktorý je dostupný pre viac ako 93,5 % obyvateľov Slovenska.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac