Začnite behať v teréne. Bude vás to baviť viac

Z tvrdého horúceho asfaltu na mäkkú príjemnú trávu či do zakrytého lesa. Na prvý pohľad rovnaký beh, ale rozdiely sú väčšie, než sa na prvý pohľad zdá.

Bežecké  začiatky sú pomalé a opatrné. Väčšina z nás začínala v okolí domova, na sídlisku alebo na najbližšom ihrisku. V súčasnosti však môžete stále viac bežcov nájsť aj na lesných chodníčkoch či v horách.

Beh v prírode má svoje čaro a prináša benefity, ktoré vám cestný beh nedokáže dať.

Spálite viac energie

Počas behu v prírode dokáže vaše telo spotrebovať až o 10 % viac energie než pri behu po ceste. Dôvodov je viacero. Hlavnou výhodou je, že bežíte po nerovnom povrchu – pri dopadoch a odrazoch je teda potrebná väčšia sila dolných končatín.

Taktiež musíte preskakovať a uhýbať sa rôznym nástrahám. A nakoniec musíte mať neustále pripravenú aj hlavu, ktorá svojou aktivitou taktiež spaľuje energiu a prispieva k tvorbe endorfínov po výkone.

Zlepšíte si rovnováhu

Kamene, konáre kríkov a korene stromov. Nástrahy, ktoré v lese čakajú na bežcov sú rôzne, preto treba byť neustále v strehu a mať pripravenú nielen hlavu, ale aj ruky, ktorými môžete prípadný problém ľahko vyriešiť.

Počas behu v lese musíte pozerať pred seba, aby ste videli, čo vás čaká o krok či dva ďalej. Zároveň musíte sledovať to, kam momentálne kladiete nohu, aby vás nič neprekvapilo. A do toho ešte periférne sledovať aj okolie, aby neprišlo neočakávané prekvapenie zo strany.

Dýchate lepší vzduch

V centre mesta či na sídlisku ste blízko áut, ktorých je dnes  stále viac. Kým prejdeme na elektroautá, ešte to potrvá, dovtedy budeme musieť dýchať výpary z výfukov, ktoré telu nerobia dobre.

Práve počas behu potrebuje organizmus vymieňať vzduch a dostávať nový a čerstvý. Eliminujte preto škodlivé látky z výfukov a choďte behať tam, kde autá nestretnete. Bude to bezpečnejšie a zdravšie. Skúste lesy, lúky či polia, určite je ich aj okolo vás niekoľko.

Vychutnáte si krajšie výhľady

Paneláky, betónové kancelárske budovy či sklenené obchodné centrá. Dnes ich vidíme na každej ulici a pri mestskom behu nám neostáva nič iné, len tento fakt akceptovať a behať pomedzi ne.

Beh v lese vám však otvorí zelené plochy, výhľady na celé doliny a možno stretnete aj nejaké zvieratká.

Posilníte si celé telo

Lesný beh je podobne ako každý iný beh hlavne o silných nohách. Práve v nerovnom teréne však vo väčšej miere zapájate aj iné časti tela. Keď skočíte na kameň či koreň stromu, namáhate pri udržiavaní rovnováhy hlavne strednú časť tela, ruky a ramená.

V teréne bežci často využívajú aj ľadvinky či batohy, vďaka ktorým môžu mať po dobehu svalovicu aj na svaloch chrbta či rúk, keďže nohy sú na záťaž zvyknuté. Niektorí bežci dokonca zámerne využívajú záťažové vesty.

Získate inšpiráciu a motiváciu

Iné prostredie, iné myšlienky, nové a kreatívne nápady. Nielen ľudia, ktorí pracujú v kreatívnom prostredí, by mali meniť prostredie, aby našli nové myšlienky. Výlet do prírody odporúčame všetkým, každý si tam niečo nájde.

Okrem nových myšlienok ponúka lesný beh aj priestor na vzdialenie sa od každodennej reality. Či už práca, škola, alebo iné povinnosti, všetky ich dokážeme počas behu v prírode vypustiť z hlavy a myslieť len na ďalší krok.

Nové priateľstvá

Príroda a beh v nej je vášeň, ktorá spája ľudí. S bežcami v lese zdieľate niečo, čo nemusíte vedieť presne pomenovať, ale vďaka tomu s nimi zažívate podobné príbehy, skúsenosti a zážitky, a viete si navzájom pomôcť, keď potrebujete.

Môže sa stať, že po jednom spoločnom behu budete mať nového sparring partnera a pocit, že ho poznáte dlhé roky, hoci je to len pár hodín.

Šetríte svoje kĺby

Počas behu v teréne využívate mäkšiu podložku, či už je to tráva, alebo lesná cestička. Pri dopadoch a spätných odrazoch sa tak nohy neodrážajú tak tvrdo ako od asfaltu, ale oveľa príjemnejšie.

Šetríte tak svoje kĺby a šľachy, ktoré po tréningoch nie sú také zničené a dokážu sa zregenerovať rýchlejšie.

Ak je vám beh blízky, radi by ste si zlepšili techniku a vedeli o tomto športe viac, zapojte sa do našej súťaže o ročné predplatné časopisu Running.

Tento článok na Sóde je súčasťou víkendového magazínu o pohybe a vznikol v spolupráci s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha. O akadémiu pre deti základných škôl si môžete zasúťažiť aj tento rok. Viac informácií a pravidlá súťaže nájdete na www.dobravec.o2.sk.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Podporte školu v projekte O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Chyba 404 | O2 Športová akadémia Mateja Tótha