Päť dôvodov, prečo behať s hodinkami

Ak patríte medzi konzervatívnych bežcov, ktorí elektronikou na tele zatiaľ opovrhujú, prinášame niekoľko dôvodov, ktoré vám ponúknu iný pohľad.

Na rozdiel od pretekov, ktoré sa konajú takmer každý víkend v inom meste a na inej trati, tréningové behy absolvujú bežci takmer stále na rovnakej trase. Vďaka hodinkám si tak môžu progres sledovať pravidelnejšie, než len porovnávaním výsledkov z pretekov. Môžu si tak robiť vlastné súťaženie a zisťovať, ako sa na obľúbenej trase zlepšovali z mesiaca na mesiac.

Niektoré mobilné aplikácie pre bežcov majú aj funkcie, ktoré dovoľujú vytvorenie obľúbenej trasy a zaznamenávajú výkony práve na tej trase, alebo jej časti každému, kto daným úsekom prebehne.

Sociálny faktor

„Bez záznamu na bežeckej sociálnej sieti, akoby som ani nebežal.“ Strach pred tým, že sa záznam z pretekov nenahrá, je síce vtipný – a často sa vyskytujúci – ale stránky a aplikácie pre bežcov majú aj pozitívny prínos.

Môžete spoznávať nových bežeckých kamarátov či sparing partnerov. Sledovať zaujímavé výsledky bežcov z iných častí sveta či nájsť inšpiráciu na zaujímavé tréningové prístupy a dostupné trasy.

Behanie je teda sociálnejšie, už to nerobíme len pre seba, ale aj preto, aby bolo vidno, že beháme.

Motivácia

Nielen vy sa môžete inšpirovať inými bežcami, ale aj vaše výkony môžu byť motiváciou pre kolegov a kamarátov. Prirodzené súťaženie, ktoré v sebe ako ľudia máme, môže naštartovať začiatočníkov, ktorí už dlhšie chceli začať, no až vaša „provokácia“ vysmiatými fotkami plnými endorfínov a záznamy z behu ich vytiahne z domu na trasu.

[the_ad_placement id=“behsity“]

Efektívnejší tréning

Základnou funkciou všetkých športových hodiniek je meranie tepu. Prvá je klasická, teda hrudný pás, ktorý je bezdrôtovo spojený s hodinkami a vysiela do nich informácie o aktuálnom tepe. V hodinkách však môžete sledovať aj priemerný tep.

Druhá možnosť, ktorú ponúkajú hlavne nové modely ako Garmin 235 a 635, je snímanie tepu pomocou senzora na spodnej strane hodiniek priamo zo zápästia. Na hrudný pás totiž bežci často zabúdajú, prípadne im, hlavne pri dlhších behoch zavadzia.

Práve sledovanie tepu umožňuje prípravu podľa tréningových zón. Podľa vášho maximálneho pulzu si viete určiť hodnoty tréningových zón. Tých je 5 a každá prináša iné výsledky. Detailne si o tréningu podľa tepu môžete prečítať v samostatnom článku.

Tréningový denník

O dôležitosti tréningových denníkov sme už písali a vedel by o nej rozprávať asi každý profesionálny bežec. Na prvý pohľad môže znieť nápad viesť si samostatný denník, do ktorého si zaznamenávate tréningy ako strata času, ktorý ste radšej mohli venovať príprave.

Pri príprave na preteky je však dôležité nájsť si čas na rekapituláciu tréningového obdobia a minimálne raz za mesiac sa pozrieť, ako sa to vyvíja.

Práve hodinky vám poskytnú rozličné údaje, nielen ubehnutý čas a kilometre. Vy si potom môžete doplniť napríklad vaše pocity, ako ste sa cítili pred behom či po dobehu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Otestujte si telo a zistite, aké cviky potrebujete

Sedíme za počítačom, vozíme sa autom a pozeráme do mobilu. Tieto aktivity vám ničia mobilitu svalov. Napravte ju jednoduchým cvičením.

Pre väčšinu z nás pohyblivosť znamená to isté ako kondícia, pohyb či šport. Ale pohyblivosť je základ, od ktorého sa odvíja všetko ostatné vrátane zdravia.

Pohyby jednotlivých častí tela, schopnosť šliach a kĺbov hýbať sa naplno nám umožňuje bežať ďalej, rýchlejšie či zdvíhať väčšie činky a robiť viac opakovaní.

Existuje niekoľko veľmi jednoduchých cvičení, ktoré sú zároveň testom mobility. Dokážete ich robiť každý týždeň a kdekoľvek. Pokojne aj v práci, na ulici či pri sledovaní televízie. Týmito cvikmi dokážete vykompenzovať aj stratu mobility spôsobenú hlavne sedavým štýlom života a hodinami presedenými v práci, kedy sa schopnosť kĺbov oslabuje.

5 jednoduchých testov, vďaka ktorým zistíte, ako na tom ste:

„Viazanie si šnúrok“

Ako na to: Sadnite si na stoličku a jednu nohu vystrite pred seba. Nohu majte stále vystretú a snažte sa predkloniť, ako keby ste si šli zaviazať šnúrky na topánkach.

Čo zistíte: Ak sa vám nedarí dotknúť palcov s vystretou nohou, máte pravdepodobne obmedzenú pohyblivosť hamstringov, teda zadných stehenných svalov, prípadne aj spodných svalov chrbta.

Čo s tým: Ak máte stiahnuté hamstringy, čo je problém väčšiny dnešnej populácie, zamerajte sa hlavne na posilnenie a strečing týchto svalov. Taktiež odporúčame hlboký drep, ktorý vám zlepší pohyb bedrového kĺbu.

„Pohľad dozadu“

Ako na to: Pri parkovaní vášho auta alebo cúvaní, skúste otočiť hlavu a krk tak, aby ste sa pozerali čo najviac za seba. Ak nešoférujete, môžete to robiť kedykoľvek, napríklad pri práci s počítačom alebo pri sledovaní televízie.

Čo zistíte: Pohľad za seba vyžaduje, aby ste mali uvoľnené svaly hrudníka, uvoľnený krk a vrchné chrbtové svaly. Ak sa vám nedá natočiť pohľad bez pohybu celého tela, budete mať stiahnuté niektoré z týchto svalových partií.

Čo s tým: Aby ste uvoľnili nevyrovnané svaly, musíte ich pravidelne naťahovať. Skvelým cvičením je hýbanie ramenami hore a dole. Môžete sa tiež skúsiť postaviť medzi zárubne dverí, postaviť sa mierne rozkročene a rukami tlačiť proti zárubniam.

„Škriabanie sa na chrbáte“

Ako na to: Rukou prejdite za hlavou na druhú stranu tela, ako keby ste sa chceli poškriabať v strede chrbta. Keď máte ruku približne na mieste, skúste ňou hýbať dole a hore, čiže naozaj simulovať pohyb škriabania. Opakujte viackrát, potom vymeňte ruky a odznova.

Čo zistíte: Ak nedokáže dať ruku za hlavu, prípadne cítite bolesť a musíte to robiť nasilu, chyba bude pravdepodobne v ramennom kĺbe, veľkom chrbtovom svale a všetkých svaloch, ktoré sa na ramenný kĺb upínajú.

Väčšinou je menšia pohyblivosť na dominantnej strane, teda na pravej ruke u pravákov a ľavej u ľavákov, pretože majú viac svalov práve na tej strane, ktorú používajú viac.

Čo s tým: Asi najjednoduchšia cesta nápravy je pravidelné používanie foam rolleru, teda penového valca, vďaka ktorému si dokážete aj sami rozmasírovať svaly na chrbte a ramene.

„Tlačenie proti stene“

Ako na to: Kedykoľvek stojíte pri stene, napríklad pri čakaní v rade, vystrite sa a oprite sa o ňu chrbtom. Cieľom tohto cvičenia je tlačiť proti stene celým telom naraz. Mali by ste tak cítiť tlak proti stene z hlavy, ramien, chrbta, aj kostrče.

Čo zistíte: Ak dokáže tlačiť všetkými časťami tela okrem hlavy, máme zlé správy. Pravdepodobne máte stiahnuté svaly hrudníka a zoslabený chrbát. Tieto problém je rozšírený hlavne kvôli hodinám presedeným za počítačom.

Čo s tým: Zahrňte do každodennej rutiny aj strečing oproti stene. Postavte sa rovno proti nej, pričom dotýkať sa jej budete chrbátom. Potom budete hýbať rukami hore a dole. V podstate ide o pohyb ako pri robení anjela do snehu.

„Požiadanie o ruku“

Ako na to: Pokľaknite si na jedno koleno, pričom predné chodidlo smeruje rovno dopredu a je celé položené na zemi. Nakloňte sa dopredu, aby koleno prešlo pár centimetrov pred úroveň palca. Ak máte pocit, že sa chodidlo zdvíha zo zeme alebo sa nakláňa doprava či doľava, zastavte pohyb.

Čo zistíte: Ak nedokážete počas pohybu udržať celé chodidlo na zemi, ide o obmedzenú pohyblivosť členku a stiahnuté lýtkové svaly. Ak by ste tieto problémy nezačali riešiť, môžu viesť k chronickým problémom s kolenami a členkami.

Čo s tým: Pravidelné posilňovanie lýtkových svalov vám určite pomôže. Postavte sa prednou časťou chodidla na schodík, zadnú (s pätou) nechajte mimo neho. Skúste sa prednou časťou vytláčať hore, potom zase klesnite dole. Opakujte viackrát za sebou.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac