12 slovenských nápadov, ktoré majú šancu urobiť dieru do sveta

S takýmito zaujímavými nápadmi prišli finalisti StartupAwards 2016.

Na podujatí StartupAwards sa už po šiestykrát stretnú podnikatelia, marketéri, vedci a inovatívne duše, ktoré chcú svojimi nádejnými projektmi skvalitniť život nám všetkým. Z hojného počtu prihlásených porota vybrala tie projekty, ktoré našli unikátne riešenie na pálčivé problémy alebo potreby špecifického trhu. Toto je 12 najlepších podnikateľských nápadov, ktoré sa zrodili na Slovensku.

Finalisti z kategórie Veda

Groupsolver

Služby tohto projektu sa točia okolo zákazníckeho servisu. Užívateľom v ľudskej a zrozumiteľnej reči poskytuje súhrn spätnej väzby zákazníkov vo forme grafov, štatistík a prehľadných čísel.

Vidia tak, v ktorých oblastiach by mali pridať, čo konkrétne by ich zákazníci chceli zmeniť, čo robia márne, a to všetko za vraj akceptovateľné ceny.

Brain: IT

Toto bude znieť trochu zložito. Zoskupujú popredných odborníkov na IT a spolu pracujú na nových a inovatívnych projektoch. Doteraz sa zameriavali najmä v oblasti eGovernment a momentálne pracujú na systéme simulujúcom a moniturujúcom neurónové siete.

Cudzia im nie je ani oblasť komunálnych služieb a umelej inteligencie. Ich cieľom je nahradiť nefukčné algoritmy oveľa efektívnejšími verziami.

MultiplexDx

Spoločnosť sa sústreďuje na molekulárnu diagnostiku prostredníctvom hi-tech 3D patologických služieb.

Inak povedané, týmto spôsobom sa skenujú rôzne tkanivá, ktoré sa tak dajú lepšie a kvalitnejšie analyzovať a následne liečiť. Slovenská pobočka má v úmysle skvalitniť diagnostiku v strednej Európe.

Finalisti z kategórie Spoločnosť

COrvus

Rozmýšľali ste niekedy, ako môžu slabo alebo úplne nevidiaci ľudia plnohodnotne využívať služby smartphonov? Bez pomoci ťažko.

No aplikácia COrvus sa to snaží napraviť navádzaním podľa hlasu, gest, či čítaním obsahu displeja. Služba je momentálne dostupná v slovenčine aj angličtine.

Karmadilo

Tento projekt pristúpil k online marketingu trochu netradične. Svojim zákazníkom ponúka marketingové služby a získava pre nich cenné dáta výmenou za peniaze, ktoré putujú na neziskové účely.

Zároveň sú za účasť na prieskumoch odmeňovaní aj užívatelia — vo forme finančného kreditu, ktorý môžu zbierať a následne poskytnúť charitatívnej organizácii vlastného výberu.

Stemi

Aplikácia zachraňuje životy. Prepája záchranárov a lekárov s ľuďmi, ktorí môžu trpieť na infarkt myokardu.

Pomocou aplikácie záchranári vedia, že pacientov treba previesť rovno do kardiocentra a nie najskôr do všeobecnej nemocnice, čo im môže včas zachrániť život.

Finalisti z kategórie Umenie a dizajn

Maguss Wand

Ak je vám známy výraz “rozšírená realitá”, zrejme budete tušiť, o čom táto hra je. Pracuje so skutočným prostredím a v mobile doň vkladá pridané virtuálne objekty.

Ako notoricky známy Pokemon Go. Táto hra je ale skôr o oháňaní sa čarovným prútikom a bojovaním s ostatnými (skutočnými) hráčmi. Ak ste ako deti snívali o svete Harryho Pottera, tu ho máte (takmer) v plnej paráde.

Balcony Cultivator

Tento produkt vám na balkóne vytvorí niečo ako kvetináč budúcnosti, ktorý je rozdelený do troch častí. V prvej je kompost, v druhej časť na pestovanie rastlín a tretia slúži zavlažovanie.

Môžete si tu nasadiť okrasné kvety, ale aj zeleninu a ovocie. Keby vám náhodou na balkóne chýbala zeleň.

Crafting Plastics

V kontexte ochrany životného prostredia a efektívnej recyklácie sa tento startup rozhodol užitočne využiť bioplasty. Ich najznámejším produktom sú zatiaľ okuliare z plastu.

Finalisti z kategórie Digital

AgentBalance

Call centrá zvyčajne nepatria k najobľúbenejším zamestnávateľom. AgentBalance sa snaží pomôcť ich majiteľom, aby sa tam ľudia tak často nestriedali.

Pomocou jednoduchých psychologických testov AgentBalance zisťuje, ako sú s prácou spokojní. Zamestnávateľ im tak môže lepšie prispôsobovať náplň práce, zvýšiť ich spokojnosť a v konečnom dôsledku zlepšiť pracovný výkon.

eDocu

Tento startup chce svojím užívateľom prezradiť všetko, čo vie o produkte zistiť podľa jeho QR kódu, alebo NFC čipu. Jeho služby sú mienené pre podnikateľov a manažérov, ktorí chcú mať vždy o všetkom prehľad.

Užívateľ oskenuje kód výrobku a eDocu mu nájde potrebnú dokumentáciu, ale aj pripomenie, kedy treba vykonať údržbu a mnoho ďalších funkcií a služieb.

Pygmalios

Už dávno vieme analyzovať to, kto sa ako správa pri nakupovaní na internete. V kamennej prevádzke je to omnoho zložitejšie.

Nuž, práve na tento prolém má Pygmalios odpoveď. Dokáže napríklad odmerať, koľko času zákazník strávil v predajni, v ktorom oddelení sa zdržal najdlhšie a či nakúpil.

Finále, na ktorom sa rozhodne o víťazoch v každej kategórii, sa uskutoční 2.12.2016 v bratislavskom Istropolise. Celkový víťaz získa odmenu 50 000 eur, zatiaľ čo víťazi v jednotlivých kategóriach dostanú po 5 000 eur.

Okrem finančnej odmeny všetci získajú cenné kontakty na ľudí, ktorí ích biznis môžu ďalej rozvíjať, a tiež skúsenosti na nezaplatenie.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac