Študenti si zaspomínali na udalosti Novembra 89

Novembrové udalosti výrazným spôsobom zasiahli do života každého z nás. Prečítajte si študentský pohľad na tieto dni.

Študenti zohrali počas novembrových udalostí dôležitú úlohu a boli jednou z hybných síl zmien, ktoré v Novembri 89 a období po ňom nastali. Spomienky niektorých z nich sme pre vás zhrnuli v tomto článku. Desiatky dobových svedectiev nájdete na www.tvareslobody.sk.

Monika Rozičová

v Novembri 89 študentka, Trnava

„Bolo to v Trnave na námestí, ktoré bolo také zaplnené, že som sa až trošku bála tej tlačenice, lebo som bola vo vysokom štádiu tehotenstva… Vôbec ma to však neodradilo, lebo som verila tomu, že moje prvé dieťa sa už narodí do novej doby, čo sa, chvalabohu, aj stalo. Spomínam si na tú skvelú nezabudnuteľnú atmosféru, všetkých tých ľudí, ktorí sa nebáli prejaviť svoj názor a svoju vôľu skoncovať s komunistickým režimom. Veľmi som fandila študentom, že sa nebáli a išli do toho, rovnako ako aj teraz, po vražde Kuciaka, keď znova zasiahli mladí ľudia. Mám ich rada, fandím im a vždy ich budem podporovať, keď pôjde o dobrú vec pre Slovensko.“

Tatiana Betáková

v Novembri 89 študentka doktorandského štúdia, Bratislava 

„Zúčastnila som sa všetkých manifestácii na Námestí SNP. Môj otec bol major a ako dôstojník bol neskutočne kontrolovaný. Musel sa vzdať rodiny z otcovej strany, pretože bratranec emigroval na západ. Kontrolovali nám poštu a sused, tiež dôstojník, v rámci fajčenia na chodbe počúval, čo sa u nás deje a na druhý deň o tom informoval v práci súdruhov.

Keď som mala 16 rokov, uverila som v Boha a začala som chodiť do kostola. Keď sa to u nás doma prevalilo, bola som okamžite vydedená a, samozrejme, nastúpili domáce väzenia, zákazy, kontroly a podobne. Rodinní príslušníci považovali za povinnosť informovať o tom, že som začala chodiť do kostola, súdruhov v otcovej práci, v kasárňach. Otec mal neskutočné problémy a mňa začala sledovať kontrarozviedka. Asi predpokladali, že ich dovediem k určitým ľuďom. Našťastie som mala vtedy veľmi prísne domáce väzenie… Stáli sme s otcom na dvoch rôznych stranách. On slepo veril KSČ, ja som vďaka viere a ,určitej literatúreʼ videla aj odvrátenú tvár.

V 1989 som začala chodiť na manifestácie a uvedomovala som si, čo všetko riskujem. Keď ma zatknú, je po mojej ašpirantúre, definitívne zničím otcovu kariéru a možno to bude mať vplyv aj na brata, ktorému zakážu študovať na vysokej škole. Navyše som vedela, že kedykoľvek môžu prísť armádne autá a začať po nás strieľať. Atmosféra na námestí bola fantastická. Ľudia boli k sebe veľmi slušní, prajní a bolo cítiť veľkú túžbu po slobode, po zmene. Bola zima a skoro všetkých nás oziabali nohy a mali sme skrehnuté prsty na rukách. Ale stáli sme tam, zdvíhali sme ruky a štrngali kľúčmi.

Už si nepamätám ako, ale dostala som odkaz od otca, že mám za ním prísť na posádku. Slúžil vtedy v Bratislave. Večer som za ním prišla. Pozrel sa na mňa a ani sa ma nič nepýtal. Iba skonštatoval, že chodím manifestovať. Potom sa ma spýtal, či si uvedomujem, že na nás môžu strieľať. Odpovedala som, že áno. Bol zúfalý. Potom ma posadil a povedal mi, prečo ma zavolal. Chcel, aby som vedela, že keď zrazu zmizne a viac o ňom nebudeme mať informácie, bude asi mŕtvy.

Rozhodol sa, že ak dostane rozkaz veliť vojakom pri zásahu na námestí a strieľať do ľudí, on tento rozkaz odmietne, čo znamenalo rozsudok smrti. Otec povedal, že ako vojak prisahal vernosť československému ľudu, a že on do tohto ľudu strieľať nepôjde. Vraj sa rozhodovalo o tom, že armáda pôjde strieľať do demonštrujúcich ľudí a iba o dva hlasy boli zástancovia streľby prehlasovaní. Jasné, že som plakala a bola som na svojho otca nesmierne hrdá. Rozlúčili sme sa so slzami v očiach. Našťastie to všetko dobre dopadlo a oveľa neskôr sa mi môj otec za veľa vecí ospravedlnil.“

Prečítajte si: Príbeh Zuzany Mistríkovej, jednej z tvárí študentského hnutia

Martin Slobodník

v Novembri 89 študent, v súčasnosti vysokoškolský pedagóg, Bratislava

„V novembri 1989 som mal 19 rokov a bol som študentom 2. ročníka čínskeho jazyka a kultúry na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Cez víkend 18. a 19. novembra som vďaka správam Rakúskej televízie vedel o policajnom zásahu proti demonštrantom v Prahe. Ako Bratislavčan som nebýval na internátoch a nevedel som, čo sa chystá. November 1989 do môjho života vstúpil až v pondelok 20., keď moje kroky ráno pôvodne smerovali na vyučovanie a ako stovky iných spolužiakov som napokon skončil v Aule UK. V aule v ten deň vznikol prvý štrajkový výbor študentov, začal sa neľahký dialóg s vtedajším vedením fakulty a bol tam mikrofón, do ktorého študenti mohli po prvý raz verejne a slobodne formulovať svoje názory na stav spoločnosti a jej politické smerovanie.

V euforickej nálade iste zaznelo mnoho naivných a neusporiadaných myšlienok (vrátane mojich), ale ten zážitok z nečakanej bezbrehej slobody bol skutočne oslobodzujúci. Počas tých rýchlych dní novembra 1989 som doobeda chodieval na stretnutia akademickej obce a poobede na zhromaždenia na Námestí SNP. Pri zrode prvého slobodného média, študentského časopisu Zmena, stáli aj moji priatelia z Katedry žurnalistiky FiF UK a ja som im pomáhal s distribúciou v uliciach Bratislavy a s presunom podkladov do malej tlačiarne, ktorá bola, ak sa nemýlim, kdesi v Petržalke.“

Vlado Kurek

v Novembri 89 študent, v súčasnosti kreatívny riaditeľ reklamnej agentúry, Hlohovec

„Bol som prvák na gymnáziu a úprimne, pár dní predtým som ani netušil, že by sa niečo malo udiať. Ale nikdy nezabudnem na ten živý ruch, ktorý bol na gymnáziu od rána. Všetci sa rozprávali, trochu báli, boli vzrušení. Úplne dopodrobna si pamätám, ako sme spontánne rozstrihávali nástenky a robili si z farebného papiera trikolóry. Pár dní predtým prišli na školu vysokoškoláci z Bratislavy, ktorí rozprávali o tom, čo sa udialo v Prahe a čo sa deje v Bratislave. 27. novembra sa celá škola a vlastne takmer celý Hlohovec vybral na námestie, aby sa pridal ku generálnemu štrajku.“

Zaujali vás spomienky ľudí z Novembra 89? Viac príbehov a dobových svedectiev nájdete na www.tvareslobody.sk.

Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Sóda o slobode a 17. novembri 1989. Spoločnosť O2 si toto výročie pripomína už po tretí raz, tentokrát aj prostredníctvom webstránky www. tvareslobody.sk, kde od polovice októbra zbiera príbehy ľudí, ktorí v Novembri 89 vyšli do ulíc. O2 aj touto cestou ďakuje všetkým odvážnym ľuďom, ktorí pre nás vybojovali slobodu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Boli ste v Novembri 89 na námestí? Patrí vám verejná vďaka

O2 ďakuje ľuďom, ktorí pre nás v Novembri 89 vybojovali slobodu.

Udalosti z Novembra 89 patria k najdôležitejším momentom v histórii nášho národa. Na ich význam sa však často zabúda a mladšia generácia neraz ani len netuší, že 17. novembra si v rámci Dňa boja za slobodu a demokraciu pripomíname práve nekrvavý pád socialistického režimu.

Sloboda k nám neprišla sama, získali ju pre nás desaťtisíce ľudí z námestí našich miest, ktorí vyšli do ulíc a postavili sa vtedajším pomerom. Spoločnosť O2 Slovakia už tretí rok po sebe pokračuje v kampani, ktorá prispieva k zvýšeniu povedomia o Novembri 89.

„Deň, keď sme získali slobodu a demokraciu, by sme si mali stále aktívne pripomínať a nemali by sme skĺznuť k tomu, že budeme brať to, čo máme teraz, ako samozrejmosť, či už je to možnosť slobodne vyjadriť svoj názor, alebo voľne cestovať,“ hovorí šéfka Komunikácie O2 Tereza Molnár.

Tento rok modrý operátor spustil omnoho osobnejšiu kampaň pod názvom Tváre slobody. Na špeciálnej stránke www.tvareslobody.sk mohli ľudia od polovice októbra zdieľať svoje spomienky, prípadne zážitky svojich blízkych alebo sa označiť na fotografiách. Na stránke pribudli desiatky príbehov, pričom stále môžete doplniť aj ten váš.

V druhej časti kampane spoločnosť O2 Slovakia verejne ďakuje ľuďom, ktorí boli na námestiach. Ďakuje symbolicky dnes, 17. novembra, prostredníctvom SMS, ktoré dostanú zákazníci pri prechode hraníc. Spomienkovú SMS dostanú aj obyvatelia miest, v ktorých sa protesty konali. Ľuďom, ktorí navštívia nezabezpečený zahraničný web, sa zobrazí špeciálny banner. Ďakovné bannery sú aj na webstránkach a sociálnych sieťach.

O2 sa chce poďakovať aj piesňou od skupiny Ultrazvuk, za ktorou stoja Vec a Tono S a Zuzany Mikulcovej.

K poďakovaniu sa pridávajú mnohé ďalšie firmy, organizácie a osobnosti. Ich zoznam aj možnosť pridať sa nájdete na www.tvareslobody.sk/pridajte-sa.

Viac informácií na www.tvareslobody.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac