18 krásnych miest na zimnú dovolenku v Európe

Dovolenka nemusí byť len o slnečníku na preplnenej pláži. Práve naopak. V zime môžete zažiť to, čo vám leto nedovolí.

Či už sa vám viac pozdáva predstava jazdy na saniach so záprahom sobov, alebo popíjanie čaju na terase len v svetri, zima v Európe má svoje čaro. Nádherne zasnežené mestá, príjemné teploty, menej turistov a nezameniteľná atmosféra. Pripravili sme pre vás tipy na výlety, ktoré cez leto nezažijete.

Andalúzia, Španielsko

Juh Španielska je v lete neznesiteľne teplý, no v zime sa z neho pre nás stáva skvelý cieľ pre všetkých odporcov mrazu. Za pozornosť stojí známy “trojuholník”: Granada, Sevilla a Cordoba.

Miesta sú zaujímavé svojou architektúrou aj dejinami. No a samozrejme, miestna kuchyňa je úžasná.

mesto
mesto
most

Autori fotografií: SnippyHolloW (1), Jorge Franganillo (2), Jose Licca (3)

Benátky, Taliansko

Romantické plávajúce mesto v zime nestráca nič zo svojej krásy. Vyhnete sa horúčavam aj záplavam turistov.

Uličky popretkávané kanálmi pôsobia ešte zaujímavejšie, keď sú v zime zahalené rannou hmlou a najznámejšie pamiatky a ulice získavajú celkom iné čaro, keď bývajú pokryté snehom.

Namiesto osviežujúcej limonády si teraz v uliciach môžete vychutnať horúcu čokoládu. A ak počkáte do februára, neminie vás jedinečný zážitok z Benátskeho karnevalu.

benátky
benátky

Autori fotografií: Salvatore Gerace (1), francesco fran (2)

Rím, Taliansko

Ak budete mať šťastie, dopraje vám toto pradávne mesto aj pohľad na (výnimočne) zasnežené Forum Romanum či Koloseum. No nie je to zárukou.

Pri pamiatkach sa môžete tešiť na väčšie súkromie a rovnako pôsobivý zážitok. Rímska zima býva väčšinou mierna, takže vám pravdepodobne postačí aj ľahší kabát.

Rím
Rím
Koloseum

Autori fotografií: Allie Caulfield (1), mauriziosaccoo (2), Laszlo Ilyes (3)

Bruggy, Belgicko

Toto nádherné belgické mesto je síce známe, no nie až tak, aby ste sa v ňom pre davy nevedeli pohnúť. Najznámejšie je hlavné stredoveké námestie, na ktorom sa každoročne organizujú trhy.

Pri vyzdobených stánkoch nájdete aj plochu na korčuľovanie. Ak máte poriadne teplé oblečenie, skúste aj jazdu loďkou po miestnych kanáloch.

Brugy
Brugy
Brugy

Autori fotografií: Madeleine Deaton (1), Russell Trow (2), Richard Barrett-Small (3)

Krakow, Poľsko

Poľské mesto je od nás len na skok, takže cesta autom tam netrvá neznesiteľne dlho. Krakovské hlavné námestie je najväčšie v Európe a pôsobí mimoriadne čarovne, keď sú na ňom zástupy vianočných stánkov.

Zasnežené stredoveké uličky v centre sú krásne najmä v noci.

Krakow
zimné mesto
Krakow

Autori fotografií: YougoPL (1), R Otavio (2), PIVISO (3)

Salzburg, Rakúsko

Malebné horské mestečko pôsobí, akoby bolo na zimné počasie stvorené. Na brale sa vyníma hrad Hohensalzburg, uličky sú vyzdobené a vysvietené, a krásna je aj prechádzka popri rieke lemovanej meštianskymi domami.

Neďaleko mesta sú hory a lyžiarské strediská, kde sa môžete vybrať, ak vás omrzí chodenie po uličkách.

hrad
hory
zimné mesto

Autori fotografií: Pedro Paulo Boaventura Grein (1), Roman Königshofer (2), xlibber (3)

Abisko, Švédsko

Je to skutočne len dedinka, no ideálna pre tých, ktorí chcú (aspoň na chvíľu) okúsiť život na Sibíri. Nachádza sa 240 kilometrov za polárnym kruhom a okrem poriadnej zimy tu môžete zažiť aj svetelné predstavenie polárnej žiary.

V dedinke nájdete aj národný park. Ako turista si tu môžete vyskúšať život v iglu, jazdu v psom alebo sobom záprahu, či lov rýb v ľade.

psí záprah
zimná krajina
aurora

Autori fotografií: guido da rozze (1, 3), blue_quartz (2)

Petrohrad, Rusko

Ruská zima je pre mnohých odstrašujúca, no krása tohto mesta by vám mala občasné drkotanie zubov vykompenzovať. Budete mať dojem, že ste vstúpili do ruského románu.

Mesto, ktoré si nechal Peter Veľký vystavať podľa obdivovaného francúzskeho modelu, je tak trochu európske, tak trochu ruské.

Každopádne veľmi pôsobivé. Okrem návštevy historických pamiatok môžete skúsiť otužovanie v ľadovej vode, či ruskú baňu — obdobu parnej sauny.

zimné mesto
zimné mesto
rieka

Autori fotografií: Olga Khomitsevich (1), Alexander Savin (2), v_mats (3)

Edinburgh, Škótsko

Stredoveké škótske mesto síce vie byť poriadne chladné, no zato vás úplne očarí — najmä ak ste v Škótsku ešte neboli.

V meste nájdete zachovalý starý hrad, prístav a množstvo milých kričmičiek či kaviarní, ktoré vás v chladnom počasí rady prichýlia.

mesto
mesto
hradby

Autori fotografií: Kevin Dempsey (1), dommylive (2), Judy Dean (3)

Štrasburg, Francúzsko

Štrasburg sa nazýva aj hlavným mestom Vianoc, pretože tu pred vyše 400 rokmi vznikli úplne prvé vianočné trhy.

Centrum mesta sa môže pochváliť tradičnou nemecko-francúzskou architektúrou a kanálmi, či stredovekou katedrálou, ktorá kedysi bývala najvyššou stavbou v Európe. To však už bolo poriadne dávno.

Ak máte pre romantickú minulosť slabosť, toto mesto si zamilujete.

mesto
mesto
kostol

Autori fotografií: Michael Camilleri (1), Francois Schnell (2), Arnaud Fraioli (3)

Davos, Švajčiarsko

Menšie mesto je známe vďaka zimnému turizmu. Tamojšie lyžiarske stredisko sa nachádza neďaleko Rakúska a mesto, ku ktorému patrí, je najvyššie položené v celých Alpách.

Nadmorskej choroby sa však báť nemusíte. Budete príliš zamestnaní pohľadom na krásne údolia a okolité zasnežených kopce.

hory
hory
hory

Autori fotografií: Ben Thompson (1, 2), bfishadow (3)

Talin, Estónsko

Pobaltským štátom sa dostáva oveľa menej pozornosti, než si zaslúžia. Predstavujú akýsi mix medzi slovanskou Európou a Škandináviou.

Ich zimy však bývajú chladné, o nedostatok snehu sa nemusíte obávať.

Talin má krásne milé centrum plné starých, farebných domčekov a stredovekých hradieb. Mesto je ale veľmi moderné a srdečne víta svojich návštevníkov chutnou gastronómiou.

mesto
zima
mesto

Autori fotografií: Clarence (1), Mark Vegas (2), SevenSeventyFive (3)

Rovaniemi, Fínsko

Vo Fínskom Laponsku je dedina, ktorú prezývajú aj dom Santa Clausa. Nachádza sa hneď za polárnym kruhom a nájdete tu napríklad poštu, do ktorej “Santovi” prichádzajú všetky listy s vianočnými prianiami, či jeho kanceláriu, z ktorej vianočné záležitosti vybavuje.

Natrafíte tu dokonca aj na samotného “Santu” a po ceste stretnete aj zopár sobov. Najmä pre deti je to zážitok ako z rozprávky, a nielen kvôli postave Santa Clausa.

les
zimná krajina
les

Autori fotografií: Timo Newton-Syms

St. Moritz, Švajčiarsko

Toto švajčiarske lyžiarské stredisko a mestečko je známe po celom svete. Nečudo, spája v sebe krásnu prírodu majestátnych Álp, horských plies, vysokú kvalitu lyžovania a výhľady ako z vianočnej rozprávky.

hory
zápasy

Autori fotografií: philippflenker (1), Cesar I. Martins (2)

Neuschwanstein, Nemecko

Zámok, ktorý slúžil ako predloha Waltovi Disneymu, je čarovný aj v zime. Cez deň posobí skutočne ako z rozprávky, v noci je zase veľmi pekne nasvietený.

Ak sa ho rozhodnete navštíviť, okrem jeho interiérov sa nezabudnite pozrieť aj von oknom na okolité bavorské hory a kopce.

zámok
zámok
zámok

Autori fotografií: Marco Cortese (1), Emil Rensing (2), Kevin Zollman (3)

Cortina d’Ampezzo, Taliansko

Ďalšie horské mestečko, ktoré žije lyžiarskymi strediskami — tentokrát v talianskych Dolomitoch.

Je malé a milé, obklopujú ho skalnaté vrchy, zasnežené hory a krásne lyžiarske svahy. Sú z nich výhľady, na ktoré nezabudnete.

hory
hory
lyžovačka

Autori fotografií: Mariusz Z (1), Manuel Bierbauer (2, 3)

Chamonix, Francúzsko

Lyžiarske stredisko vo francúzskych Alpách je vystavané okolo najvyššieho európskeho vrchu Mont Blanc.

Zo svahov si môžete vyberať. Ak nechcete lyžovať, môžete sa kochať alpskými plesami, bežkovať, či sa medzi kopcami previesť červeným retro vláčikom.

hory
hory
zimná krajina

Autori fotografií: Ruth Hartnup (1), valcker (2), Patrick Nouhailler (3)

Island

Islandské zimné teploty nie sú až také extrémne, ako si možno myslíte.  Pohybujú sa okolo nuly. No svetlo budete mať len 4-5 hodín denne, takže si výlety naplánujte starostlivo.

No aj noci stoja za to, napríklad vďaka polárnej žiare. Cez deň si môžete vyskúšať kúpeľ v horúcich prameňoch, zamrznuté fjordy, modré ľadové jaskyne, či zasnežené pláne a kopce.

A nezabudnite ani na islandských poníkov v ich extra hrubom zimnom kabátiku.

Island
Island
zimná krajina

Autori fotografií: michael_choi (1), Nick (2), David Whelan (3)

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac