Zub času sa do nej príliš nezahryzne. Keramika, ak sa nerozbije, pretrvá v nezmenej podobe generácie. Nielen toto je dôvod, prečo sa k nej ľudia neustále vracajú. V rámci seriálu Poctivé produkty spolu s O2 mapujeme firmy a jednotlivcov, ktorí tvoria zaujímavé a prospešné veci.
Boli sme sa pozrieť za slovenskými keramikármi, ktorých poctivé výrobky sa síce líšia, spája ich ale vzťah k ich práci, k remeslu.
Lucia Kováčiková
Keramika ju lákala už na strednej škole, dostala sa k nej až na VŠVU v Bratislave. Hlavným materiálom jej výroby je porcelán a témou sú príbehy, ktoré ju denno-denne obklopujú.
Keramika bola a aj je pre mňa veľmi čarovným materiálom. Za nápadmi nechodím, tie chodia za mnou. Každopádne sú veci a ľudia, ktorí ma inšpirujú.
Rada siaham po témach a príbehoch, ktoré sa ma momentálne dotýkajú. Často je to láska, detstvo, vzťahy, ale aj príroda a geometria. Príbehy dopovedám rôznou symbolikou. Experimentujem, hrám sa, pracujem s farbami,…
Moje keramické sny sú celkom jednoduché. Aby som stihla všetko, čo mám vymyslené a naplánované a ešte jeden taký utopický – urobiť životku koňa v porceláne.
Jakub Liška – Modranska
Pochádza z regiónu, kde netreba chodiť ďaleko za remeslom a na ňom sa to obzvlášť podpísalo. K tradičným motívom Jakub so svojou Modranskou pristupuje tvorivo a hravo.
Tak ako v iných rodinách aj mňa priviedol k remeslu otec. Vyučený hrnčiar a figurálny keramikár vybudoval dielňu, do ktorej som sa narodil.
Tradičná keramika pod Malými Karpatami je stále prítomná v živote ľudí. Inšpirácia sa tak dá čerpať aj zo šikovnosti starých majstrov. Určite ale pozorujem aj nové trendy v dizajne, v zahraničnej výrobe keramiky a vôbec všade okolo seba.
Na to, aby vznikli poctivé Modranska produkty, treba nápad a šikovných remeselníkov. Výrobky si vyrábame ručne a tradičnou hrnčiarskou technikou a ručnou majolikovou maľbou. Snažíme sa byť súčasný a moderný, ale zároveň vychádzame z tradície.
Markéta Nováková
Markéta momentálne pôsobí na VŠVU v Bratislave. Jej tvorba je typická svojou geometriou, aj keď v súčasnosti vďaka spolupráci s Mirou Podmanickou aj ona uletí k prírode, asymetrickým a organickým tvarom.
V dobe, kedy som rozhodovala o odbore môjho budúceho štúdia, som sa dostala do manufaktúry na výrobu keramiky v Kostelci nad Černými lesy a v tej chvíli to začalo dávať zmysel. Zrazu som vedela, že toto je presne to, čo chcem v živote robiť.
Autori foto/spolupráce: Peter Ančic/Orgovánové vázy, spolupráca s Mirou Podmanickou (2); Jakub Gulyás (3); Peter Ančic/Bio-vázy 0-5, spolupráca s Mirou Podmanickou (6)
V mojom rukopise nájdete geometrické tvaroslovie, presný exaktný tvar vychádzajúci z geometrickej hry kriviek a liniek. Pri budovaní tvaru vychádzam z prieniku geometrických telies alebo z prechodu jedného tvaru do druhého.
Tvorím predovšetkým z porcelánu. Je to materiál, ktorý ma okúzlil už pri prvom stretnutí. Pomocným a neodmysliteľným materiálom potrebným k výrobe je sadra. Väčšina vecí totiž vzniká technikou liatia do sadrových foriem.
Inšpiruje ma všetko, čo ma obklopuje – príroda, krajina, stavby a výtvory ľudí alebo len príbehy a zážitky všedného dňa. Nestáva sa, že by som nemala inšpiráciu, pretože jeden nápad rodí ďalší. Takže asi najväčšou mojou inšpiráciou je práca samotná, proces realizácie.
Simona Janišová a Linda Viková – si.li.
Simona s Lindou v spoločnom ateliéri pracujú individuálne, ale aj ako kreatívne duo si.li.. Vlastnými rukami tvoria keramiku, pre ktorú je typický hravý detail spojený s minimalistickým a funkčným dizajnom.
Autor foto: Dušan Kochol (1)
Keramika je pre mňa jedným z najkrajších prírodných materiálov, ktorého možnosti sú nevyčerpateľné.
Nestarne – aj po desiatkach rokov si zachováva svoje estetické aj funkčné vlastnosti. Ak sa nerozbije.
Keramiku nevytváram do vitrínky, ale na každodenné použitie. Tvorím hlavne pre ženy a zaoberám sa každodennosťou – slastnou či tristnou. Do každého výrobku ale vkladám čo najviac praktických možností využitia. Zároveň vytváram všetko sama ručne len vo veľmi malých sériach. Vďaka tomu je každý môj produkt poctivý originál.
Keramiku som si vybrala a zamilovala pre všetky jej možnosti a rôznorodosť materiálov a výrobného procesu. Ide o prírodný materiál, ktorého výroba a využitie je v dnešnej dobe ekologické a chráni životné prostredie.
Andrej Frič – Frikou
Pod značkou Frikou vzniká nová, neopozeraná a z časti provokujúca keramika. Pri zrode každého výrobku stojí Andrej Frič – umelec s veľmi svojskými predstavami. A také sú aj jeho produkty.
Nie vždy sa s remeslom človek narodí, občas ho k nemu privedie náhoda. Mal som možnosť si to na vysokej škole vyskúšať a chytilo ma to. Kúpil som si grafický lis a hneď po škole aj keramickú pec.
Nie som teda klasický keramikár a práve to považujem za svoju výhodu. Nerozmýšľam dopredu, ako by sa čo malo a nemalo. Rád hľadám nové veci a ešte radšej prekvapujem a provokujem. A nakoniec, baví ma skrátka pracovať s hlinou. Je to terapia.
Dôležitá je pre mňa autentickosť a originalita. To je moje prvé kritérium. V celej mojej tvorbe sa prelína istá bizarnosť až surrealizmus a často dostávam otázku: Čo to je? To je tajomstvo.
Michal Staško
Michal nie je typickým keramikárom. Je dizajnérom, ktorý z času na čas zabrdne aj do keramiky. Práve ona ho fascinuje od mala. Teraz sa k tejto technológii rád vracia, lebo verí, že bude znovu cenená a obdivovaná, hlavne pre svoju tradičnosť. Keramickým produktom dáva iný, modernejší dizajn.
Pre moje výrobky/dizajny je typický príbeh, ktorý nepozná každý, ale rád ho všetkým sprostredkujem. Je to pre mňa ideová línia a na nej staviam celkový návrh produktu.
Vo mojom keramickom portfóliu mám nový koncept tradičnej Modranskej keramiky – NaMáČaNú keramiku. Od tej klasickej sa líši inými motívmi. Krčahy, taniere či hrnčeky akoby boli namáčané v tradičnej modrej farbe.
S keramikou sa dá pracovať na viacerých frontoch. Dôkazom sú keramické krbové kachle, ktoré sú súčasťou aj mojich ďalších keramických snov.
Inšpirácia je všade naokolo, treba sa len naladiť na danú tému a sústrediť sa. Potom to príde. Alebo niekedy aj nepríde.