Dajú sa jednou výnimočnou aplikáciou skrotiť tie ostatné? Ukážeme si ako na to.
Aplikácii pre operačný systém Android je približne 2,2 milióna, pre iOS okolo 2 miliónov. Neskutočné množstvo, z ktorého je prirodzene ťažké vybrať niečo výnimočné. Napriek tomu dnes vám predstavíme jednu, ktorá si v oboch systémoch naozaj zaslúži vašu pozornosť. Mnoho iných aplikácií totiž pomocou nej naučíte spolupracovať podľa vašich predstáv.
Názov by ste sa nemali veľmi pokúšať vysloviť nahlas, ale pozrime sa, čo je za ním. If This Then That. Alebo inak – ak toto, tak tamto. Na prvý pohľad zmätočné, na druhý úplne presné. Vyberiete príčinu – činnosť jednej aplikácie, či smartfónu, a nastavíte následok. Jednoduchý koncept. Vďaka nemu IFTTT prinúti iné aplikácie a zariadenia spolupracovať podľa vašich vlastných pravidiel. A ukážeme si pre inšpiráciu aspoň pár z nespočetného množstva možností, ktoré prináša.
Ak používate sociálne siete
Povedzme, že často fotíte a zdieľate svoje fotky na Facebook, či Instagram. S IFTTT si môžete tieto fotky veľmi jednoducho zálohovať priamo do vášho albumu na rôznych cloudových službách. Dokonca, môžete tieto procesy upresniť na konkrétne hashtagy (napr. #rodina, #kamarati, #dovolenka, atď.) a vaše fotky tak rozdeľovať do rôznych albumov. Kedykoľvek ich tak máte prehľadne poruke a nemusíte ich triediť ručne.
Ak používate iné sociálne siete ako je Twitter či LinkedIN, oceníte možnosť zdieľania príspevkov medzi sieťami. Čiže, keď napíšete status na Facebooku, automaticky sa objaví aj na ostatných sieťach, ktorým to povolíte. Môžete to tiež obmedziť len na fotky, statusy z konkrétnych miest, či konkrétne hashtagy.
Pre prácu a každodenný život
S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou používate WiFi. Máte ju doma, či v práci. Mať v telefóne zapnuté WiFi zároveň s mobilnými dátami, je zbytočné plytvanie batériou. V prípade telefónov s Androidom a touto aplikáciou si jednoducho nastavíte miesta, kde WiFi máte, a ako následok po vkročení/opustení do týchto miest zapnutie WiFi, či jej vypnutie. Všetko to pekne prebehne na pozadí, bez toho, že by vás telefón obťažoval notifikáciami.
Ak pre poznámky na pracovných stretnutiach používate OneNote, alebo napríklad Evernote, stačí si nastaviť udalosť v kalendári ako spúšťač a otvorenie novej poznámky ako následok. Ak aj používate na poznámky notebook miesto telefónu, bude vás čakať pripravená poznámka s názvom stretnutia, miestom aj časom. Synchronizácia zariadení a aplikácií niekedy pôsobí naozaj zázračne.
Často si pred týmito stretnutiami zabudnete vypnúť zvonenie na telefóne? Nie je nič jednoduchšie ako použiť rovnaký spúšťač a za následok zvoliť vypnutie zvonenia.
Aj pre každodenné maličkosti
Určite ste sa aj vy dostali do situácie, kedy ste niekam založili svoj telefón, a keďže máte vypnuté zvonenie, neviete ho nájsť. Aj s týmto si dokáže IFTTT v prípade telefónov s Androidom poradiť. Stačí nastaviť ako spúšťač SMS a kľúčové slovo v nej. K tomu následok nastavenia plnej hlasitosti.
Keď sme pri tej hlasitosti, zvonenie si môžete nechať vypnúť a zapnúť aj v konkrétnych hodinách. IFTTT zariadi, aby vás v spánku nikto nerušil.
Nájdete tu aj ďalšie drobnosti, ktoré spríjemnia každodenný život. Napríklad predpoveď počasia, ktorá vás deň vopred upozorní na dážď či sneh. Zaujímavosťou je aj možnosť automaticky si nastavovať nové pozadie telefónu. Môžu na to poslúžiť vaše fotky z Instagramu, či Facebooku. No a ak vám to s tým fotením veľmi nejde, poslúžia napríklad nádherné fotky vesmíru od NASA.
Všetky spomínané triky si v aplikácii viete nastaviť sami, prípadne vás čakajú už hotové pravidlá od iných užívateľov. IFTTT prepája desiatky najpoužívanejších aplikácií a prostredníctvom nich aj desiatky zariadení. Fantázii sa medze nekladú a ak máte chuť hrať sa, táto aplikácia vám dokáže zmeniť pohľad na to, ako dokážu aplikácie a smartfóny fungovať.