Do väčšieho skleneného pohára dajte asi 50 g múky a pridajte teplú vodu (cca 50 ml), aby vzniklo tekuté, ale hustejšie cestíčko. Asi ako na lievance. Pohár prikryte potravinovou fóliou a nechajte pri izbovej teplote do druhého dňa odležať.
2. deň
Cestíčko premiešajte, môžete ho ovoňať. Malo by byť mierne kyslasté. Pridajte znovu 2 lyžice ražnej múky a teplú vodu podľa konzistencie cesta. Dobre premiešajte a nechajte znovu odležať do ďalšieho dňa.
3. deň
V cestíčku by sa mali začať tvoriť bublinky. Premiešajte ho, pridajte opäť 2 lyžice ražnej múky a teplej vody toľko, aby to bola zmes stredne hustá. Nechajte v pokoji do ďalšieho dňa.
4. deň
Kvások by mal byť hotový. Má veľa bubliniek, vonia kyslo, má aj tie správne baktérie, ktoré sú zodpovedné za prítomnosť kyseliny. Pri pozorovaní zistíte, že kvások rastie, to znamená, že baktérie spracúvajú múku, pričom tvoria oxid uhličitý.
Keď už spracujú všetku múku, kvások prestane rásť a začne klesať. Vtedy je správny čas na pečenie.
Kvások vydrží 10 až 14 dní. Ak nebudete piecť pravidelne, aspoň raz do týždňa, treba ho raz do týždňa prikŕmiť lyžičkou múky a lyžičkou vody.
Dobre zamiešať a odložiť opäť do chladničky. Ak pečiete pravidelne, netreba sa špeciálne venovať kvásku, staráte sa o neho tým, že si pripravujete rozkvas na pečenie.
Rozkvasenie
Aj keď sa kvások zvykne robiť z ražnej múky, môžete ho použiť pri pečení s inou múkou. Ak idete piecť napríklad špaldový chlieb, prikŕmte váš ražný kvások špaldovou múkou.
Do kvásku teda pridajte 150 ml vody a 150 ml múky, z ktorej budete piecť chlieb, zamiešajte a nechajte na linke prikryté kvasiť.
Po pár hodinách vám kvások pekne pracuje – spoznáte to podľa bubliniek a toho, že zväčší svoj objem.
Z takto rozkvaseného kvásku na pečenie odoberte znovu dve lyžičky do nádobky a kvások si uložte do chladničky, kde bude znovu čakať na ďalšie pečenie alebo prikŕmenie. Ostatný oživený kvások použite do cesta.
Hľadáte pevný internet, na ktorý by ste sa doma mohli spoľahnúť? Bezdrôtový O2 Internet na doma je dostupný až pe 97 % obyvateľov Slovenska už od 10 € mesačne. Viac informácií nájdete na www.o2.sk.
Zdravé pečenie
Za blogom Zdravé pečenie stojí Lenka Mančíková, mama, blogerka a kvásková nadšenkyňa, ktorá na svojich kurzoch učí, ako upiecť vlastný kváskový chlieb na základe niekoľkoročných skúseností.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
7 divov Bratislavského kraja, ktoré v centre hlavného mesta nenájdete
Bratislavský kraj je spomedzi všetkých krajov najmenší, to však neznamená, že nemá čo ponúknuť. Práve naopak. Či ide o históriu, alebo prírodné unikáty, dokáže sa hravo vyrovnať zvyšku Slovenska.
Bratislavský kraj tvorí veľmi malé územie, ktoré rámcuje najmä sútok riek Dunaj a Morava. Je však chybou myslieť si, že všetky zaujímavosti sa nachádzajú len v Bratislave. Tá je síce centrom celej oblasti, no my sme sa zamerali hlavne na výnimočné miesta v jej okolí. Práve tie sú častokrát neprávom prehliadané.
Hrad Pajštún
Pajštúnsky hrad bol od 13. storočia súčasťou sústavy obranných hradov, ktoré sa v Malých Karpatoch starali o ochranu severozápadných hraníc Uhorského kráľovstva. Z pôvodných hradných budov zostali iba časti okolo ústredného nádvoria, ktoré je však z väčšej časti zasypané suťou.
Zachovalo sa však obvodové murivo palácov a opevnení vstavaných do masívu hradného brala, ktoré vidieť už z diaľky. V obvodových múroch sa dajú jasne rozoznať otvory okien, arkierov s vstupov. K hradu vedie niekoľko turistických chodníkov z Borinky, Stupavy alebo Bratislavy-Rače.
Dunajské lužné lesy
Dunajské lužné lesy, ktoré sa rozprestierajú medzi Viedňou a Bratislavou patria pod Národný park Donau-Auen. Toto územie s celkovou dĺžkou 38 km a šírkou 4 km patrí medzi posledné zachované riečne lužné územia v Strednej Európe.
V chránenej divočine neďaleko nášho hlavného mesta prežíva viac ako 60 druhov rýb, rybárik, orol morský, bobor, sladkovodné/bahenné korytnačky alebo vzácne druhy orchideí. Národný park si môžete vychutnať peši, v člne alebo na bicykli po vyznačenej trase Dunajského cyklistického chodníka.
Hrad Devín
História Devínskeho hradu siaha až do prehistorických dôb a spolu s Bratislavským a Nitrianskym hradom patrí k najstarším na Slovensku. Zrúcaniny tohto pôvodne gotického hradu sa nachádzajú na hradnom kopci nad sútokom Dunaja a Moravy.
Našli sa tu dôkazy o prítomnosti Keltov, Rimanov (objekt bol súčasťou obranného systému Limes romanus) a samozrejme Slovanov – knieža Rastislav tu vybudoval veľkomoravskú pevnosť. Devín má bohaté dejiny plné zvratov, pričom bol svedkom všetkých dôležitých udalostí, aké sa na našom území odohrali. Pre verejnosť je otvorený od apríla do septembra.
Sandberg
Lokalita Sandberg je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Ide o najbohatšie nálezisko morskej fauny u nás. Sandberg tvoria horninové zvyšky treťohorného mora, ktoré sa rozprestieralo vo Viedenskej panve. Nachádzajú sa tu aj pozostatky morských pieskov, ktoré sa usadili po zdvihnutí mora pred 14 až 16 mil. rokov.
Našlo sa tu okolo 300 druhov skamenelín ulitníkov, lastúrnikov, dierkavcov, ale aj početné zuby žralokov a kostnatých rýb, pozostatky korytnačiek, stavec veľryby, fragmenty kostier opíc, tuleňa, nosorožca srstnatého, jaskynného medveďa a vtákov. Možno budete mať šťastie a v piesku objavíte kúsok praveku aj vy.
Náučný chodník Bobria hrádza v Kuchyni (momentálne uzavretá)
Náučný chodník Bobria hrádza má dĺžku 1 800 metrov a vedie po okolí vodnej nádrže Kuchyňa. Súčasťou chodníka je aj drevená lávka ponad priehradu s dĺžkou 300 metrov, v blízkosti prirodzeného biotopu bobrov, od ktorých bol názov chodníka odvodený.
Neďaleko bol vybudovaný aj malý most cez potok napájajúci priehradu a tzv. ceruzková lávka, ktorá zabezpečuje priechod cez zaplavenú oblasť v blízkosti Bobrej hrádze. Bobria hrádza je ideálnym miestom na prechádzky, obzvlášť pri západe slnka.
Národná prírodná rezervácia Šúr
Národná prírodná rezervácia Šúr sa nachádza pri obci Svätý Jur. Ide o mokraď, ktorá sa vyznačuje výskytom vzácnej flóry a fauny. V Šúre je najzaujímavejšou časťou podmáčaný slatinný jelšový les. Súčasťou rezervácie je aj riedky dubovo-brestový les nazývaný Panónsky háj.
Naprieč rezerváciou vedie trasa náučného chodníka, ktorá sa začína pri Fanglovom potoku. Poprepletané stromy v oblasti pripomínajú tropický prales. Mokrade vo svete rýchlo ubúdajú, preto bol Šúr zaradený v roku 1990 medzi významné chránené mokrade Ramsarskej konvencie.
Antická Gerulata Rusovce
Gerulata bol rímsky vojenský tábor – kastel, ktorého pozostatky sa nachádzajú v Rusovciach. Tábor spadal pod rímsku provinciu Panónia a postavený bol v 2. storočí ako súčasť Limes Romanus. Dnes sa v areáli nachádza múzeum, kde môžete vidieť základy stavieb z 1. až 4. storočia.
Vonku uvidíte neskoro-antickú pevnosť zo 4. storočia. Tá bola vstavaná do severného rohu pôvodného kastela. Na mieste si môžete pozrieť aj nálezy z archeologických výskumov.
Ak máte svoje obľúbené miesto, ktoré sa nám do zoznamu nezmestilo, budeme radi, ak nám dáte tip do komentárov na našej facebookovej stránke.
Rýchly internet v Bratislavskom kraji
Aj v okolitých mestách Bratislavy môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.