Pekárka radí: Tieto suroviny môžete vymeniť za zdravšie a rovnako chutné

Chcete žiť zdravšie? Máme pre vás tipy, ako do vašej kuchyne „prepašovať“ zdravšie suroviny.

S Lenkou Mančíkovou zo Zdravého pečenia sme sa pozreli na to, ako nahradiť suroviny, ktoré doma pri pečení bežne používame, zdravšími alternatívami. Vďaka nim si môžete spraviť zdravšie sviatky, ale aj bežné dni. 

Hľadáte spoľahlivý a neobmedzený pevný internet? Spoznajte bezdrôtový O2 Internet na doma

Múka

Namiesto klasickej múky skúste do pečenia „prepašovať“ napríklad celozrnnú špaldovú alebo pohánkovú múku, prípadne orechové alebo semienkové múky.

Ak sa chcete akejkoľvek múke čo najviac vyhnúť, pomixujte semienka (napríklad tekvicové) alebo orechy a nahraďte nimi časť múky.

Foto: Michaela Neummanová

Začnite najprv menšími množstvami a postupne, keď naberiete istotu, môžete nahradiť aj celú dávku klasickej múky zdravšou verziou alebo pomletými semienkami, respektíve orechami. Nutrične tak obohatíte aj tradičné pečivo, akým sú medvedie labky.

Aby ste použili menej múky, nahraďte jej časť strúhanou cukinou. Pyré z tekvice (tekvicu upečte alebo uvarte a postláčajte, takto si môžete pripraviť zmes dopredu a uskladniť si ju v mrazničke) použite napríklad do bábovky. Strúhaná cvikla je zase ideálna na pečenie chleba.

Posýpka

Posýpka je typická pre mnohé tradičné koláče. Zabudnite ale na zaužívanú klasiku – múka, cukor, maslo. Aj tu si viete výrazne znížiť kalórie. Namiesto klasickej múky použite špaldovú celozrnnú múku alebo orechy, napríklad mandle.

Extra voňavým variantom je pohánková múka s kokosom. Cukor nahraďte nízkoglykemickým sladidlom, napríklad kokosovým cukrom.

Marcipán

Máte radi chuť marcipánu? Pripravte si doma jeho zdravšiu alternatívu. Základom sú mandle.

Prášok do pečiva

Ako bezlepkový variant použite vínny kameň, teda bezfosfátový kypriaci prášok. Vďaka kukuričnému škrobu je tento prášok bezlepkový.

Jeho hlavnou výhodou je práve bezfosfátovosť. Veľké množstvo fosfátu môže v organizme narušiť rovnováhu medzi fosforom a vápnikom a spôsobiť ochorenia z nedostatku vápniku.

Ak sa k nemu nedostanete, nahraďte klasický prášok do pečiva sódou bikarbónou.

Droždie

Žiadne droždie, ale kvások. Ten vznikne prirodzeným spôsobom pôsobením mikroorganizmov, keď zmiešate múku s vodou. Chce to len čas.

Nepridáva sa do neho nič umelé. Tento druh kvasenia je iný,ako pri droždí, ide o tzv. mliečne kvasenie.

Kvasinky pomáhajú rozkladať lepok a iné ťažko rozložiteľné zložky, ktoré sa nachádzajú v múke. Konzumácia pečiva s kváskom je prospešná pre zdravie a imunitu.

Kvások zoženiete, buď na niektorom z odberných miest, alebo si ho vytvorte sami.

Rastlinný tuk

Skúste vynechať stužené tuky. Radšej použite klasické maslo, kokosový olej, prípadne vegánsky tuk. Ako náhrada môže poslúžiť aj avokádo.

Vajcia

Ani intolerancia na vajíčka vám v pojedaní maškŕt nemusí zabrániť. V mnohých receptoch sa dajú nahradiť pomletým ľanovým semienkom, banánmi, jablkovou výživou alebo bezfosfátovým práškom do pečiva.

Mlieko

Mliečne výrobky nahraďte tofu. Pochutia si nielen vegáni. Takto si pripravíte napríklad cheesecake.

Biely cukor

Okrem trstinového cukru máte na výber aj kokosový či brezový. Ak sa cukru chcete vyhnúť, sladiť môžete aj pomixovaným sušeným ovocím.

V klasických receptoch pokojne znížte množstvo tuku a cukru minimálne o tretinu. Určite tým nič nepokazíte.

Čierne uhlie

Aktívne čierne uhlie redukuje plynatosť, pomáha odstraňovať z tela škodliviny, znižuje vysoký cholesterol a bieli zuby.

Stačí pridať do cesta lyžicu aktívneho uhlia a zdravý doplnok do domáceho chleba je na svete.

Bezlepkové pečenie

Stačí sa nebáť a skúšať. Vyhnite sa hotovým zmesiam múk a skúste prirodzene bezlepkové múky – pohánkovú, cirokovú alebo tapiokovú múku.

Samozrejmosťou sú aj orechové alebo semienkové ako maková, slnečnicová či tekvicová. S týmito múkami pokojne pripravíte aj linecké pečivo.

Pečenie úplne bez múky

Postačia vám len bielka a orechy a parížske rožky sú na svete. Bez múky sa dajú upiecť aj rôzne makové koláče, postačí vám len pomletý mak.

Prípadne sa vydajte cestou nepečených sladkostí a využite cesto zo sušeného ovocia a z orieškov.

Bez soli to nepôjde

V malom množstve žiadne škody nenarobí. Je dôležitá pre chuť, ale aj pre kvalitu cesta a kysnutia, určite to s ňou však nepreháňajte.

Hľadáte pevný internet, na ktorý by ste sa doma mohli spoľahnúť? Bezdrôtový O2 Internet na doma je dostupný až pe 97 % obyvateľov Slovenska už od 10 € mesačne. Viac informácií nájdete na www.o2.sk

Zdravé pečenie

Za blogom Zdravé pečenie stojí Lenka Mančíková, mama, blogerka a kvásková nadšenkyňa, ktorá na svojich kurzoch učí, ako upiecť vlastný kváskový chlieb na základe niekoľkoročných skúseností.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac