10 filmov, ktoré vás dostanú šokujúcou pointou

Pripravili sme pre vás výber najoriginálnejších filmových zakončení všetkých čias.

Vymyslieť originálne rozuzlenie príbehu je pre scenáristov čoraz ťažší oriešok. V nasledujúcom výbere sa pozrieme na niekoľko nezabudnuteľných filmov, ktoré sa do dejín zapísali najmä svojou pointou, ktorá celý dej obrátila naruby.

Sledujte magazín Sóda aj na Instagrame.

Identita – Identity

V osamotenom starom moteli uprostred nevadskej púšte sa náhodou stretáva 11 ľudí, ktorí sa sem prišli ukryť pred silnou búrkou. Cesta je v obidvoch smeroch zaplavená, telefóny nefungujú, niet kam ísť. Keď začnú jeden po druhom záhadne umierať, uvedomia si, že vrah musí byť niekto z nich.

Tí druhí – The Others

Končí sa druhá svetová vojna a hlavná hrdinka Grace čaká so svojimi dvomi deťmi na návrat manžela z bojov v Normandii. Jej syn a dcéra trpia alergiou na slnko, a tak musí služobníctvo celý dom udržiavať zatemnený. Starý viktoriánsky dom však okrem neurotickej matky a bledých detí skrýva vo svojich temných zákutiach aj oveľa desivejšie tajomstvá.

Psycho


V kultovom horore režiséra Alfreda Hitchcocka sekretárka Marion Crane odcudzí peniaze svojmu šéfovi a ukryje sa na noc v zapadnutom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Starý strašidelný dom a motel zívajúci prázdnotou však rozhodne nie sú miestom pokojného odpočinku.

Koniec príbehu už dnes ostrieľaného filmového fanúšika pravdepodobne príliš neprekvapí. V čase vzniku išlo o geniálny zvrat, ktorý neskôr filmoví tvorcovia napodobňovali na množstvo spôsobov.

Hra – The Game


Nicholas von Orton je úspešný investičný bankár, ktorý neberie ohľad na nikoho a nič a žije len pre seba. Na narodeniny mu jeho brat daruje poukážku na Hru. O tom, čo je jej náplňou, mu však odmietne čokoľvek prezradiť. Nicholas však čoskoro zisťuje, že Hra je podvod, ktorý ho má skompromitovať a obrať o majetok. Nakoniec sa preberá v hrobke zabudnutého cintorína kdesi v Mexiku bez dokladov a bez peňazí, ale s odhodlaním vybojovať si svoj život späť.

Existenz


Existenz je virtuálna počítačová hra, ktorú vytvorila talentovaná vynálezkyňa Allegra Gellerová. Herná konzola, ktorá hru riadi, nie je práve typické Playstation. Je vytvorená z biologického materiálu a hráči sa do hry zapájajú akousi pupočnou šnúrou zapojenou do bioportu v chrbtici. Problém nastane vo chvíli, keď pri prvom verejnom testovaní hry hráčov napadne radikálny odporca technológií deformujúcich realitu.

Šiesty zmysel – The Sixth Sense


Cole Sear je traumatizovaný osemročný chlapec, ktorí, ako sám vraví, „vidí mŕtvych ľudí“. Pomôcť mu chce racionálne založený detský psychológ Dr. Malcom Crowe, čiastočne aj preto, aby uľavil svojmu pocitu viny z predošlého prípadu. Malcoma trápi, že nedokázal pomôcť bývalému pacientovi, ktorý sa mu vlámal do domu, pokúsil sa ho zastreliť a následne spáchal samovraždu. Najväčšie prekvapenie však ešte len príde.

Osada – The Village


V malej dedinke uprostred lesov si ľudia nažívajú relatívne pokojným životom. Jedinou škvrnou na inak idylickom fungovaní komunity je neustále prítomný strach z okolitých lesov, kde žijú. S tajomnými bytosťami („tými, o ktorých nehovoríme“)  dedinčania uzatvorili dohodu – oni nevstupujú do lesov a stvorenia nevstupujú do osady. Až do chvíle, kým dohodu jedného dňa naruší jeden z osadníkov.

Klub bitkárov – Fight Club


Mladý muž, ktorý si vraví Jack, má ubíjajúcu prácu a trpí najťažšou formou nespavosti. Svet okolo mu pripadá ako jeden nekonečný depresívny sen. Až kým nestretne Tylera Durdena, obchodníka s mydlom, s ktorým založia v podzemí baru tajnú organizáciu Klub bitkárov, ktorá sa riadi prísnymi pravidlami. Tyler má však oveľa deštruktívnejšie ambície a Jack je jediný, kto mu v nich môže zabrániť.

Prekliaty ostrov – Shutter Island


Detektív Tedy Daniels prichádza na odľahlý ostrov spolu s kolegom Chuckom Auleym vyšetriť zmiznutie pacientky z psychiatrickej liečebne Ashecliffe. Postupne zisťuje, že nie všetky procedúry sú úplne v súlade s Hippokratovou prísahou a pod tlakom spomienok z nedávno skončenej druhej svetovej vojny a manželkinej smrti sa sám prestáva cítiť psychicky dobre.

Obvyklí podozriví – The Usual Suspects


Polícia vypočúva pouličného zlodeja Verbala, ktorý bol svedkom masakra na pašeráckej lodi. Postupne odhaľuje činnosť päťčlenného gangu, ktorý pracoval pre tajomného muža menom Keyser Söze. Hoci je jeho totožnosť neznáma, jeho meno budí v podsvetí hrôzu. Film vrcholí scénou, ktorá sa považuje za jeden z najlepších zvratov v dejinách novodobého filmu.

Máte aj vy tip na dobrý film s prekvapivou pointou, o ktorý by ste sa chceli podeliť s čitateľmi Sódy? Napíšte nám do komentárov pod tento článok na náš Facebook.

Pozrite si dobrý film, nech ste kdekoľvek

Máte chuť pozrieť si dobrý film? Nainštalujte si aplikáciu O2 TV v mobile a vychutnajte si filmy, seriály a program viac ako 30 televíznych kanálov priamo vo svojom smartfóne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac