Módna návrhárka: Na ľudových vzoroch pracujem aj niekoľko mesiacov

Šaty Jarky Wurll Kocanovej si vyžadujú zručnosť, trpezlivosť a nápad, ako spojiť vyšívané ľudové vzory s bežným dňom.

Stačí zliezť z postele a je priamo vo svojom ateliéri. Jarka Wurll Kocanová vytvára originálne šaty inšpirované ľudovou tvorbou. Na tých s výšivkou pracuje aj niekoľko mesiacov.

Už ako malá šila šaty bábikám. Pri výbere strednej školy sa riadila tým, čo si predsavzala – nech je kreatívna a naučí ju lepšie šiť.

Prehrabovaním sa v starých časopisoch u babky sa na ňu lepili ľudové námety z Burdy. Až časom sa k nim ale vrátila a hľadala, čo by mohla využiť pri svojej tvorbe.

Každé jedny šaty prejdú jej rukami. Od návrhu až po ich odoslanie. A jedným dňom to pri mnohých rozhodne nekončí.

„Ak sú na nich krajkové aplikácie, ručná výšivka – krížiková je náročnejšia ako plná – trvá to od týždňa až po dva mesiace, kým je úplne dokončená. Vtedy sa chytám za hlavu, čo som si zas na seba naložila,” hovorí Jarka.

Šaty vznikajú postupne na figuríne. Látka na stole, skica žiadna, len intuitívne premýšľanie. Každý deň je iný a v podstate rovnaký. Jarka nerobí to isté, ponúka neustále niečo nové. Nemá rada stereotyp, keď sa každý oblieka rovnako podľa aktuálnych trendov.

Strihá, keď dcérka spí

Momentálne svoj čas prispôsobuje malej dcérke. Ak má dobrý deň, stíha večer šaty zostrihať a nasledujúci deň ich celé pozošívať. „Strihať okolo nej sa veľmi nedá, sadá po látkach, vyťahuje, chce strihať aj ona,“ vysvetľuje Jarka.

Ak majú šaty výšivku, vyšíva 2 až 3 hodiny keď jej dcérka spí. Ak je kolekcia pripravená na ďalšiu produkciu, ráno balí modely a poobede ich fotí na rôznych miestach.

„Šikovných krajčírok je vo svete veľa, ja vyrábam iba vlastné návrhy, ľudia si v úvodzovkách kupujú kúsok mňa,” dodala na záver.

Jarka Wurll Kocanová

Je mladá módna návrhárka inšpirujúca sa ľudovými motívmi. Nezameriava sa na ľudovú kultúru ako takú, snaží sa ju vniesť do modernej doby. Spája tradíciu s  jednoduchými strihmi, kladie dôraz na detail, na kvalitu materiálov, spracovanie a originalitu. Svoju tvorbu ponúka do celého sveta.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Anketa: Ako bojovať proti stúpajúcej popularite extrémizmu na Slovensku?

Extrémizmus a jeho podpora neustále rastie nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Čo si o súčasnej situácii u nás myslia známe osobnosti?

Róbert Slovák, majiteľ reklamnej agentúry Respect APP, prezident Klubu reklamných agentúr Slovenska

„Extrémistické názory vyjadrujú verejne politici, či iné, aj rešpektované osobnosti, bez nejakého zjavného negatívneho dopadu. Bez hanby.

Posúvajú tak hranice a úroveň krčmových debát do verejného priestoru, legitimizujú tendencie hovoriť neslušne a agresívne o ľuďoch iného vyznania, sexuálnej orientácie, rasy, či národnosti. Veď prečo by som to nemohol aj ja povedať nahlas, keď už to predo mnou povedal niekto iný, slávny a dokonca v televízii?„

Daniel Milo, expert na extrémizmus, bezpečnostný špecialista Globsec Policy Institute

„Prelomovým momentom v tomto smere bola kauza Gorila a najmä to, že nikto z jej hlavných aktérov nebol postavený pred súd. Podporilo to tie prúdy v spoločnosti, ktoré sa snažia presadiť riešenia, ktoré by odstránili základy demokratického právneho štátu.

Zároveň došlo vplyvom sociálnych sietí k rozšíreniu a akceptácii prejavov a myšlienok, ktoré boli až donedávna doménou okrajových skupín v spoločnosti: viera v sprisahania rôzneho druhu, presvedčenie že za všetkým zlým na svete sú nejaké tajné skupiny a Židia, prípadne že je potrebné niektorým skupinám ľudí práva obmedziť, alebo ich rovno vešať na lampy.

Úroveň kritického myslenia a mediálnej gramotnosti je v celej spoločnosti, ale najmä u mladých ľudí, na veľmi nízkej úrovni.„

Ján Lunter, zakladateľ firmy Alfa Bio

Sú tu celé regióny, ktoré nie sú súčasťou ekonomického úspechu Slovenska a v nich panuje pocit krivdy a opustenia. Mnohí sme nahnevaní na správanie štandardných politikov a mieru korupcie.

A v neposlednom rade je tu nové informačné a mediálne prostredie.  Všetci by sme sa mali učiť kriticky čítať, myslieť a korektne diskutovať.

V politike je to ponúkanie zrozumiteľných a konštruktívnych riešení problémov. Politika má byť priestorom, kde sa ľudia môžu spájať, aby veci zlepšovali, nie sa rozdeľovať a hľadať nepriateľov.

Rado Sloboda, expert platformy Nie v našom meste

Rozdiely medzi chudobnými a bohatými. Neprítomnosť veľkého jednotiaceho príbehu. Hladové doliny, v ktorých chýbajú podnety pre ľudí. Dedičstvo slovenského fašizmu.

Potrebujeme jednotiaci spoločný príbeh. Dnes ho nemáme. Nevieme, čo chceme a ponuka politických elít je biedna.

Martin Slávik, občianske združenie Living Memory

Ako jednu z najsilnejších príčin vnímam narastajúci hnev živený obrovskou mierou nezodpovednosti pri správe vecí verejných.

Politika je u nás vnímaná ako priestor, kam sa chodí beztrestne „nabaliť“. Hnev je veľmi silná a nákazlivá emócia a v dnešnej dobe sa vďaka sociálnymi sieťami šíri veľmi rýchlo. Pridajte k tomu šikovnú manipuáciu a nárast je exponenciálny.

Viac vyjadrení osobností na tému extrémizmus, možnosti jeho riešenia a veľa ďalšieho inšpiratívneho čítania nájdete v našom tlačenom magazíne Sóda, ktorý si môžete vyzdvihnúť v každej predajni O2.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac