Rozhovory so Slovákmi, ktorí sa vrátili zo zahraničia pracovať domov

Rozprávali sme sa s mladými a šikovnými Slovákmi o tom, aký bol život v zahraničí a prečo sa rozhodli vrátiť pracovať na Slovensko.

Rozprávali sme sa s piatimi Slovákmi, ktorí mali v zahraničí našliapnuté k slušnej kariére. Napriek tomu sa rozhodli vrátiť späť. Čo ich k tomu viedlo? Pozrite si ich odpovede.

Richard Fetyko: Z Wall Street na Karadžičovu

Richard Fetyko pochádza z Košíc, ale ešte na strednej škole odišiel do USA. Na Wall Street pôsobil štrnásť rokov ako analytik firiem kótovaných na burzách. Po 22 rokoch v USA sa vrátil a dnes pracuje z Karadžičovej ulice v Bratislave. Pozrite si video, v ktorom rozpráva, čo ho presvedčilo vrátiť sa domov.

 

Katarína Šuchová: Rok po návrate z Fínska do O2

Katarína Šuchová je momentálne zamestnaná v spoločnosti O2 Slovakia na oddelení stratégií. Porozprávala nám o štúdiu v Belgicku, práci pre fínsku spoločnosť Nokia a návrate na Slovensko.

Ako sa vám žilo v zahraničí a aké to je teraz doma?

Ťažko je mi porovnávať študentský život so životom pracujúceho človeka, ale moja skúsenosť v zahraničí bola veľmi pozitívna. Návrat na Slovensko som však nepovažovala za krok späť, oslovila ma zaujímavá pracovná príležitosť v O2 a jednoducho som ju chcela vyskúšať. Vnímam to tak, že som za sebou nezavrela dvere a kedykoľvek môžem zase skúsiť niečo iné, v inej krajine. Čo mi však po návrate na Slovensko trochu chýba, je väčšia kultúrna rozmanitosť a medzinárodná komunita ľudí.

Zdroj: FindA.Photo

Čo mali ľudia z iných krajín spoločné so Slovákmi a v čom sme naopak odlišní?

Každá krajina a spoločnosť má svoje špecifiká, no po čase strávenom v Belgicku, Francúzsku a Fínsku musím povedať, že sa mi možno paradoxne blízki zdali Fíni. Veľmi som si cenila ich suchý zmysel pre humor a schopnosť nebrať seba a svoju krajinu príliš vážne. Fíni často podceňujú svoju krajinu a majú istý “komplex menšieho brata“ voči Švédom. Myslím, že Slováci sú na tom podobne s Čechmi.

Čo by som však rada priniesla z Fínska domov je ich zmysel pre rovnocennosť a spravodlivosť. A samozrejme, vždy presnú MHD.

 

Marek Mihók: Z Abu Dhabi k biznis plánom budúcich podnikateľov

Marek Mihók študoval ekonómiu v Abu Dhabi, chvíľu žil aj v Nemecku a USA. Na jeho súčasnej práci ho najviac napĺňa to, že sa stretáva s množstvom zaujímavých a šikovných mladých ľudí, ktorí svoje nápady premieňajú na podnikanie.

 

Andrej Petrus: Berlín bol jedno z najlepších rozhodnutí

Andrej Petrus pracuje ako biznis konzultant na Úseku marketingu v Spoločnosti O2 Slovakia. Pýtali sme sa na jeho dôvody návratu domov a toto boli jeho odpovede:

Ako sa vám žilo v zahraničí a aké to je teraz doma?

Rovno po strednej škole som odišiel na štúdium do Berlína. Hodnotím to, ako jedno z najlepších rozhodnutí. Dodalo mi nadhľad, samostatnosť a úplne iné skúsenosti, aké by som získal doma. Najviac citeľný rozdiel pociťujem hlavne pri kvalite verejných služieb v západnej Európe a na Slovensku.

Prečo ste sa vrátili na Slovensko?

Odchod do zahraničia bol u mňa vždy myslený iba ako medzizastávka. Chcel som sa učiť, inšpirovať sa, následne sa vrátiť domov a myšlienky tu ďalej presadzovať. Odliv mozgov do zahraničia je často vnímaný ako niečo negatívne, ja to celé vnímam skôr ako príležitosť pre našu spoločnosť. Na výraznejšiu zmenu je potrebné, aby navrátilcov so skúsenosťami zo zahraničia bolo ešte viac. Myslím, že v tomto je trend vcelku pozitívny.

Aká bola vaša cesta späť?

Návrat na Slovensko by bol bez organizácie LEAF určite náročnejší. Sú to práve oni, ktorí mi s ohľadom na moje záujmy a zameranie ponúkli pracovné možnosti v Bratislave. V zahraničí funguje koncept rotácie z oddelenia na oddelenie, podobnú ponuku, ako je moja súčasná pozícia v O2, by som tam našiel len ťažko.

 

Tomáš Meliško: Krajina má úžasný potenciál, no cesta je ďaleká

Tomáš Meliško v zahraničí žil, študoval a pracoval osem rokov. Momentálne pracuje v spoločnosti HB Reavis, kde sa venuje strategickým projektom. Ako tvrdí, dobre navrhnutý priestor je platformou pre nové skvelé veci, ktoré môžu krajinu posúvať dopredu.

 

Vďaka organizácii LEAF našli títo mladí ľudia pracovné uplatnenie na Slovensku. LEAF pravidelne monitoruje a na konci roka otvára ponuku desiatok stáží a pracovných ponúk – pre tých, ktorí by chceli zostať na Slovensku na dlhšie.

Pozrite si aktuálnu ponuku desiatok inteligentných jobov a stáží, kvôli ktorým sa oplatí vrátiť na Slovensko.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Očakávania vs. realita: Ako to je naozaj s novoročnými predsavzatiami

Toto sú tie najotrepanejšie novoročné predsavzatia. A takto to s nimi väčšinou po týždni dopadne.

Nový rok je tu a mnohí z nás rekapitulujeme, čo sme za ten starý stihli. A keďže väčšina z nás stihla len zachrániť majonézový šalát pred pokazením, už na Troch kráľov praskajú posilňovne a športoviská vo švíkoch. Nadšenie rýchlo opadne a z novoročných predsavzatí je väčšinou zoznam úloh na prvý januárový týždeň.

Ak patríte k vyvoleným, ktorí sú tou svetlou výnimkou, čo potvrdzuje pravidlo, gratulujeme. My ostatní – leniví smrteľníci sa aspoň pobavme na tom, ako to väčšinou s našimi predsavzatiami zvykne dopadnúť:

1. Začnem cvičiť.

Očakávania:

Realita:

 

2. Začnem chodiť viac von.

Očakávania:

Realita:

 

3. Budem sa viac hýbať.

Očakávania:

Realita:

 

4. Budem vstávať skôr.

Očakávania:

Realita:

 

5. Začnem zdravo jesť.

Očakávania:

Realita:

 

6. Začnem s detmi tráviť viac času.

Očakávania:

Realita:

 

7. Budem sa na ľudí viac usmievať.

Očakávania:

Realita:

 

8. Budem vynášať smeti, ešte predtým než začnú smrdieť.

Očakávania:

Realita:

 

9. Naučím sa tancovať.

Očakávania:

Realita:

 

10. Budem v práci tráviť menej času.

Očakávania:

Realita:

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac