Jednoduché triky pre spokojnejší život

Pomaly sa blíži čas novoročných predsavzatí. Čo keby ste si ale namiesto nich osvojili len pár jednoduchých zásad? Nie sú náročné ani komplikované a úspech je pri nich zaručený.

Motivačnú knihu, ktorá sľubuje, že vám život prevráti naruby, nájdete dnes v každom kníhkupectve. No ak nechcete meniť životnú filozofiu, prestavať si nábytok v celom byte, ani na dva mesiace odcestovať do Indie, skúste si radšej prečítať tento článok. Iste, všetko asi na prvýkrát nesplníte, a to je v poriadku. Dôležité je aspoň niekde začať.

Tieto krátke a jednoduché tipy sú nenáročné a úspešne odskúšané.

1. Smejte sa

O pozitívnych účinkoch smiechu sme už písali trochu obsiahlejšie. V skratke, smiech znižuje stres – rovnako aj vášmu okoliu – odbúrava napätie, zlepšuje náladu a tým vám v do budúcna dokonca aj skvalitňuje imunitu. Už len to je samo o sebe dôvod na úsmev.

Zdroj: Unsplash

2. Zapnite si hudbu

Každý z nás má svoje obľúbené skladby, či pesničky. Nielenže si pri nich precvičíte hlasivky, či pamäť, ale vám ich počúvanie aj výrazne zlepší náladu. Pri jednorazovom vypočutí zažijete len krátkodobý efekt, no pri pravidelnom počúvaní sa efekt mení na dlhodobú spokojnosť. Ak do toho zapojíte nikým nesledovaný tanečný výkon, dovediete to k dokonalosti.

3. Choďte behať

A keď nie rovno hneď behať, aspoň sa prejsť. Alebo sa hocijako hýbať. Chápeme, že ak nemáte radi cvičenie, tento tip vás veľmi neoslní, no zároveň treba podotknúť, že bez nijakého pohybu šťastný a zdravý život viesť nebudete, aspoň nie dlhodobo. A vôbec nejde len o štíhlu líniu.

Fyzická aktivita v nás uvoľňuje endorfíny, hormóny šťastia. Pomáha teda obzvlášť vtedy, ak nemáte dobrú náladu, čo je zároveň chvíľa, kedy sa vám chce cvičiť najmenej. Ak sa však v tomto kľúčovom bode premôžete, urobíte si tým veľkú službu.

4. Hrajte sa so zvieratami

Nikto vás nikdy nebude milovať tak bezhranične, ako pes, ku ktorému sa po celom dni vrátite domov. Nie nadarmo existujú zvieracie terapie, ktoré pacientov prinášajú do kontaktu s koňmi, psami, či mačkami. Už len hladenie ich srsti (pokiaľ na ňu nie ste alergický) vás dokáže upokojiť. Ich úprimná radosť zo života je nákazlivá a potreba prechádzky na čerstvom vzduchu vám tiež len prospeje.

Ak nemáte alebo nemôžete mať vlastné zviera, zájdite aspoň do neďalekého útulku a vezmite chlpáčov na prechádzku. Alebo si zadovážte nenáročného škrečka, či andulku. Starostlivosť o inú živú bytosť nám vie vdýchnuť nový život a zároveň mu dodať zmysel, ktorý vám možno chýbal.

Zdroj: Unsplash

5. Staňte sa dobrovoľníkom

A kľudne to môžete urobiť zo sebeckých dôvodov: pretože sa sami chcete cítiť lepšie. Motivácia v tomto prípade nie je až taká podstatná, ak bude výsledkom lepšia nálada na oboch stranách.

Začať môžete celkom jednoducho: venovaním nenoseného oblečenia, hračiek, či kníh na charitu, kúpou charitatívnych časopisov, darovaním peňazí, alebo návštevou útulkov. Nezištné aktivity vám môžu zlepšiť náladu, zmeniť perspektívu na život k lepšiemu, či znížiť riziko depresie. Keď budete nabudúce na svet nadávať, môžete sa upokojiť myšlienkou, že robíte aspoň niečo preto, aby bol aspoň o čosi lepší.

6. Nájdite si čas na úplný kľud

Ak viete meditovať, viete, o čom je reč. Ide o stav, v ktorom sa snažíte na nič nemyslieť, len nerušene sedieť (alebo ležať), vnímať svoj dych, tlkot srdca a relaxovať. Spočiatku je to veľmi náročné, až demotivujúce, pretože na nič nemyslieť nemáme vo zvyku. No ak to vydržíte, pravidelný tréning prinesie výsledky.

Sú nimi napríklad zvýšená koncentrácia, vyššia odolnosť voči stresu, či lepšie fungovanie mozgových buniek. Pravidelné „vypínanie“ totiž neprospieva len elektronike, ale aj vašej hlave.

Zdroj: Pixabay

7. Choďte medzi zeleň

Áno, chápeme, máte milión výhovoriek. Najbližší les či park je ďaleko, máte milión iných povinností, nechce sa vám, doma je tak pohodlne… Lenže mali by ste vedieť, že stav mozgu v obklopení tichej prírody je podobný tomu počas meditácie. Najmä ak bývate vo veľkom a rušnom meste, veľmi vám prospeje, ak ideálne aspoň raz za týždeň zablúdite niekam, kde nebudete počuť ani jeden dopravný prostriedok a kde vás bude obklopovať len príroda, poprípade iní ľudia.

8. Vyspite sa

Táto rada znie možno až príliš jednoducho, no na zdravý spánok pravidelne zabúdame, poprípade ho podceňujeme. Mal by pritom trvať 7-9 hodín, byť v úplnej tme a v pravidelných časových intervaloch.

Ak sa vám nedarí dobre spať, skúste si pomôcť pohodlnejším vankúšom či matracom, voňavými relaxačnými olejmi, bylinkami, čajom, alebo už spomínanou meditáciou. Bez kvalitného spánku nebudete poriadne fungovať nielen vy, ale ani vaša koncentrácia, imunita, či trávenie.

9. Čítajte

Zahĺbenie sa do inej reality alebo príbehu vám prinesie skvelý oddych a čerstvú myseľ. Nehovoriac o tom, ako vám nadobudnuté vedomosti môžu pomôcť vo vašom vlastnom živote. Ak môžete, nečítajte z obrazovky, pretože to oči viac namáha a trvá až dvakrát toľko, než čítanie papierovej knihy.

Poprípade, ak vás po celom dni bolia oči a na čítanie nemáte ani pomyslenia, skúste audioknihy. Sú pútavé, oddychové a ich výhodou je aj to, že sa nemusíte sústrediť len na ne—ako je tomu pri čítaní. Môžete si ich vziať do auta, alebo na prechádzku či šport. Spojíte tak príjemné s užitočným.

10. Odmeňte sa

Ak to neurobí nikto iný, musíte to predsa spraviť sami. Za splnenie stanovených cieľov, zlepšenie v rôznych oblastiach, dosiahnutia významných míľnikov – za to všetko si zaslúžite nejakú odmenu. Sami najlepšie viete, čo vám robí najväčšiu radosť. Potešte sa dobrým jedlom, kúskom oblečenia, výletom, novou knihou, dlhým kúpeľom… A buďte si istý, že si to zaslúžite.

Neuronation

Aplikácia určená na precvičovanie mozgových závitov má vo svete už viac než 10 miliónov priaznivcov. Ponúka možnosť vytvárania vlastných tréningových plánov s dôrazom na rôzne mozgové aktivity. Jej metódy a obsah sú tvorené v spolupráci s vedcami a neurológmi.

Je dostupná pre iOS aj Android

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac