7 divov okresu Levice, ktoré stoja za návštevu

Tie najzaujímavejšie turistické atrakcie v Levickom okrese.

Mesto Levice a jeho okolie skrýva mnoho krás, ktoré často poznajú len miestni, pri tom sú unikátne aj v rámci Slovenska a niektoré z nich svojim významom hranice presahujú.

Všetci, ktorí sa tu chcú ísť pozrieť, by určite mali navštíviť tieto miesta:

Levický hrad

Dominantou Levíc je starý kamenný hrad zo 14. storočia, ktorý bol niekedy majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho. Nikdy neslúžil ako honosné sídlo, bol pevnosťou strážiacou cestu k baníckym mestám.

V súčasnosti sa v zachovanej gotickej bašte hradu nachádza čajovňa, v hradnom areáli sa pravidelne organizujú rôzne kultúrne podujatia ako Levické hradné slávnosti. Súčasťou hradného komplexu budov je krásne zachovaný renesančný kaštieľ a kapitánsky dom, ktorý je sídlom Tekovského múzea.

Tekovske muzeum

Obrázok: Súčasťou hradného komplexu je aj Tekovské múzeum.

Tekovská hvezdáreň v Leviciach

Hvezdáreň v Leviciach sa pýši viacerými úspechmi. Ako prvej inštitúcii na svete sa jej podarilo objasniť existenciu oblaku prachu, ktorý sa nachádza v blízkosti planéty Zem. Okrem toho vlastní stredoeurópsky unikát – prenosné digitálne planetárium STARLAB. Pre verejnosť pravidelne usporadúva večerné pozorovania nočnej oblohy.

Skalné obydlia v Brhlovciach

V obci Brhlovce sa nachádza komplex skalných obydlí vysekaných do tufu, ktoré na Slovensku patria k unikátnym pamiatkam. Pôvabné domčeky, ktoré pripomínajú vstupy do jaskýň, majú svoj pôvod pravdepodobne v úkrytoch pred nájazdami Turkov zo 16. storočia. V jednom z domčekov je dnes expozícia ľudového bývania.

Brhlovce

Obrázok: Skalné obydlia patria na Slovensku k unikátnym pamiatkam.

Val obrov

Val obrov alebo aj Spečený val je jednou z najzáhadnejších stavieb Slovenska. Býva označovaný aj ako slovenský čínsky múr. Prvú zmienku o ňom máme z 13. storočia, no pochádza pravdepodobne ešte z doby bronzovej. Dodnes sa nevie, kto ho presne vystaval a prečo.

Ide o rozsiahly, približne 60 kilometrov dlhý zemný násyp, ktorý sa tiahne od vrchu Sitno, cez Dudince, až ku rieke Ipeľ. Jednu z najzachovalejších častí valu nájdete pri obci Pečenice v okrese Levice.

Vodný mlyn v Bohuniciach

Ak máte chuť vidieť autenticky zariadený vodný mlyn s dobovým nábytkom a inventárom, navštívte obec Bohunice. V mlynskej usadlosti bývalého mlynára Pavla Turčana je od roku 1978 vysunutá expozícia Tekovského múzea v Leviciach. Objekt leží dva kilometre od horného konca obce, pri potoku Sikenoca v prekrásnom prostredí Štiavnických vrchov.

Bohunický mlyn

Obrázok: Dobovo zariadený vodný mlyn nájdete neďaleko od Bohuníc.

Rudniansky vodopád

Jediný vodopád Štiavnických vrchov nájdete v lesoch Rudnianskej doliny medzi obcami Uhliská a Rudno nad Hronom. Má síce iba štyri metre, no prechádzku k nemu neoľutujete. Dolina je známa peknou prírodou a pôsobivými skalnými útvarmi.

Kalvinský kostolík v Kalinčiakove

Najstaršou pamiatkou okolia je románsky kostol v mestskej časti Levíc – Kalinčiakove, ktorý pochádza z 12. storočia. Považuje sa za jednu z najkrajších románskych pamiatok na Slovensku.

Kalvinsky kostol Kalinciakovo

Obrázok: Kalvínsky kostolík v Kalinčiakove je najstaršou pamiatkou okolia Levíc.

Levice na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Levíc prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Odteraz Levice patria medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fotograf z malej dedinky: Nemám ambíciu odísť do zahraničia, aj na Slovensku to má potenciál

Jeho vzťah k fotografii nebol láskou na prvý pohľad. Tá prišla až časom. Fotografa Ondreja Rychnavského sme boli aj s Huawei P9 navštíviť v novom ateliéri.

Rodák z Richnavy vyštudoval výtvarné umenie. Dnes sa venuje umeleckej aj produktovej fotografii. Je spoluzakladateľom štúdia Mehehe.

Ako si sa dostal k fotografovaniu?

Keď som na vysokej navštevoval predmet učiteľstvo výtvarného umenia, profesor nám radil, že fotografiu najlepšie pochopíme s analógovým fotoaparátom. Zohnal som si ho, no iskra neprebehla okamžite, prichádzalo to postupne. Po roku som si cez leto brigádou našetril na prvú zrkadlovku. Ľudia ma varovali, že ma to do roka prestane baviť, nestalo sa.

Ľuďom sa moje fotky začali postupne páčiť a ja som dostával prvé zákazky. Tá celkom prvá bola svadba na úrade, za ktorú som dostal 10 eur a krabicu koláčov. A o dva týždne sa moji prví klienti rozviedli, takže som im ani nestihol odovzdať fotky, ktoré som robil na film.

Ondrej Rychnavský
Ondrej Rychnavský
Mehehe
Mehehe
Ondrej Rychnavský

Kam chodíš hľadať inšpiráciu?

Fascinujú ma lokálne fenomény, ako napríklad ľudia na dedine. Väčšina ich vníma až príliš obyčajne, no mne prídu veľmi zaujímavé.

Pre niektorých je Slovensko malé, teba to neťahalo do zahraničia?

Nemám ambície odísť do zahraničia. Aj tu to má podľa mňa potenciál, záleží len na tom, kto ho ako využije. Rád ale sledujem tvorbu mladých a neznámych fotografov cez magazíny alebo sociálne siete.

Apropo, sociálne siete. Aký k nim máš postoj?

Tento rok som sa rozhodol, že by s nimi bolo treba niečo aktívne podniknúť. Facebookovú stránku mám už dlhšie, no nerobím s ňou veľa. Momentálne na svoj Instagram pridávam fotky z môjho archívu. Nemajú spolu súvis a fotím ich náhodne, len rád sledujem reakcie ľudí na moju tvorbu. V ňom vidím potenciál z toho dôvodu, že na ňom viem ľahko nájsť veľa podobných autorov, ktorí sa mi môžu páčiť.

Byť za objektívom je jedna vec, ale komu by si sa nechal odfotiť ty sám?

Šymonovi Klimanovi, s ktorým som dávnejšie robil rozhovor kvôli mojej bakalárke. Jeho som fotil do cyklu fotiek Ďakujem, tie predstavujú ľudí, ktorí ma akosi posunuli vopred, zmenili môj pohľad na svet. On medzi nich rozhodne patrí. A ešte Evelyn Benčičovej.

Ondrej Rychnavský

Ondrej Rychnavský pochádza z obce Richnava. Dnes sa venuje umeleckej aj produktovej fotografii. Je spoluzakladateľom štúdia Mehehe.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac