Mesto Levice a jeho okolie skrýva mnoho krás, ktoré často poznajú len miestni, pri tom sú unikátne aj v rámci Slovenska a niektoré z nich svojim významom hranice presahujú.
Všetci, ktorí sa tu chcú ísť pozrieť, by určite mali navštíviť tieto miesta:
Levický hrad
Dominantou Levíc je starý kamenný hrad zo 14. storočia, ktorý bol niekedy majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho. Nikdy neslúžil ako honosné sídlo, bol pevnosťou strážiacou cestu k baníckym mestám.
V súčasnosti sa v zachovanej gotickej bašte hradu nachádza čajovňa, v hradnom areáli sa pravidelne organizujú rôzne kultúrne podujatia ako Levické hradné slávnosti. Súčasťou hradného komplexu budov je krásne zachovaný renesančný kaštieľ a kapitánsky dom, ktorý je sídlom Tekovského múzea.
Obrázok: Súčasťou hradného komplexu je aj Tekovské múzeum.
Tekovská hvezdáreň v Leviciach
Hvezdáreň v Leviciach sa pýši viacerými úspechmi. Ako prvej inštitúcii na svete sa jej podarilo objasniť existenciu oblaku prachu, ktorý sa nachádza v blízkosti planéty Zem. Okrem toho vlastní stredoeurópsky unikát – prenosné digitálne planetárium STARLAB. Pre verejnosť pravidelne usporadúva večerné pozorovania nočnej oblohy.
Skalné obydlia v Brhlovciach
V obci Brhlovce sa nachádza komplex skalných obydlí vysekaných do tufu, ktoré na Slovensku patria k unikátnym pamiatkam. Pôvabné domčeky, ktoré pripomínajú vstupy do jaskýň, majú svoj pôvod pravdepodobne v úkrytoch pred nájazdami Turkov zo 16. storočia. V jednom z domčekov je dnes expozícia ľudového bývania.
Obrázok: Skalné obydlia patria na Slovensku k unikátnym pamiatkam.
Val obrov
Val obrov alebo aj Spečený val je jednou z najzáhadnejších stavieb Slovenska. Býva označovaný aj ako slovenský čínsky múr. Prvú zmienku o ňom máme z 13. storočia, no pochádza pravdepodobne ešte z doby bronzovej. Dodnes sa nevie, kto ho presne vystaval a prečo.
Ide o rozsiahly, približne 60 kilometrov dlhý zemný násyp, ktorý sa tiahne od vrchu Sitno, cez Dudince, až ku rieke Ipeľ. Jednu z najzachovalejších častí valu nájdete pri obci Pečenice v okrese Levice.
Vodný mlyn v Bohuniciach
Ak máte chuť vidieť autenticky zariadený vodný mlyn s dobovým nábytkom a inventárom, navštívte obec Bohunice. V mlynskej usadlosti bývalého mlynára Pavla Turčana je od roku 1978 vysunutá expozícia Tekovského múzea v Leviciach. Objekt leží dva kilometre od horného konca obce, pri potoku Sikenoca v prekrásnom prostredí Štiavnických vrchov.
Obrázok: Dobovo zariadený vodný mlyn nájdete neďaleko od Bohuníc.
Rudniansky vodopád
Jediný vodopád Štiavnických vrchov nájdete v lesoch Rudnianskej doliny medzi obcami Uhliská a Rudno nad Hronom. Má síce iba štyri metre, no prechádzku k nemu neoľutujete. Dolina je známa peknou prírodou a pôsobivými skalnými útvarmi.
Kalvinský kostolík v Kalinčiakove
Najstaršou pamiatkou okolia je románsky kostol v mestskej časti Levíc – Kalinčiakove, ktorý pochádza z 12. storočia. Považuje sa za jednu z najkrajších románskych pamiatok na Slovensku.
Obrázok: Kalvínsky kostolík v Kalinčiakove je najstaršou pamiatkou okolia Levíc.
Levice na mape rýchleho internetu
Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Levíc prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.
Odteraz Levice patria medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.
Máte záujem o prenos čísla?
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.