Za kvalitnou a dostupnou módou nemusíte za hranice. Zoznámte sa so štyrmi slovenskými mladými značkami

Predstavujeme vám značky, ktoré pracujú v duchu takzvanej „slow fashion“ – pomalej, poctivej módy.

Hovorí sa, že šaty tvoria človeka. Ale v skutočnosti sme zaplavení množstvom značiek pochybnej kvality, vyrábaných za pochybných podmienok. Mnohí z nás sa preto obzerajú po trvalejšom, férovo vyrobenom oblečení, ktoré sa bude dať použiť a „nevyjde z módy“ ani o päť rokov.

Aj na Slovensku pôsobí viacero značiek, ktoré vynikajú nielen tvorivosťou, ale aj zodpovedným prístupom k ľudskej práci a životnému prostrediu. Predstavujeme vám štyri značky, ktoré pracujú v duchu takzvanej „slow fashion“ – pomalej, poctivej módy.

Puojd aplikuje typické slovenské prvky do krásneho dizajnu

Za značkou Puojd stojí textilná dizajnérka Michaela Bednárová, ktorá dbá na lokálnu výrobu, ručné spracovanie odevov a kvalitné materiály. 

Najnovšia módna kolekcia Dedina obsahuje vzory makov, plotov alebo plátna vzorované tradičnou technikou žakárového tkania. Lákadlom kolekcie môžu byť aj strihy v duchu „jedna veľkosť“ pre všetky typy ženských postáv. Puojd však nie je len pre ženy, pre pánske publikum sú určené napríklad originálne mikiny.

V portfóliu nájdete tiež darčekové predmety so slovenskou tematikou, napríklad ponožky s čičmianskym vzorom, ktoré nosili aj naši športovci počas olympiády v Riu, alebo kravaty či šatky s citlivo zapracovaným slovenským znakom. 

slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda

Zdroj fotografií: Puojd

Jemná a minimalistická značka Ushyté s nádychom severu a tradícii

Nová kolekcia LEN od textilnej dizajnérky Johanny Grigarovej bola vytvorená v súlade s prírodou. Na modely sú použité materiály ako 100-percentný ľan alebo bio-bavlna, každý kus je limitovaný a vyrobený ručne.

Dôraz je tiež kladený na jednoduchosť strihov a univerzálne využitie na rôzne príležitosti. Prírodný charakter odevov od Ushyté dotvárajú aj zemité, jemne pastelové alebo tmavé farby.

slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda

Zdroj fotografií: Ushyte

Pouličná móda ako inšpirácia pre Buffet Clothing

Za oblečením od Buffet Clothing stoja traja slovenskí dizajnéri, ktorí chcú prinášať dostupnú, autentickú módu do ulíc. Inšpiráciou im bolo predovšetkým pouličné umenie.

Aj v Buffete však platí „menej je viac“ a preto dizajnéri vsádzajú na minimalistické, jednoduché, nadčasové a univerzálne strihy a farby. Každá kolekcia je limitovaná a vyrobená výhradne za férových podmienok v Európe.

O tom, že aj móda zo Slovenska môže byť európska, dokazuje práve i Buffet, ktorého odevné kúsky je možné zakúpiť aj v Berlíne.

slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda

Zdroj fotografií: Buffet Clothing

Nadčasová a elegantná móda od We are not sisters

Lucia Jarošová a Tamara Tóthová Markovičová nie sú sestry, ako napovedá už názov ich značky, ale sú kamarátky, kolegyne a v neposlednom rade produktové dizajnérky, ktoré sa rozhodli priniesť na trh nadčasovú, elegantnú, ale i univerzálnu módu s dôrazom na inovatívne detaily.

Pri tvorbe oblečenia dbajú na zodpovedné správanie sa k životnému prostrediu, a preto na všetky odevy používajú vysoko kvalitné materiály od overených európskych dodávateľov. Výroba prebieha na Slovensku a osloviť chcú nielen slovenské dámy, ale i európske publikum so zmyslom pre detail.

A žeby sa za kúsok od We are not sisters nemusela hanbiť ani žiadna európska hviezda, svedčí aj nová kolekcia Dualism, ktorej príchod je avízovaný na rok 2017. Dominujú v nej čistota, elegancia, zaujímavé strihy, zemité farby a jemné detaily.

Sestry-nesestry taktiež pravidelne prezentujú svoje kolekcie na viedenskom módnom týždni a ich čerstvo spusetný nový web naozaj svedčí o tom, že sú Slovensky svetové. 

slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda

Zdroj fotografií: We are not sisters

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Michalovce: Praveké centrum Zemplína

Mesto na východe Slovenska v sebe skrýva príbeh, ktorý sa začal odvíjať ešte v praveku.

Mesto na východe Slovenska v sebe skrýva príbeh, ktorý sa začal odvíjať ešte v praveku. Premleli sa ním mnohé kmene a národy, prekvital tu rôznorodý obchod a vo veľkom sa tu budovalo. Dnes je mesto známe najmä ako centrum turistického zemplínskeho regiónu.

Praveké korene

Dávno predtým, než sa v okolí Michaloviec premávali výletníci smerujúci na Zemplínsku šíravu, tie isté trasy brázdili naši pravekí predkovia z rodu homo sapiens. Archeológovia tu ako dôkaz našli ich pozostatky. V okolí objavili aj predmety z doby bronzovej, a to v podobe a počtoch, ktoré poukazujú na fakt, že územie dnešných Michaloviec kedysi dávno predstavovalo významné centrum obchodu v rámci Karpatskej kotliny.

Kde sa nachádzal prekvitajúci obchod, tam sa spravidla miešali mnohé národy. Po galskej expanzii v štvrtom storočí pred naším letopočtom okolím dnešných Michaloviec prechádzali keltské kmene a o niečo neskôr aj Rimania. Slovania do tejto časti Európy dorazili až v piatom storočí nášho letopočtu, vtedy ešte ako súčasť Avarskej ríše. O pár storočí už teritórium patrilo pod Veľkú Moravu a onedlho zase pod Uhorsko.

Kaštieľ Michalovce

Obrázok: Areál kaštieľa rodu Sztárayovcov

Ale kedy vlastne vznikli Michalovce ako také? Aj keď korene miestneho osídlenia sú skutočne siahodlhé, prvá dôveryhodná zmienka o meste (vtedy ešte len osade) sa objavila až v roku 1244. Nazývali ho Possesio Mihal – preto ten neskorší názov Michalovce.

Oficiálny status významného mesta vtedajšie Michalovce dovŕšili výstavbou hlineného Zemplínskeho hradu, ktorý mal oblasť chrániť a zároveň predstavovať jej politické centrum. Takmer sedem rokov mu vládol rod Sztárayovcov. V sedemnástom storočí ho však prestavali na kaštieľ, ktorý má dnes barokovo-klasicistickú podobu. V jeho priestoroch nájdete Zemplínske múzeum a v jeho areáli zase historické poklady, akou je napríklad rotunda z 9. až 11. storočia.

Jasenovský hrad

Obrázok: Jasenovský hrad

Priemyselná revolúcia v Michalovciach

Strategická poloha na križovatke obchodných ciest, dostatok prírodných zdrojov, aj geografická tvár oblasti — to všetko z Michaloviec postupne vytváralo ideálne podmienky na rozvoj. A rozvoj sa aj rozbehol.

Od 15. storočia sa v meste zakladali rôzne cechy. Pravidelne sa organizovali jarmoky a trhy. Pomohlo aj vybudovanie železničného spojenia medzi Michalovcami a Medzilaborcami, no najmä prvé železničné spojenie Haliče s Uhorskom vytvorené v 19. storočí. V meste vzápätí vyrástli viaceré továrne – dve tehelne, pivovar či parný mlyn.

Z poľnohospodárskeho na priemyselné sa mesto definitívne zmenilo až po roku 1945. V 50. aj 60. rokoch nasledoval rozmach výstavby viacerých tovární, najmä však tých zameraných na spracovávanie poľnohospodárskych produktov, textilné fabriky, či stavebné podniky.

Viniansky hrad

Obrázok: Viniansky hrad

Dnešná tvár mesta ako centrum zemplínskeho turizmu

Za prekvitajúci turizmus vďačí oblasť najmä našej druhej najväčšej vodnej ploche – Zemplínskej šírave. Ako populárna turistická destinácia sa nádrž etablovala najmä počas 70. a 80. rokov, keď ju ročne navštevovalo viac ako milión ľudí.

Akonáhle vás omrzí kúpanie, môžete v okolí Michaloviec navštíviť viacero hradov alebo zrúcanín. Okrem kaštieľa v Michalovciach sú to napríklad Jasenovský hrad, Brekovský hrad, Viniansky hrad, či Hrad Čičva. Prekvapí vás aj množstvo turistických trás, náučných chodníčkov, či fariem otvorených verejnosti, ktoré ocenia najmä deti.

Námestie osloboditeľov Michalovce

Obrázok: Námestie osloboditeľov

 

Michalovce na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Michaloviec prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Odteraz Michalovce patria medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac