10 peších prechádzok, ktoré vám pripomenú, aké je Slovensko krásne

Občas je dobré nechať auto doma a vychutnať si čerstvý vzduch a kilometre v nohách.

Prejsť sa hrebeňmi kopcov s krásnym výhľadom, malebnými dedinkami či mestom plných historických pamiatok je najlepší spôsob, ako urobiť niečo pre svoje zdravie a zároveň spoznať svoju domovinu. Ak sa cez týždeň bez auta nepohnete, máme pre vás inšpiráciu, kam si ísť ponaťahovať nohy. Možno vás to inšpiruje a nakoniec necháte auto doma aj počas pracovného týždňa.

1. Tatranská: Prechádzka zo Štrbského na Popradské pleso

Vysoké Tatry sú asi najobdivovanejším miestom na Slovensku. Každá túra či prechádzka má svoje čaro. Ak sa však nechcete škriabať po skalách, ani sa prechádzať po asfaltových cestách, tak skúste nenáročnú prechádzku lesom zo Štrbského plesa na Popradské pleso.

Trasa má menej než 4 kilometre a pomalou chôdzou ju zvládnete za 45 minút. Predĺžiť si ju môžete o trasu okolo Popradského plesa, kde sa autom určite nepreveziete.

2. Za opusteným klenotom: Prechádzka z Nitry do Dražoviec

Nie až taká známa je vyše dvojhodinová prechádzka z nitrianskej Šindolky k unikátnemu románskemu kostolíku sv. Michala v Dražovciach. Ten stojí opustený pod západným výbežkom vrchu Zobor. Trasa zo Šindolky je zaujímavá najmä kvôli svojim výhľadom na Nitriansku pahorkatinu a okolie.

Z istých miest je vidieť dokonca aj bratislavský Kamzík. Čerešničkou prechádzky je samozrejme pohľad na osamotený románsky kostol na holom návrší, ale tiež výhľad z miesta kde bol pred stáročiami postavený.

Románsky kostolík sv. Michala v Dražovciach

Obrázok: Románsky kostolík sv. Michala v Dražovciach

3. „Prímorská“: Prechádzka okolo Vinianskeho jazera

Ak si chcete vychutnať takmer prímorskú atmosféru u nás doma, tak vyrazte na východ Slovenska, do okresu Michalovce. Počas 3,5-hodinovej prechádzky po turistickom chodníku okolo Vinianskeho jazera na vrch Senderov a Viniansky hrad môžete obdivovať výhľad na druhú najväčšiu slovenskú priehradu Zemplínsku šíravu, túlať sa medzi početnými vinicami s drobnými chatkami a nadýchnuť sa histórie na zrúcanine Vinianskeho hradu zo začiatku 14. storočia.

4. Za dedičstvom UNESCO: Prechádzka zo Sivej Brady do Žehry

Niekedy vám stačia približne tri hodiny a dobrá obuv na to, aby ste videli hneď niekoľko unikátov. Na trase Sivá brada – Žehra si môžete pozrieť prírodnú rezerváciu Sivá Brada, napiť sa z minerálneho prameňa a obzrieť si travertínové kopy. Ďalšie kroky vás zavedú do cirkevného mestečka Spišská Kapitula. Odtiaľ sa cez Spišské Podhradie a lúku dostanete ku klenotu Spiša – Spišskému hradu.

Z hradu môžete pokračovať do prírodnej rezervácie Dreveník. Poslednou zastávkou je unikátny Kostol sv. Ducha v obci Žehra. Spišský hrad, Spišské Podhradie, Spišská Kapitula, Dreveník aj kostol v Žehre sú zapísané v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Žehra

Obrázok: Kostol sv. Ducha v obci Žehra

5. Folklórna: Prechádzka do Vlkolínca s výhľadmi na Liptov a Tatry

Malebná obec Vlkolínec plná nádherných dreveníc leží v oblasti Národného parku Veľká Fatra. Existuje niekoľko trás, ako sa do Vlkolínca dostať peši a obdivovať tak okrem tradičného života našich predkov aj okolitú prírodu. Po svojich sa do Vlkolínca dostanete z ružomberského sídliska Baničné. Cestou uvidíte aj Krkavú skalu, ktorá patrí medzi najvyššie skalné ihly na Slovensku.

Počas prechádzky si môžete vychutnať výhľad na liptovské dedinky, mesto Ružomberok, ale aj vrcholky Nízkych a Západných Tatier. Po prezretí dedinky Vlkolínec sa môžete vrátiť Trlenskou dolinou do mestskej časti Biely Potok. Celá táto prechádzka netrvá dlhšie než dve hodiny.

6. Historická: Prechádzka Banskou Štiavnicou na kalváriu

Banská Štiavnica je jedným z najčarovnejších miest Slovenska. A aj tam je kopec miest na krásne prechádzky. Ak vám nebudú stačiť prechádzky uličkami mesta, skúste peši vyjsť do komplexu banskoštiavnickej kalvárie týčiacej sa nad mestom. Cesta trvá asi 45 minút. Prechádzka kalváriou ponúka nielen pekný výhľad na Banskú Štiavnicu a okolie, ale aj expozíciu pozostávajúcu z kaplniek a náboženských artefaktov.

7. Rozprávková: Prechádzka hradom Červený Kameň

Ak nemáte chuť si obúvať športovú obuv, no radi by ste sa prešli pekným miestom, navštívte Hrad Červený Kameň (okr. Pezinok). Prechádzka nádvorím a okolitými parkmi a vás prenesie do rozprávky. Pokiaľ sa chcete hýbať trošku viac, vyšliapte k hradu z obce Častá. To vám potrvá asi 30 minút.

Obrázok: Hrad Červený Kameň

8. Ostrovná: Prechádzka medzi vodnými mlynmi na Žitnom ostrove

Žitný ostrov je najväčším riečnym ostrovom v Európe. Tok malého Dunaja sa kedysi využíval na pohon mlynských kolies. Dnes sú vodné mlyny významnými technickými pamiatkami Slovenska.  Ak chcete vidieť mlyny v Jelke, Tomášikove, Dunajskom Klátove aj Vodné koleso v Jahodnej, môžete využiť 10-kilometrový náučný chodník Od mlyna k mlynu.

9. Karpatská: Prechádzka okolo Smoleníc

Za jeden z najkrajších výletov v Malých Karpatoch je považovaný okruh okolo obce Smolenice (okr. Trnava). Počas túry zo Smoleníc môžete navštíviť najvyšší vrch Malých Karpát Záruby, zrúcaninu hradu Ostrý Kameň, Smolenický zámok, jaskyňu Driny či archeologickú lokalitu Molpír.

V lokalite sa nachádza aj 4,5 kilometra dlhý náučný chodník Smolenický kras. Pokiaľ sa počas cesty chcete zastaviť aj v jaskyni Driny, plánujte si výlet na obdobie od 1. apríla do 31. októbra.

Obrázok: Smolenický zámok

10. Celoslovenská: Cesta hrdinov SNP z Devína na Duklu

Pokiaľ už máte za sebou množstvo túr a chôdza vám rozhodne problém nerobí, vyskúšajte si prejsť peši celé Slovensko. Najznámejšou trasou vedúcou cez celú krajinu je Cesta hrdinov SNP z Devína na Duklu. Prechádza väčšinou významných oblastí severného a stredného Slovenska, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas povstania. Prechádza viacerými pohoriami aj mestami.

Rôzne zdroje uvádzajú aj rôzne dĺžky trasy, meria od 720 do 770 kilometrov. Celá cesta sa dá prejsť za približne 28 dní. Niektorí dobrodruhovia ju stihli aj za kratší čas, museli však denne s ťažkými batohmi prejsť viac než 30 kilometrov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac