Technológie, vďaka ktorým slovo hendikep stráca význam

Aj v oblasti technologického vývoja pre hendikepovaných platí pravidlo, čo nebolo možné včera, je možné dnes.

To, čo bežný človek považuje za samozrejmé, môže byť pre človeka s hendikepom neprekonateľnou prekážkou. Technologický pokrok však robí z nemožných vecí možné, a práve v tejto oblasti badať neuveriteľné pokroky, ktoré umožňujú zaradiť sa do života  každému, bez ohľadu na zdravotný stav. Prečítajte si, ako dokáže veda pomôcť tam, kde to naozaj treba.

UNI – zariadenie, ktoré mení nepočujúcim život

UNI je mobilné, elegantné zariadenie, ktoré búra komunikačné bariéry medzi sluchovo postihnutými a počujúcimi. Zariadenie v reálnom čase zaznamenáva posunkovú reč, pričom ju za použitia kamery okamžite prekladá do hovorenej reči alebo textu.

Zariadenie podporuje obojsmernú komunikáciu, čiže hovorenú reč automaticky konvertuje späť do posunkovej reči. Software zariadenia UNI je plne prispôsobiteľný, môžete si nastaviť aj vlastnú posunkovú reč, váš vlastný slovník. Predaj zariadenia bol spustený od leta 2016 a vďaka za tento skvost patrí tímu MotionSavvy z Rochesterského inštitútu technológie.

Braille EDGE 40 – všestranná a výkonná klávesnica pre nevidiacich

Zariadenie Braille EDGE 40 uľahčuje každodenné aktivity ľuďom s postihnutím zraku. Klávesnica obsahuje hmatový displej s braillovým písmom a umožňuje tak zrakovo postihnutým organizovať svoje denné aktivity. Môžete ho ovládať priamo cez počítač. smartfón alebo tablet.

Braille EDGE 40 stačí prepojíť jednoducho so zariadením prostredníctvom bluetooth alebo USB kábla a text z počítača, či smartfónu sa prekonvertuje na plochu hmatového displeja v braillovom písme. Limity zariadenie odstraňuje aj tým, že ponúka, obľúbené klávesové skratky,  užitočné aplikácie a úložisko na prezerané údaje.

Aktuálne je dostupný v anglickom, nemeckom, španielskom a talianskom jazyku. Zariadenie vyvinula spoločnosť HIMS, ktorá sa venuje vývoju asistenčnej technológii venuje už od roku 1999.

Sesame Smartphone – prvý unikátny hands-free mobilný telefón

Je navrhnutý pre ľudí s pohybovým postihnutím, pre ktorých bežné mobilné telefóny neplnia  svoju funkciu. Sesame smartfón je upravená verzia telefónu Nexus 5 od Google, ktorý na základe pohybov hlavy umožňuje prevziať nad telefónom plnú kontrolu.

Pre odomknutie obrazovky stačí povedať len “Open Sesame” (Sezam, otvor sa) a prebudiť zariadenie k tomu, aby vás začalo sledovať cez prednú kameru.

Pomocou kurzora na displeji je možné zariadenie ovládať, a to pohybmi hlavy a úst. Platforma Android navyše ponúka možnosť stiahnuť si aplikácie a hry. Za týmto skvelým počinom stojí spoločnost Sesame – Enable.

TelePresence system – Robot ovládaný myšlienkami

Možno to znie ako námet na sci-fi film, aktuálne je už projekt Telepresence otestovaný a pripravený na vývoj nových technologických pomôcok pre ľudí so zdravotným postihnutím.

Ako to funguje? Stačí si nasadiť čiapku plnú elektród, ktoré dokážu rozoznať mozgové signály a preniesť ich do zariadenia, ktoré ich dokáže spracovať.

Mozgové impulzy vytvoria pokyn pre aktivitu robota a ten sa pohne. Stačilo 10 dní tréningu a ľudia mohli ovládať robota aj na diaľku, dokonca aj cez Skype. Tento koncept má ľuďom s hendikepom priniesť úplne nový rozmer v pomoci a asistencii v ich každodennom živote.

Vo výskumnej skupine boli nielen zdravotne postihnutí, ale aj úplne zdraví ľudia, pričom rozdiel medzi výsledkami nezaznamenali. Pilotný projekt a výskum v oblasti ovládania robota myšlienkami majú na svedomí výskumníci z inštitútu EPFL (Švajčiarsky federálny technologický inštitút v Lausanne).

Naidex 2017 – inovácie pre budúcnosť nezávislého bývania

Technologických projektov, výrobkov, či aplikácií pre zdravotne postihnutých je na celosvetovom trhu veľké množstvo, čoho dôkazom je aj každoročne organizovaná výstava Naidex. Tento rok sa výstava Naidex 2017 koná v Birminghame 28 – 30 marca 2017. Na výstave sa zúčastnia stovky vystavovateľov a prednášateľov.

Na výstave budú predstavené novinky ako Genny Segway, prvý vozíček poháňaný ako Segway, určený takmer na všetky povrchy. Spoločnosť Gogo predstaví Hank Exoskeleton, čiže nositeľný robotický oblek, ktorý umožňuje človeku postaviť sa na vlastné nohy, čo mu umožňuje nielen efektívne rehabilitovať, ale hlavne mať pocit osobnej slobody.

To je len malá ukážka toho, čo môžete vidieť a vyskúšať si na výstave Naidex 2017 s voľným vstupom: http://naidex.co.uk/.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

12 právd našich mám, ktorým sme uverili, až keď sme vyrástli

Mama má vždy pravdu. Ak nie vždy, tak aspoň takmer vždy. Väčšinou to však zistíme až ako dospelí.

Nútila nás spať, jesť zeleninu, učiť sa, nájsť si brigádu a odhovárali nás od stretávania sa s istými “kamarátmi”. Mamine rady nám zvykli ísť pekne na nervy, no teraz už vieme, že nám vôbec nechcela zle. Aj za nasledujúcich 12 právd, ktoré nám vtĺkala do hlavy, by sme jej mali poďakovať.

1. Neboj sa, nájdeš si lepšieho/lepšiu

Prvý rozchod vždy bolí. Ak sme sa aj o svojom zlomenom srdci nechceli s mamou baviť, ona to vždy nejako vedela. Keď nám vypla donekonečna sa opakujúcu smutnú pesničku a povedala, že Karol či Táňa neboli pre nás ideálnymi a určite si ešte lásku nájdeme, tak sme jej neverili. Keď si dnes na svoj prvý akože vzťah pomyslíme, tak zistíme, že mama mala naozaj pravdu.

2. Raňajky sú základ

Rýchlo do seba naliať kávu tesne pred odchodom z domu nie je ten typ raňajok, ku ktorým nás mamy nútili od predškolského veku. Keď vám v práci škvŕka v bruchu už o jedenástej a aj vtedy, keď si na všetkých fitness portáloch čítate, že raňajky sú základ každého zdravého životného štýlu, prajete si, aby na vás ráno na stole čakal chlebík a čaj od mamičky ako pred rokmi.

3. Áno, musíš ísť k lekárovi

A to nie len vtedy ak ti niečo je, ale aj na preventívnu prehliadku. Teraz, keď v zhone dospeláckeho života zabudneme ísť napríklad na preventívku k zubárovi, tak to neskôr veľmi zabolí nielen nás, ale aj našu peňaženku. Vtedy si opäť v duchu povieme, že sme mali mamu počúvať.

4. Odkladaj si peniaze

Keď sme dostali sto korún od babky, nehovoriac o prvom zárobku z brigády, mama bola vždy tá, ktorá nám prízvukovala, že nemáme hneď minúť všetko. V čase, keď žijeme od výplaty k výplate a každý mesiac si hovoríme, že už začneme šetriť, ľutujeme, že sme si finančnú disciplinovanosť neosvojili už dávno.

5. Najprv si urob úlohy, potom môžeš ísť von

Aj takýmto spôsobmi nás mamy viedli k zodpovednému plánovaniu času, ktorý niektorým z nás chýba dodnes. Keď si aj ako dospelý neskoro večer sadáte k dokončeniu pracovných úloh, lebo ste popoludní uprednostnili kávu s kamarátmi, tak vám opäť napadne rada mamy — najprv povinnosti, potom zábava.

6. Nemáš sa kam ponáhľať. Párty aj vzťahy počkajú

Vždy, keď sme žobrali o posunutie večierky alebo o povolenie ísť na prvú diskotéku, lebo tam išla aj platonická láska z vedľajšej triedy, tak sa vyjednávanie skončilo argumentom „Nemáš sa kam ponáhľať, bude toho ešte veľa“. A dnes vieme, že tie prvé razy za to veľmi nestáli a pokojne sme mohli počkať.

7. Nájdi si brigádu

Ťahať peniaze od rodičov nám vyhovovalo len do času, keď naše nároky nezačali prevyšovať stanovený prídel. Ak sme chceli na nové tenisky či mobil, mamy nás vyháňali na brigádu, čo sme prijímali len s nevôľou. Dnes už vieme, že za tým bolo viac. Každá prax a pracovný návyk, ktorý sme na brigáde získali, sa nám neskôr zišiel.

8. Nedávaj si tetovanie, budeš to ľutovať

Viete si predstaviť, aké tetovanie by ste mali na tele, ak by vás od toho mama v 16 neodhovorila? Môžete teda mame poďakovať, že nemáte ornament na krížoch ani draka na ramene. Ušetrili ste za pretetovanie či odstránenie laserom.

9. Nemusíš začať chodiť s niekým len preto, že aj tvoji kamaráti majú frajerov a frajerky

Niekedy sme mali najväčšie vzory v partii kamarátov. Ak si niekto našiel frajera či frajerku, museli sme okamžite aj my. A bolo nám jedno, kto to bude. A vtedy nám mama opakovala, že takto budovanie vzťahov ozaj nefunguje.

10. Používaj menej parfému, mejkapu, gélu na vlasy…

Aj vy sa občas s hrôzou pozeráte na vlastné fotky zo strednej? Keď dievčatá objavili čaro šminiek, riadili sa heslom „čím viac, tým lepšie “. Rovnako to bolo s chalanmi a voňavkou či gélom na vlasy. Teraz už chápeme naše „staromódne“ mamy a ich postoj k nášmu skrášľovaniu sa.

11. Raz sa budeš na tom smiať

Dramatická hádka kvôli stužkovej, nešťastná láska, zle ostrihané vlasy… Ako deti a tínedžeri sme často banálne veci prežívali ako tú najväčšiu tragédiu. Vtedy nám mamy s úsmevom vysvetľovali, že sa nič nedeje. My sme si mysleli, že nás nechápu, ale dnes vieme, že to celé chápali až príliš dobre.

12. Nemysli len na seba

Vtedy sme si mysleli, že nám nikto nerozumie, a že sa rodičia starajú len o seba. Mama nám naopak opakovala, že nemáme byť egoistickí, nerobiť len to, čo sami chceme a občas si nájsť čas aj na ostatných. Túto radu môžete poslúchnuť aj teraz. Nájdite si čas na mamu a ukážte jej, že z vás vychovala dobrého človeka.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac