10 zlozvykov pri spotrebe elektriny, ktorými sa pripravujete o peniaze

Jednoduché tipy, ako si znížiť účty.

Ak by bol na každom spotrebiči taxameter, pri každom stlačení gombičky by sme ihneď vedeli, na čom sme. Účty za spotrebovanú elektrinu prichádzajú však iba raz za rok a nik vám nepovie, kde miniete najviac elektriny a kde najmenej. Hľadáte miesta, kde môžete ušetriť? Vystopujte svoje zlozvyky.

1. Chladíte viac ako treba

Chladnička je ako dobre vychladená špajza, v ktorej si sami podľa potreby zvolíte teplotu skladovania. Je zbytočné, aby chladila na plné obrátky, ak nemáte v poličke na pár dní kus čerstvého mäsa, alebo trojdňovú zeleninovú polievku.

Uberte chladenie na minimum a pridajte dočasne chladiaci výkon vždy vtedy, keď potrebujete skladovať citlivejšie jedlá alebo suroviny. Teplomer položený na vrchnej poličke vás uvedie do tajov nastavení. Syr, maslo, suchá saláma, horčica, kečup, čerstvá zelenina či slanina nie sú žiadne citlivky.

2. Nepozeráte na rysky

Je úplne jedno, či si vodu na kávu a čaj ohrievate v elektrickej kanvici, alebo v čajníku na indukčnej varnej doske. Oveľa dôležitejšie je, či jej ohrievate také množstvo, ktoré naozaj aj potrebujete.

Zoznámte sa v domácnosti s objemom hrnčekov a šálok, spravte si svoje domáce rysky a vždy zohrejte k varu iba toľko vody, koľko jej naozaj na zalievanie miniete.

3. Neodstrihnete skrytých žrútov

Tucet rôznych nabíjačiek, vypnutý televízor, ale aj HiFi veža míňajú v pohotovostnom režime elektrinu, hoci vám neprinášajú žiadny úžitok. I keď nemáme zásuvky s vypínačmi ako v Anglicku, predsa len je šikovné riešenie ako ich odstrihnúť od elektriny.

Nakúpte si predlžovačky a rozbočovače s podsvietenými vypínačmi, aby ste jediným kliknutím vypli všetko, čo môže spať. Znížite spotrebu, ale aj riziko požiaru.

4. Nevypínate počítač

Možno je to iba zlozvyk z pohodlnosti, môže za tým však byť aj zárodok vznikajúcej závislosti. Ak vo vašej domácnosti nonstop beží počítač alebo notebook, určite by ste s tým niečo mali spraviť. Každé kliknutie na vypínač vám šetrí peniaze a prináša voľný čas.

Naučte sa zapínať počítač len pre zábavu a prácu, po zvyšok času ho ponechajte vypnutý. Veď ste obklopení kopou inej elektroniky, ktorá vás poteší hudbou i multimédiami.

5. Práčku neplníte doplna

Je pekné, ak si pred praním rozdelíte bielizeň na niekoľko kôpok, ktoré do diaľky žiaria poriadkom, systémom a dokonalým prehľadom. Pravdou však je, že práčku by ste mali spúšťať vtedy, ak dokážete jej bubon naplniť doplna.

Naučte sa bielizeň kombinovať pri praní tak, aby ste vždy využili plnú kapacitu bubna. Hoďte si na váhu bielizeň a tak uvidíte, kedy sa ručička priblíži k méte 5, 7 či 8 kilogramov. Možno budete prekvapení, ako veľmi ste svoju práčku doposiaľ podceňovali.

6. Nekombinujete pri pečení

O tom, že pokrievka patrí na každý hrniec, v ktorom sa varí polievka alebo zemiaky, azda netreba priveľmi hovoriť. Ak sa však chystáte na pečenie, naučte sa kombinovať na pečiacich roštoch nádoby.

Kým sa v pekáči do zlatista zapečie štefanská fašírka s vajíčkom, vo vedľajšej mise si môžete pripraviť zemiaky a k nim navyše aj omáčku. Rúra dokáže nielen piecť a zapekať, ale aj variť. To všetko v jednom čase a na dvoch poschodiach.

7. Umývačku nastavujete na vysoké teploty

Každá umývačka riadu je vo svojej podstate úsporná, aj keby ste ju plnili iba do polovice. Pravdou však je, že ak namiesto automatického programu spustíte niektorú z manuálnych predvolieb, umývací cyklus môže byť úspornejší.

Väčšinu riadu stačí umývať pri 50 ºC, pre opláchnutie stačí dokonca aj 40 ºC. Automaty počítajú s tým, že teplota sa vyšplhá k 65 ºC, ak sa voda pri umývaní zakalí.

8. Neohrievate malé porcie v mikrovlnke

V rozlietanej domácnosti, kde každý žije svojím vlastným životom, dokáže mikrovlnná rúra pri ohrievaní jedál ušetriť kopu peňazí. Ak 3-krát položíte na varný panel veľký hrniec s gulášom pre jedinú porciu, určite miniete viac elektriny, akoby ste 3-krát zohriali plne naložený tanier v mikrovlnke.

Nič to však nemení na tom, že najlepšie chutí v spoločnosti za prestretým stolom. Vtedy i veľký hrniec patrí na sporák. Predsa len, je to tak chutnejšie.

9. Svietite nadarmo

Špajza, záchod i komora sú za zavretými dverami, takže v roztržitosti sa ľahko stane že sa v nich zostane svietiť dlhé hodiny, i keď ste už dávno mimo domu. Ak je to váš prípad, mali by ste vedieť že riešenie je jednoduché.

Ak vymeníte obyčajný vypínač za časovač, alebo pohybový senzor, zhasínať sa bude automaticky. V predaji sú aj žiarovky, ktoré sa rozsvecujú keď zacítia” vašu prítomnosť a tmu.

10. Živíte staré spotrebiče

Vysávač, ktorý ste dostali ako svadobný dar, chladnička, ktorá nadobro zažltla a 15-ročná práčka nedokážu súperiť s najnovšími spotrebičmi, pri ktorých na energetických štítkoch vyčítate zástupy písmen A, za ktorými nasleduje plejáda plusiek.

Uvážená výmena vám môže priniesť úsporu, ktorá rýchlo vykryje cenu nových spotrebičov. Obzvlášť vtedy, ak sa vám z tých starších vráti pri bazárovom predaji zopár eur na prilepšenie.

Čítajte aj:

Milan Gigel

 

Je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac