Týchto 7 tipov vám pomôže ušetriť bez toho, aby ste prišli o pohodlie

Polhodinka plánovania či hodinka navyše v kuchyni znamenajú viac eur na konci mesiaca.

Šetriť môžete v banke, v pokladničke, pod vankúšom či jednoducho tým, že znížite svoje náklady. A práve na posledný spomenutý spôsob väčšina z nás zabúda alebo sa mu dokonca priamo vyhýba. Zníženie nákladov si totiž väčšina ľudí predstavuje ako nabúranie vlastného životného štýlu.

Nejde však o to, aby ste začali svietiť sviečkami, prestali sa stretávať s kamarátmi alebo chodili v roztrhaných veciach. Ušetriť bez výrazných obmedzení sa dá aj počas bežného pracovného dňa a už zopár malých zmien vám prinesie denne niekoľko eur. Presne tých, o ktorých ste ani nevedeli, ako vám odchádzajú z peňaženky. Tu je zopár rád, ako na to.

1. Spravte si prehľad o denných nákladoch

Neriešte, koľko za deň miniete, zamerajte sa na štruktúru svojich nákladov. Zaujíma vás odpoveď na otázky kde, ako, prečo, kedy a koľko peňazí vlastne míňate. Na základe takéhoto pozorovania by ste si mali urobiť základný rámec svojich výdavkov. Následne si už len vyberte tie z nich, ktoré sa dajú pomerne ľahko odstrániť.

Kalkulačka

2. Zefektívnite presuny

Ušetríte už tým, že začnete využívať MHD. Nekupujte si predražené jednorazové lístky a investujte do električenky, ktorá sa pri dennom využívaním hromadnej dopravy vyplatí viac. Ak sa presúvaniu autom nemôžete nijak vyhnúť, skúste aspoň zdieľať cestovné náklady spolu s ďalšími pasažiermi.

Okrem appky ako BlaBlaCar nájdete na FB viacero skupín, kde je po podobnej službe neustále dopyt. Okrem úspory peňazí tak môžete získať príjemnú spoločnosť či dokonca budúcich kamarátov.

3. Obmedzte zlozvyky

Večerné posedenia s priateľmi sú síce príjemné, no dokážu poriadne vycucať každý rozpočet. Ak nedokážete so zlozvykmi prestať, pokúste sa ich aspoň čiastočne obmedziť. Pozvite priateľov k sebe domov, nakupujte vo väčších potravinách.

Večera

4. Pripravte si jedlo doma

Doma si môžete pripraviť stravu na celý deň, od raňajok až po olovrant. Týmto spôsobom sa vyhnete zbytočným návštevám reštaurácií či kaviarní, kde si často okrem samotnej kávy a jedla dáte aj nápoj alebo zákusok. Denne tak môžete ušetriť nemalé množstvo peňazí, nehovoriac o čase, ktorý strávite presunmi a čakaním.

5. Výbery z bankomatov

Poplatky za výber hotovosti z bankomatov iných bánk sú až neuveriteľne vysoké a pritom zbytočné. Nebuďte leniví a prejdite sa k najbližšiemu bankomatu svojej banky – pár stoviek metrov chôdze vás nezabije a k svojim peniazom sa dostanete bez platby banke.

Bankomat

6. Pýtajte si zľavu

Aj keď nie sme na tureckom bazári, vždy sa môžete obchodníka opýtať na prípadnú zľavu. Trhové prostredie funguje všade a každý zákazník sa počíta. Práve preto sa jednoduchou otázkou, ktorá vás nič nestojí, môžete dostať k zľave 5-10 % aj pri veciach, ktoré obchod v zľave bežne nemá. Pre vás sú to ďalšie ušetrené peniaze.

7. Používajte hotovosť

Vytvorte si rozpočet na každý deň a v peňaženke noste iba hotovosť. Platba kartou „nebolí“, takže sme výrazne ochotnejší míňať, ak platíme týmto spôsobom. Bankovky totiž väčšina z nás nerada púšťa z rúk. Okrem toho vás hotovosť udrží na uzde – veci, ktoré vás vo výklade nadchnú, si nekúpite, keďže pri sebe nebudete mať žiadne peniaze nazvyš.

VÚB banka na Slovensku pôsobí od roku 1990, od roku 2001 patrí do skupiny Intesa Sanpaolo. Je u nás druhou najväčšou bankou a zároveň jedinouuniverzálnou bankou s licenciou na poskytovanie plného rozsahu bankových služieb obyvateľstvu, firemným a inštitucionálnym klientom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

S týmito dopravnými prostriedkami sa prepravíte v meste rýchlo a ekologicky aj bez auta

Auto často vytiahneme na cesty iba z pohodlnosti, alternatívy však majú tiež čo ponúknuť.

Cestovanie autom býva rýchle, príjemné a najmä pohodlné. Ak však bývate vo väčšom meste, určite dobre poznáte prestoje v zápchach, problémy s parkovaním a rôzne obmedzenia. Cesta autom vie byť v meste aj poriadnym utrpením. Existuje však množstvo alternatívnych spôsobov dopravy, ktoré sú efektívnejšie, ekologickejšie a rýchlejšie, s nezanedbateľným pozitívnym dopadom na naše zdravie. Viete, ktoré to sú?

Čas na zmenu

Podľa najnovších zistení v rámci EÚ prejdeme autom až v 50 % prípadov vzdialenosť kratšiu ako 6 kilometrov. Automobilová doprava je pritom zodpovedná za takmer štvrtinu emisií oxidu uhličitého. Narastajúci počet áut je vidieť najmä vo väčších mestách – napríklad Bratislava je v dopravnej špičke ozajstnou skúškou trpezlivosti a nervov.

most, dopravna zapcha, auto

Stále horšie je to aj s parkovaním, a to nielen v centre, ale aj okrajových mestských častiach. Na bicykli dáte 6 kilometrov za približne 20 minút. Keď spočítate čas vyparkovania a parkovania, tak je to autom mnohokrát podstatne dlhšie. Peši je to približne hodina, pričom vzdialenosti v centre mesta sú často kratšie.

Čistejšie mestá

Mestá v Európe sa dnes snažia regulovať znečistenie ovzdušia autami, takzvanými „Low Emission Zones“. Stuttgart, Berlín, alebo Düsseldorf vyžadujú pre „osobáky“ emisný štandard Euro 4 alebo vyšší. V Ríme nevpúšťajú autá do centra počas týždňa v pracovnom čase a v sobotu popoludní.

Do Viedne majú zakázaný vstup všetky nákladiaky vyrobené pred rokom 2000. Rakúska metropola by nám mohla ísť príkladom – vďaka regulovanému parkovaniu a zefektívneniu MHD tam ľudia strávia v dopravných zápach minimálny čas.

Vieden, mesto, bufet

Podobné obmedzenia  zavádzajú aj v Prahe, Kodani, Štokholme, Lisabone, alebo Paríži. Hluk, emisie, spomaľovanie dopravy, vyšší počet nehôd, strata mestských území na úkor chodcov či zelene, zhoršovanie obytného prostredia – toto všetko vadí každému obyvateľovi mesta. Presúvať sa na kratšie vzdialenosti sa však dá aj inak ako autom a môže to byť zábava.

Je možné, že autám jedného dňa odzvoní, trend carless city získava na sile.

MHD

Chodiť mestskou hromadnou dopravou nie je hanba – celosvetovo sa jedná o najrozšírenejší systém prepravy cestujúcich. Autobusy, trolejbusy, metro, električky, rýchlodráha, vlaky alebo lanovky – tým všetkým sa môžete presúvať. Pomocou MHD sa dá v meste pohybovať veľmi efektívne, šetríte čas aj peniaze. Základom je hustá a dobre integrovaná sieť MHD.

elektricka, centrum, mesto

Bratislava v roku 2020

Premýšľali ste niekedy na tým, čo robí zo známych metropol ako Londýn, Berlín, či Praha tie mestá, kam sa radi vraciame a chodíme na predĺžené víkendy? Okrem nepopierateľnej kultúrnej a historickej hodnoty, prispieva k pohode miest aj dobrý systém MHD, ktorý ani nevnímate. Jednoducho, bez zdĺhavého špekulovania, sa pohodlne dostanete z bodu A do bodu B. Často pri tom skombinujete aj rôzne formy prepravy – električku, metro, autobus.

Dobre fungujúca MHD je základ príjemného mesta pre ľudí. Naše hlavné mesto má v tomto smere čo doháňať, ale vďaka zámerom investora HB Reavis náš systém MHD možno už čoskoro doplní alternatívne riešenie – lanovka. V poslednej dobe sa práve lanovky stali často skloňovaným pojmom, či už v Prahe, Paríži alebo u nás, v Bratislave.

Tá bratislavská má prepojiť dva brehy Dunaja a uľahčiť tak presun cestujúcich. Z Petržalky sa cestujúci rýchlo dostanú do mesta, kde budú môcť presadnúť na ďalšie linky MHD. Držme si palce, bude to jedinečné doplnenie Bratislavy a dodá jej to dynamiku.

Chôdza, korčule, skateboardy, kolobežky

Ak nepracujete na opačnej strane mesta, chôdza, korčule, presun peši alebo na longboarde, sú skvelou voľbou. Takto ste úplne nezávislí na celkovej dopravnej situácii a rýchlosť, zvolenú trasu či náročnosť si volíte sami.

longboard

Popri tom robíte niečo pre svoje zdravie, a okrem vydychovania oxidu uhličitého nevytvárate žiadne emisie. Ak by sa náhle zhoršilo počasie alebo by ste sa potrebovali presunúť na dlhšiu vzdialenosť, s týmito „dopravnými prostriedkami“ vás pustia aj do MHD.

Bicykel

Bicykle sú v meste jedným z najideálnejších dopravných prostriedkov. Dajú sa na nich zdolať aj dlhšie vzdialenosti, neprodukujú emisie ani zápchy. Pozitívny je ich vplyv na zdravie a celkovú fyzickú kondíciu. Podľa výsledkov výskumu Holandskej organizácie pre aplikovaný výskum, pracovníci, používajúci na cestu do práce bicykel, bývajú zriedkavejšie chorí. Jednoznačne 1:0 pre bicykle.

bicykel

Najkritickejšou požiadavkou pre pohyb cyklistov v meste sú značené cyklotrasy, ideálne oddelené od ciest a chodníkov pre peších. V Bratislave už funguje webová stránka (no aj aplikácia do smartfónu), pomocou ktorej si môžete detailne pozrieť a stiahnuť veľa značených cyklotrás.

Spolu ich má hlavné mesto 181 so spoločnou dĺžkou slušných 961 kilometrov. Na druhej strane, v rámci dopravy sú cyklisti stále na mnohých úsekoch ohrozovaní inými účastníkmi cestnej premávky. Využívanie bicykla obmedzuje aj počasie a v našich podmienkach zimné mesiace, ktoré prinášajú sneh a poľadovicu.

Elektromobilita

Stále rozšírenejšími dopravnými prostriedkami začínajú byť zariadenia poháňané elektromotorom. Vyžadujú oveľa menej námahy, sú rýchle, skladné a ekologicky čisté. Najzaujímavejšou kategóriou sú elektrobicykle. Tie potešia seniorov či ľudí bez kondície, ktorí by inak na bicykel nevysadli.

segway

S pomocou elektromotora sa im otvárajú nové možnosti. Do tejto kategórie patria aj segway, minisegway, hoverkart alebo elektrické jednokolky, ktoré sú nesmierne štýlové a rozhodne na seba pútajú pozornosť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac