Jar prichádza, čo znamená športovanie na čerstvom vzduchu, energiou nabité slnečné rána a výlety s vašimi najbližšími. Vybrali sme pre vás cyklistické trasy, pre ktoré neplatia žiadne výhovorky. Zvládnete ich totižto s deťmi aj s cyklovozíkom.
Do najvyššej položenej osady pod Nízkymi Tatrami (61 km)
Kombinácia asfaltových cestičiek s lesnými. Trasu do Magurky, najvyššie položenej osady pod hrebeňom Nízkych Tatier, vytvára cyklistický okruh, na ktorý sa môžete pripojiť z každého smeru. Ak si na cyklotúru vyhradíte celý víkend, o nocľah a občerstvenie sa vám v cieli postará chata Magurka.
Na romantický okruh dlhý 60 km odporúčame vyraziť z Ružomberka, Železného alebo Partizánskej Lupče. Na ceste sa určite oplatí zastaviť pri Brankovskom vodopáde, ktorý je najvyšším vopádnom Nízkych Tatier.
Trasa z Ružomberka:
Ružomberok – Liptovská Štiavnica – Liptovské Sliače – Partizánska Lupča – Tajch – Magurka – Liptovská Lúžna – Liptovská Osada – Podsuchá – Biely Potok – Ružomberok
Okolo vodnej nádrže Nová Bystrica (30 km)
Pripravte sa na mierne stúpania a sínusoidy, ale aj na nádherné výhľady na hladinu nádrže. Okruh okolo Novej Bystrice vás zavedie k historickému kostolíku Riečnica, ktorý ako jediná stavba dokazuje existenciu obce Riečnica a Harvelka.
Trasa z Novej Bystrice:
Nová Bystrica – Riečnica – Harvelka – Nová Bystrica
Krásy Liptovskej Mary (37 km)
Trasa okolo Liptovskej Mary sľubuje viac než len najazdené kilometre. Už pár metrov od Liptovského Mikuláša máte možnosť zastaviť sa v Aquaparku Tatralandia alebo môžete pokračovať ďalej do kempu v Liptovskom Trnovci.
Po ceste máte niekoľko miest na občerstvenie, čo určite oceníte najmä s malými ratolesťami. Liptovská Mara vám sľubuje krásne výhľady na Západné a Nízke Tatry či niekoľko prístupných pláží na osvieženie.
Trasa z Liptovského Mikuláša:
Liptovský Mikuláš – Liptovský Trnovec – Liptovská Sielnica – Bobrovník – Vlašky – Ľubeľa – Liptovský Mikuláš
Za históriou Horného Liptova (38 km)
Ďalšia cyklotrasa s uzavretým okruhom, ktorú môžete začať v ktoromkoľvek mieste. Na výlete v oblasti Horného Liptova nevynechajte návštevu Múzea bitky pri Vavrišovej či Múzeum liptovskej dediny v obci Pribylina. Pred Liptovskou Kokavou vás zas uchvátia výhľady na končiare Vysokých Tatier.
Trasa z Liptovského Hrádku:
Liptovský Hrádok – Liptovský Peter – Vavrišov – Pribylina – Liptovská Kokava – Hybe – Liptovská Porúbka – Liptovský Hrádok
Iľanovská dolina (22 km)
Nenáročná cyklotrasa Iľanovskou dolinou si vás získa najmä kvôli mohutným skalným vrátam. Naprieč dolinou budete míňať malú vodnú hrádzu, pri ktorej sa oplatí zastaviť na občerstvenie alebo opekačku pri niektorom z troch prístupných ohnísk.
Trasa z Liptovského Mikuláša:
Liptovský Mikuláš – Iľanovo – Ploštín – Liptovský Mikuláš
Rýchly internet v Novej Bystrici, Ružomberku a Liptovskom Hrádku
Aj v lokalitách Nová Bystrica, Ružomberok a Liptovský Hrádok môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE
Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť
Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.
Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú.
Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.
Zvuk nie je jediné kritérium
Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.
Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.
Uniformita má logický dôvod
Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.
Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.
Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.
Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.
Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón
Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.
Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.
Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.
Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.
Hľadáte niečo univerzálne?
Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov.
Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.
Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.
Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS.
Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.
Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.
Sú štuple vhodné pre športovcov?
Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.
Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.
Pre milovníkov dizajnu
Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.
Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.
Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.
Ani klasiky nie sú krokom vedľa
Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.
Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.
Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.
Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.
Spoznajte mladých, ktorí svojou prácou vyživujú komunitu, spoločnosť, regióny, umenie
Mladá generácia využíva svoju slobodu na tvorenie, inovovanie a posúvanie Slovenska vpred.
Čítaj viacTrúfate si na štúdium v Rokforte? Tak skúste správne odpovedať na týchto 10 otázok o svete Harryho Pottera
Tajomstvá mágie opäť ožívajú v našom kvíze.
Čítaj viacHry, ktoré rozhýbu mozgové závity: S týmito 8 aplikáciami posilníte pamäť, komunikačné zručnosti aj logické myslenie
Vymeňte scrollovanie na Instagrame za rozumnú zábavku, ktorá rozvíja vaše mentálne schopnosti.
Čítaj viacNajmladší z rodiny Galaxy S24, no veľmi obľúbený: Samsung Galaxy S24 FE je skoro na nerozoznanie od svojich starších súrodencov
V odľahčenej verzii získate aj prémiový výkon aj dobrú cenu – teraz ešte lepšiu s výkupným bonusom 120 €.
Čítaj viacSkladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať
Čítaj viac- Psychologička: Ak na sociálnych sieťach zdieľame príspevky kvôli reakciám publika, prehlbujeme si problém chýbajúcej sebahodnoty
- Laci Strike: Deti dnešnej generácie sa od seba vzďaľujú. Tancom im pomáhame rozvíjať zdravý pohyb aj vzájomnú komunikáciu
- Jana a Andrej Zemandl: Ak vytvoríte dieťaťu zážitky, bude menej siahať po smartfóne. Keď ich spojíte s pohybom, budujete v ňom zdravé návyky do dospelosti
- Na Ceste hrdinov SNP som chcel premýšľať nad životom, no diaľková turistika veľmi vyčerpáva hlavu. Keď uvažujete nad každým krokom, na filozofovanie nie je priestor
Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce
Čítaj viac- Realita najmladšej generácie, nadčasové historické drámy aj zložitosť modernej lásky. Týchto 7 nových slovenských a českých filmov sa oplatí vidieť
- Pompéznosť, intrigy a kráľovské maniere. Týchto 6 kostýmových drám vás prenesie do minulých storočí
- Zákulisie zločinu a špinavé tajomstvá: 9 titulov, s ktorými nahliadnete do krimi sveta z pohodlia obývačky
- Trúfate si na štúdium v Rokforte? Tak skúste správne odpovedať na týchto 10 otázok o svete Harryho Pottera
- Konečne smartfón s „wow efektom“. Google Pixel 9 Pro XL korunujeme za nového šampióna
- Všestrannosť v prémiových rozmeroch. Xiaomi Redmi Pad Pro 5G je perfektný tablet na cestovanie
- HONOR 200 Lite prináša kompletnú výbavu, na ktorú neminiete veľa peňazí
- Takéto fotky sme zo smartfónu ešte nevideli. Xiaomi 14 Ultra prináša prémiovosť v dizajne, výbave aj výkone
- Spravte si zo smartfónu osobného trénera. Vybrali sme 10 aplikácií, ktoré vás dostanú do formy
- Všetko, čo vás baví, máte poruke: S Apple Watch už zavoláte bez toho, aby ste mali pri sebe iPhone
- Apple doplnil na telefón tlačidlo, ktoré si nikto nepýtal. iPhone 15 Pro neponúka žiadnu revolučnú vychytávku, no aj tak ho nebudete chcieť pustiť z ruky
- Fičí až 70 % rýchlosťou svetla a je mimoriadne spoľahlivý. Prečo je optický internet dobrým riešením pre domácnosti?
- Akákoľvek nepohoda u zamestnanca sa skôr či neskôr prejaví na jeho výkone. Riaditeľka oddelenia ľudských zdrojov v O2 Jana Sekerová radí, ako sa cítiť v práci čo najlepšie
- Zlatica Maarová: Kým si rodič neprečíta seriózne články o kvír ľuďoch, dokáže len vnímať, že svoje dieťa stále ľúbi, no ťažko mu porozumie
- Aj pri priateľoch náš mozog vyplavuje hormón lásky. Psychologička vysvetľuje, ako nám priatelia nahrádzajú rodinu či romantické vzťahy
- Happytarián Aleš Bednařík: Návod na šťastný život nehľadajte v motivačných citátoch. Radšej lepšie spoznajte seba samého a venujte čas svojím blízkym