7 divov Trenčianskeho kraja – územia kráľov

Osou Trenčianskeho kraja je rieka Váh, a práve jej okolie bolo, už v dávnej minulosti z hľadiska obchodu strategické. Vďaka svojej polohe bol Trenčiansky kraj oddávna bohatým a významným krajom, čoho dôkazy v podobe zachovalých pamiatok môžeme vidieť dodnes.

Trenčiansky kraj zahŕňa Považie, Hornú Nitru a Kopaničiarsku oblasť. Na tomto území nájdete na malej ploche neuveriteľné množstvo hradov, zámkov a kaštieľov. Popritom ponúka tiež kúpele, termálne a minerálne pramene, či unikátne prírodné útvary.

Hrad Beckov

Beckovský hrad sa hrdo týči na 60 metrovom brale nad obcou rovnakého názvu.  Neďaleko rieky Váh už od 13. storočia strážil obchodnú cestu naprieč Považím. Má bohatú históriu – jeho majiteľmi boli králi, mocní veľmoži a rytieri.

Zdroj: Wikipedia

Hrad Beckov odolal nájazdom Tatárov aj Turkov. Jeho minulosť je plná povestí, ktoré umocňujú romantiku jeho dnešnej podoby. V areáli horného hradu sa v priestoroch Západného paláca spolu s Hradnou kaviarňou nachádza i malá knižnica s čitárňou. Pravidelne tu vystupujú sokoliari a skupiny historického šermu.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Najvýznamnejším miestom oblasti Myjavskej pahorkatiny je Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle s výškou 543 m. Generál M. R. Štefánik patrí medzi osobnosti, na ktoré môžeme byť právom hrdí. Mohyla z travertínových blokov, ktorej autorom je architekt Dušan Jurkovič je skutočne monumentálne dielo, z ktorého cítiť úctu a rešpekt k padlému.

mohyla m r stefanika

Tento výnimočný pamätník má už takmer 90 rokov a na svoj vek vyzerá stále nadčasovo a majestátne. Zaujímavosťou je, že na vybudovanie pamätníka bola vyhlásená národná zbierka, v ktorej sa vyzbieralo dva milióny korún, čo bolo v 20. rokoch minulého storočia obrovská čiastka.

Kaštieľ v Brodzanoch

Renesančný kaštieľ v Brodzanoch zo 17. storočia bol postavený na základoch kúrie, ktorá sa spomína v historických prameňoch z roku 1377. Dvojposchodový, štvorkrídlový kaštieľ má výrazné hranolové veže a romanticky upravené nádvorie s arkádami.

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Mlevicky

V kaštieli je po rekonštrukcii od roku 1979 Literárne múzeum A. S. Puškina. Popri Moldavsku sa jedná o jediné múzeum venované Puškinovi mimo územia Ruska. Súčasťou areálu brodzianskeho kaštieľa je aj rozsiahly anglický park s vodnými kaskádami potoka Geradza.

 

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad patrí medzi dominanty celého stredného Považia. Už v období Veľkej Moravy stálo na tomto mieste hradisko, ktoré slúžilo ako správne centrum priľahlého regiónu. Hrad vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť.

trenciansky hrad

Tamojšia posádka strážila vážske brody a Karpatské priesmyky, kadiaľ prechádzali obchodné cesty, spájajúce severné Uhorsko a stredoslovenské banské mestá s Čechmi, Moravou, Sliezskom a Pobaltím. V nasledujúcich storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr šľachtickej župy. Dnes sú v jeho priestoroch umiestnené výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea.

Bojnický zámok

Bojnický zámok má romantický charakter, pričom gotický a renesančný základ pôvodného hradu bol čiastočne ponechaný. Jedná sa o jeden z najkrajších zámkov na Slovensku, ktorý je známy množstvom kultúrnych podujatí – napr. Medzinárodným dňom duchov a strašidiel, či nočnými prehliadkami.

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Pudelek

Patrí k nemu aj priľahlý zámocký park, v ktorom nájdete vzácnu, približne sedemstoročnú Lipu kráľa Mateja. Ide pravdepodobne o najstarší strom na Slovensku. Súčasťou zámockého parku je aj zoologická záhrada, v ktorej sa nachádzajú vzácne exempláre cudzokrajných živočíchov.

Vršatské bradlá

Tieto bradlá sú považované za skvost stredného Považia a to celkom oprávnene. Sú totiž jednou z troch lokalít bradlového pásma Považia (zvyšnými sú Klapy a Manínska séria). Vršatské bradlá sú známe už od stredoveku, kedy tu bol postavený hrad, z ktorého však ostali už len ruiny.

vrsatecke bradla

Územím tejto prírodnej rezervácie vedie náučný chodník, ktorého trasa nie je fyzicky náročná a zvládnu ju aj fyzicky menej zdatní turisti a staršie deti. Má 10 náučných panelov, kde sú vysvetlené geologické, historické, rastlinné aj živočíšne pomery oblasti. Tento výlet vám pohodovým tempom zaberie asi 3 hodiny.

Manínska tiesňava

Manínska tiesňava je najužším kaňonom na Slovensku, ktorý sa vyznačuje jedinečnými skalnými formami, aké nikde inde na našom území nenájdete. Úzku dolinu Manínskeho potoka zvierajú skalné steny, čo sú na niektorých miestach vysoké až 400 metrov.

maninska tiesnava

Ak sa vydáte smerom proti prúdu potoka, napojíte sa na náučný chodník, čo vedie k ďalšej prírodnej rarite – Kostoleckej tiesňave. Tu uvidíte najväčší skalný previs na Slovensku s impozantným sutinovým kužeľom.

Tip na výlet: Park miniatúr v Podolí
V Parku miniatúr v obci Podolie nájdete 56 modelov slovenských hradov, zámkov, kostolov, chát a rozhľadní (pričom stále pribúdajú ďalšie). Miniatúry sú presnými kópiami originálov a zachytávajú ich v časoch najväčšej slávy a sily, teda v podobách pred 300 – 500 rokmi.

Máte miesto, ktoré považujete za váš obľúbený div Trenčianskeho kraja, no do nášho výberu sa nedostalo? Budeme radi, ak nám o ňom poviete v komentároch na našej facebookovej stránke.

Rýchly internet v Trenčianskom kraji

Aj v okolitých mestách Trenčína môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac