Samsung Galaxy S8: Čistá nádhera zhmotnená v smartfóne

Spojením skvelého dizajnu a špičkového výkonu vznikla medzi smartfónmi nová ikona.

Juhokórejský výrobca Samsung spôsobil po predstavení svojho najnovšieho top modelu poriadny rozruch. Samsung Galaxy S8 je výkonný a hlavne krásny telefón, ktorý si dizajnovo nezameníte so žiadnym iným zariadením na trhu.

Najkrajší dizajn na trhu

Už po rozbalení na prvý pohľad zaujme elegantná a kvalitná konštrukcia. Na prednej a na zadnej strane nájdeme plochy z odolného skla Gorilla Glass 5. Telefón pôsobí síce pevným, ale jemne šmykľavým dojmom.

Samsung ponúka aj v prípade modelu Galaxy S8 odolnosť voči vode a prachu IP68. Tá umožňuje zariadenie ponechať 1,5 metra pod hladinou vody po dobu 30 minút.

Najväčšou zmenou v konštrukcii oproti predchádzajúcemu modelu je, že hardvérové tlačidlo „Domov“ a kapacitné tlačidlá pod displejom, ktoré poznáme zo starších modelov, nahradili softvérové.

Netypická veľkosť displeja

Najväčším lákadlom je Infinity displej. Či už ide o sledovanie videí, prezeranie fotografií alebo len bežné surfovanie na internete, na displeji SuperAMOLED s rozlíšením 1440 x 2960 pixelov a uhlopriečkou 5,8 palca vyzerá všetko krásne.

Zatiaľ, čo displeje ostatných smartfónov ponúkajú pomer strán 16:9, v prípade Samsungu Galaxy S8 je to 18,5:9. Uhlopriečka má síce úctyhodného 5,8 palca, no vďaka skvelému pomeru veľkosti obrazovky k telu (až 84,26%) je zariadenie rozmerovo menšie ako niektoré smartfóny s 5,5-palcovým displejom. Vďaka tomu máte pocit, že v ruke držíte iba veľký displej.

Výkonný systém

Výkonný procesor z vlastnej dielne – Exynos 8885 s osemjadrovou architektúrou taktovaný na 4 x 2,3 GHz a 4 x 1,7 GHz je doplnený je o 4 GB operačnej pamäte (RAM). V kombinácii s najnovším operačným systémom Android 7.0 Nougat nemusíte plynulosť vôbec riešiť.

Samsung Galaxy S8 ponúka 64-gigabajtové úložisko, ktoré je dostačujúce pre bežných používateľov, systém si z neho ukrojí zhruba 15 GB. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí veľa fotia alebo natáčajú veľa videí v 4K rozlíšení, určite privítate možnosť rozšíriť pamäť zariadenia o micro SD kartu až do veľkosti 256 GB.

Skener dúhovky aj „trezor” na dáta

Štandardom na zabezpčenie dát je čítačka odtlačkov prstov, ktorá sa presunula spod displeja na zadnú stranu vedľa fotoaparátu. Novinkou, ktorá sa prvýkrát objavila v minuloročnom modeli Note 7, je skener očnej dúhovky. Vďaka nemu odomknete zariadenie jedným pohľadom.

Ďalšou vychytávkou, ktorá sa objavuje vo všetkých nových zariadeniach od tohto výrobcu je systém Samsung Knox. Ten ponúka zvýšené zabezpečenie súborom alebo dátam, ktoré môžete ochrániť v separátnom priečinku.

Excelentné fotky cez deň aj v noci

Hlavný fotoaparát s rozlíšením 12 megapixelov execuluje vo všetkých svetelných podmienkach. Fotoaparát dokáže nahrávať video v 4K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu alebo vo full HD rozlíšení v 60 snímkach za sekundu.

Pri fotení rozhodne pomôže aj prítomnosť optickej stabilizácie. Fanúšikov fotografovania poteší aj manuálny mód, ktorý umožní prispôsobiť napríklad nastavenie expozície, vyváženie bielej farby, zaostrenie či uzávierku.

Predný fotoaparát dostal rozlíšenie 8 megapixelov, fotografie sú taktiež kvalitné a ostré. Zaujímavosťou je, že video z predného fotoaparátu dostalo maximálne rozlíšenie 2K, čo sa len tak nevidí.

Pri fotoaparáte treba Samsung pochváliť aj za to, že sa mu podarilo zapracovať šošovku priamo do konštrukcie, takže už nevytŕča. Negatívom je však rýchlejšie ušpinenie od prsta, kvôli blízkosti snímaču odtlačkov.

Rýchle nabíjanie

Batéria dostala kapacitu 3000 mAh. Pri bežnom používaní tento smatfón vydrží na jedno nabitie bez problémov celý deň. Poteší aj možnosť nabíjania bezdrôtovo alebo cez USB – C konektor s technológiou Fast Charge. Pomocou tejto technológie sa telefón nabije z 0 na 100 % za hodinu a pol.

Celkovo je Samsung Galaxy S8 jedným z najlepších a najkrajších smarfónov na trhu. Ponúka špičkový výkon, fotoaparát, kvalitnú a elegantnú konštrukciu a nádherný Infinity displej. Telefón vás nesklame pri každodennej činnosti ani pri náročnejších úlohách, akými sú hry alebo práca. Výborne zvláda aj funkciu fototelefónu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Martinovi Bystrianskemu učarovala reportážna fotografia, v Čiernej Hore sa zblízka pozrel na pokoj života miestnych

„Ľudia v Čiernej Hore sú srdeční, usmievaví a ochotní pomôcť. Pamätám si, ako mi miestny pastier oviec napísal na papier svoju adresu, že teda keď ho už fotím, či by som mu poslal jednu vytlačenú fotku. Rád som mu vyhovel.“

Fotografov či už profesionálnych alebo tých, ktorí fotia len pre radosť, spoznávame väčšinou cez ich diela. Snímky nám však vždy nepovedia všetko o osobnosti, názoroch a životnom štýle autorov. Preto im kladieme netypické otázky, ktoré pomôžu priblížiť, aký človek stojí za objektívom.

Martin Bystriansky pochádza z Detvy. Po piatich rokoch štúdia v Trnave a ďalších piatich rokoch života a práce v Bratislave sa vrátil späť na rodné Podpoľanie. Tam pričuchol ku kamere a strihu v regionálnej televízii. Popri tom sa živí fotením. Blízka mu je najmä reportážna a čiernobiela fotografia, ktorej čaro objavil počas vysokej školy v ateliéri Tibora Huszára a Romana Pavloviča.

„Huszár bol výborný fotograf, pedagóg, ale aj manažér. Vždy myslel vo veľkom a keď si povedal, že z nejakého projektu, na ktorom sme pracovali, urobíme knihu alebo výstavu, tak sa aj stalo. S odstupom času sa divím, že taký svetový fotograf si popri všetkých aktivitách našiel čas aj na študentov, organizoval pre nás workshopy, chcel nás poznať a učiť nás remeslu aj životu,“ spomína Martin.

Na reportážnej fotografii má rád najmä spoznávanie nových miest a ľudí, preto ho baví utekať z domácej pôdy a objavovať nové miesta: „Lákajú ma krajiny, kde sú hory, more, a nie sú veľmi turisticky prebádané. Čierna Hora je malá krajina, ktorá sa dá prejsť autom za pomerne krátky čas,“ hovorí Martin, ktorý krajinu nedávno navštívil spolu s partiou kamarátov a takmer celú ju precestovali autom.

Keďže sa motali aj po miestach, kam bežný turista nezablúdi, vzniklo množstvo zaujímavých fotografií a krásnych zážitkov. „Ľudia tam boli srdeční, usmievaví, ochotní pomôcť. Jedlo perfektné. Jedol som tam asi najvoňavejšie a najchutnejšie paradajky v mojom živote. Pamätám si, ako mi miestny pastier oviec napísal na papier svoju adresu, že teda keď ho už fotím či by som mu poslal jednu vytlačenú fotku. Rád som mu vyhovel,“ opisuje fotograf. Krajinu odporúča všetkým, ktorí radi oddychujú v prírode, horách a pri mori.

Čo ťa na fotografovaní najviac fascinuje?
Zachytenie jedinečného momentu.

Existuje moment, pri ktorom si si prial mať pri sebe fotoaparát, no nemal si?
Často sa stane niečo zaujímavé, keď foťák nemám po ruke. Tibor Huszár hovorieval, že najlepšia fotka je tá, ktorú nikdy neurobíš. Snažím sa teda aspoň za ňou naháňať. Ak niečo nezachytím, nič sa nedeje, svet beží ďalej.

Vyber si historickú udalosť z obdobia posledných 100 rokov, ktorú by si chcel odfotiť.
Expedíciu Kon-Tiki.

Aký fotoaparát najčastejšie používaš?
Canon EOS 6D a objektívy s ohniskovými vzdialenosťami od 24 do 85 mm.

Ak sa budúce generácie pozrú späť na našu dobu, čo ich bude na nej najviac znepokojovať?
Nepokoj vo svete. Bodaj by to pre nich bola len minulosť.

Aké je najväčšie negatívum života v meste?
Ako v ktorom. Možno zdĺhavá doprava z miesta na miesto.

Ak by si sa mal porovnať s nejakou osobnosťou z minulosti, kto by to bol?
Karol Plicka.

Ktorého žijúceho človeka najviac obdivuješ?
Fotograf Yuri Kozyrev. Jeho fotografie sa mi vždy „zarežú“ do hlavy. Často premýšľam, ako sa mu podarilo do záberov vtesnať druhý aj tretí plán. Pritom dokumentuje tie najťažšie konflikty, v ktorých ide často o život. Neskutočné.

„Lákajú ma krajiny, kde sú hory, more, a nie sú veľmi turisticky prebádané. Čierna Hora je malá krajina, ktorá sa dá prejsť autom za pomerne krátky čas.“

Riadiš sa momentálne nejakou filozofiou?
Ži a nechaj žiť.

Akú vec by si chcel vlastniť?
Stroj času.

Čo najdôležitejšie vlastníš?
Svoj život.

Akú knihu si plánuješ najbližšie prečítať?
Musicophilia od Olivera Sacksa.

Ktorú časť sveta by si chcel preskúmať?
Najradšej všetky, momentálne ma láka Južná Amerika, najmä Peru a Bolívia.

Aký je najlepší spôsob sebavzdelávania?
Cestovanie.

Ako často berieš na vedomie rady iných?
Na vedomie beriem vždy, rozhodnem sa sám.

Ktorá vlastnosť ti na sebe samom prekáža?
Stresujem sa pre zbytočnosti.

Ktorá vlastnosť ti prekáža na iných?
Mudrovanie.

Pri akej príležitosti klameš?
Keď nechcem pravdou ublížiť.

Vyber vedecký odbor, v ktorom by si chcel byť expert a prečo?
Neurológia a vedy s ňou súvisiace. Ľudský mozog je fascinujúci. Niekedy.

Akú superschopnosť by si chcel mať a prečo?
Teleportovať sa. Byť všade, vidieť všetko.

Kedy si najviac uvedomuješ, že starneš?
Každý rok dvanásteho jedenásty.

Čo plánuješ počas najbližších 24 hodín?
Stihnúť všetky deadliny!

Aké budú tvoje posledné slová pred smrťou?
Nikdy som nič poriadne nedok…

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac