Čiernobiele filmy a fotky majú spoločné to, že dokážu výrazne lepšie zachytiť atmosféru a emócie. Vybrali sme pre vás niekoľko prelomových čiernobielych filmov, ktoré by mal vidieť každý skutočný filmový fanúšik. Tieto snímky svojou kvalitou a formálnym spracovaním dokážu hravo zatieniť aj väčšinu súčasných filmov so stámiliónovými rozpočtami.
Schindlerov zoznam (1993)
Schindlerov zoznam patrí bez akýchkoľvek pochybností do zlatého fondu svetovej kinematografie. V tomto filme sa naplno ukázalo režisérske umenie Stevena Spielberga. Dej zachytáva skutočný príbeh nemeckého podnikateľa Oskara Schindlera, člena NSDAP, pre ktorého Židia spočiatku predstavovali len lacnú pracovnú silu. Počas najhoršej fázy holokaustu sa mu však podarilo 1 100 z nich zachrániť. Snímka je plná ťaživej atmosféry (ktorú čiernobiele vyobrazenie dokonale umocňuje) a ukazuje to najhoršie, a zároveň najlepšie, čo sa v ľuďoch nachádza.
Siedma pečať (1957)
Ingmar Bergman, génius švédskej filmovej školy v Siedmej pečati vyrozprával príbeh rytiera, ktorý prišiel v živote o všetky ilúzie. Z krížových výprav sa vracia do rodného Švédska, ktoré sužuje mor, pričom si krátko nato poňho príde smrť. Svoj čas sa pokúsi predĺžiť tým, že s ňou (Ním) rozohrá šachovú partiu. Je jasné, že nemôže zvíťaziť, no so Smrtkou vedie filozofické dialógy o zmysle života, smrti a viere. Skvelé herecké výkony, kamera, dialógy a samozrejme Bergmanova réžia. Práve pre túto výnimočnú kombináciu je Siedma pečať považovaná za jeden z najlepších filmov v histórii.
Psycho (1960)
Mnohými je film Psycho od Alfreda Hitchcocka vnímaný ako prelomový v rámci hororovného žánru. Dej filmu je jednoduchý – mladá sekretárka Marion spreneverí peniaze, aby mohla žiť so svojím milencom Samom. Ukryje sa v moteli, ktorého majiteľ má však desivé tajomstvo… Pocity úzkosti, ťažoby a strachu, čo divák prežíva, sú vyvolané bez použitia akýchkoľvek odpudivých efektov. Na všetko stačí vynikajúca réžia a dokonalý strih. Hitchcock je majstrom prekvapenia a strachu. Aj preto patrí scéna samotnej vraždy v sprche k najkultovejším a v mnohých ďalších snímkach sa ňu odkazuje, alebo sa nejakým spôsobom využíva.
Casablanca (1942)
Romantická dráma Casablanca sa odohráva počas druhej svetovej vojny v marockom meste s rovnakým názvom. Napriek tomu, že bol tento film natočený už pred 75 rokmi, dodnes dokáže divákov očariť. To má na svedomí najmä herecký výkon Humpreyho Bogarta (Rick Blaine) a Ingrid Bergmanovej (Ilsa Lund), medzi ktorými to na plátne skutočne iskrí. Film je zaujímavý aj napínavou réžiou, scenárom a zameraním sa na celkovú atmosféru – za čo si vyslúžil hneď troch Oscarov. Casablanca je skutočnou filmovou klasikou, ktorá je plná dnes už kultových dialógov a scén, ktoré mnohí z nás poznajú naspamäť.
Metropolis (1926)
Snímka režiséra Fritza Langa položila základy žánru sci-fi na filmovom plátne. Treba tiež povedať, že mnohé novšie filmy sa Metropolisom výrazne inšpirovali (napr. Blade Runner), najmä z hľadiska scenáru. Vo filme je zobrazená dystopická spoločnosť mestského megaštátu rozdelená na chudobných robotníkov a bohatú elitu, ktorá vládne. Ako to však zvykne bývať, všetko naruší láska na spôsob Rómea a Júlie. Na svoju dobu išlo o film s vynikajúcimi vizuálnymi efektmi a obrovským rozpočtom. Výprava aj kulisy sú doslova megalomanské a z hľadiska formalizmu predstavuje Metropolis na svoju dobu vskutku dokonalý film. A to všetko aj napriek tomu, že je nemý!
Občan Kane (1941)
Občan Kane je považovaný za jeden z najlepších filmov vôbec. Pritom sa jedná o režisérsky debut vtedy len 25-ročného Orsona Wellsa, ktorý si vo svojom filme strihol aj hlavnú úlohu. Dej je sústredený okolo osoby zosnulého mediálneho magnáta. O jeho živote sa snaží získať ucelený obraz novinár Thompson, pomocou rozhovorov s ľuďmi, ktorí ho poznali. Tento film je však prelomový najmä z hľadiska “filmárskeho remesla”. Abolútne inovatívna totiž bola Wellsova práca s kamerou a strihom. Prvý krát tu bola použitá napr. technika subjektívnej kamery, zábery bez akýchkoľvek strihov, pohľad zo žabej perspektívy, či rozmanitosť osvetlenia.
Krížnik Potemkin (1925)
Sovietsky film, ktorý sa bežne radí medzi päticu najvýznamnejších v histórii kinematografie. Dej filmu sa odohráva v revolučnom roku 1905 a hovorí o vzbure na lodi ruskej čiernomorskej flotily s názvom Knieža Potemkin Tauridský. Film je rozdelený do piatich kapitol podľa vzoru antickej drámy. Najlegendárnejšou je sekvencia masakru na odeskom schodišti, s množstvom detailov, na ktorú odkazujú režiséri v mnohých ďalších filmoch. Po prvý krát sa tu použila pohyblivá filmová kamera a novinkou bolo aj to, že takmer celý dej filmu sa odehráva v exteriéri. V tomto filme sa režisér Ejzenštejn spoľahol tiež na masové scény plné komparzistov, ktoré nemali obdobu.
Pozrite si svoj obľúbený film kdekoľvek
Odteraz už aj pozeranie filmov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.
Modré O2 Dáta
Strieborné O2 Dáta
Zlaté O2 Dáta