Nové modely BlackBerry: Spoľahlivé klasiky v modernom šate

Pri niektorých modeloch nemusíte riešiť dilemu, či dotykový displej alebo tlačidlová klávesnica.

Tieto telefóny prvýkrát dostali operačný systém Android. Ak vám pri slove Android zabliká kontrolka o slabšom zabezpečení, nebojte sa. V BlackBerry sa postarali o vysoký stupeň zabezpečenia a všetky záplaty sa do operačného systému dostávajú čo najskôr. Veľkou výhodou sú nástroje a aplikácie určené pre tých, ktorí majú radi poriadok vo svojom biznise. Príkladom je BlackBerry Hub, ktorý spája všetky e-maily, hovory a správy na jednom prehľadnom mieste.

BlackBerry Priv

Ako prvý model Blackberry ponúka operačný systém Android. A to nie je jediná nečakaná kombinácia tohto smartfónu. Pod veľkým 5,4″ dotykovým displejom sa skrýva vysúvacia klávesnica, s ktorou môžete okrem písania aj ovládať pohyb obsahu na displeji. Tento borec sa taktiež pýši 18 MPx fotoaparátom so 4K videom. Videá a všetok ostatný multimediálny obsah si môžete uložiť na 32 GB úložisko alebo pamäťovú kartu s veľkosťou až 2 TB. Procesor však nie je z najnovších, takže tento telefón je skôr určený pre ľudí, ktorí nepotrebujú mať otvorených priveľa aplikácií naraz.

BlackBerry DTEK50

Pre náročnejších užívateľov je tu model DTEK50. Poháňa ho 8-jadrový procesor v kombinácii s 3 GB RAM. Telefón ponúka všetky Blackberry appky a bezpečnosť, ako vyššie spomenutý kolega, no hodí sa tým užívateľom, pre ktorých je tlačidlová klávesnica zbytočnosť navyše. Poteší aj jeho nižšia cena. Na zadnej strane nájdete 13 MPx foťák s možnosťou Full HD videa a vaše selfies dostanú rozlíšenie 8 MPx a vnútornú 16 GB pamäť si viete rozšíriť až na 200 GB.

BlackBerry DTEK60

Tento telefón, podobne ako DTEK50, nepotrebuje tlačidlovú klávesnicu, avšak z oboch vyššie spomenutých modelov si berie to najlepšie a ešte pridáva niečo navyše. Prednú aj zadnú časť tvorí sklo a všetko do seba zapadá v hladkom kovovom ráme. Na zadnej strane nájdete snímač odtlačkov prstov a 21 MPx kameru, ktorú dopĺňa predná 8 MPx kamera. O jeho rýchly chod sa stará 4-jadrový procesor s čipsetom Qualcomm Snapdragon 820 a 4 GB RAM. Samozrejmosťou v tomto smartfóne je USB-C port a rýchlonabíjanie Quick Charge 3.0. Pre všetkých, ktorí si radi priplatia za nadštandardnú kvalitu.

BlackBerry KEYone

Najnovší prírastok do rodiny Blackberry, tentoraz opäť s klávesnicou. Na nej si môžete vytvoriť niekoľko klávesových skratiek k najpoužívanejším aplikáciám a tiež slúži na pohyb obsahu po displeji s trochu nezvyčajným pomerom strán 3:2. Ak vám nevadia čierne pásy na videách na YouTube, nie je to nič, čo by vás obmedzovalo pri práci. Telefón sa ale môže pochváliť kvalitným 12 MPx fotoaprátom s dvojitým LED bleskom, ostrenia pomocou fázového detektoru a 4K videom. Ak ste hľadali Blackberry s kvalitným fotoaparátom, toto bude určite váš favorit. Snímač odtlačkov prstov sa nachádza na medzerníku klávesnice, pod ním moderný USB-C konektor a plynulý prechod medzi aplikáciami zabezpečí osemjadrový procesor Snapdragon 625 podporený 3 GB operačnou pamäťou. Prečítajte si recenziu BlackBerry KEYOne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

BlackBerry KEYOne – majster v produktivite

Ako prvé vám zrejme napadne: Čo tu robí smartfón s fyzickou klávesnicou v čase, keď sa ostatní výrobcovia predbiehajú v čo najväčšom pomere displeja voči veľkosti telefónu? Krátka odpoveď by bola: Dokazuje, že aj v 21. storočí má zmysel. Ak vás zaujíma tá dlhšia, čítajte ďalej.

Ostatné smartfóny vyššej triedy sú skôr ako krehko pôsobiace kúsky umenia. Keď chytíte do ruky KEYOne, máte pocit, že držíte nástroj. A naozaj to je nástroj, v takmer dokonalej forme pojazdnej kancelárie.

Dizajn, ktorý sa nestratí

Zariadenie je masívne, s pogumovaným zadným krytom, vďaka ktorému sa v ruke vôbec nekĺže. S hmotnosťou 180 g je dostatočne ťažké na to, aby ste ho vo vrecku cítili, ale nie príliš ťažké na to, aby to prekážalo napríklad pri dlhších rozhovoroch. Najvýraznejším dizajnovým prvkom je klávesnica v lesklom prevedení, aby ladila s displejom nad ňou.

Ten má neobvyklý pomer strán 3:2, ktorý spôsobuje napríklad čierne okraje pri sledovaní videí, okrem toho si to ale ani nevšimnete. Samotný displej je veľmi kvalitný, s hustotou 433 ppi pri rozlíšení 1 620 x 1 080. Hoci kvôli klávesnici má uhlopriečku iba 4,5 palca, nebudete mať pocit, že toho vidíte málo.

Pod kapotou

Operačná pamäť s veľkosťou 3 GB, procesor Snapdragon 625 či 32 GB úložiska nijako nevyčnievajú zo štandardu v tejto cenovej kategórii. Avšak vďaka veľmi benevolentnej voľbe softvéru, ktoroým je čistý Android s minimom vlastnej nadstavby od BlackBerry, nezaznamenáte problémy ani pri používaní desiatok aplikácií.

Samotné BlackBerry aplikácie sú časom odskúšané a veľmi vyladené verzie pripomienok, kalendára, či poznámok. Neprehliadnuteľné sú funkcie zamerané na bezpečnosť, ktorá je, bohužiaľ, Androidu vyčítaná veľmi často. No v BlackBerry urobili maximum a nepretržité sledovanie aktivity aplikácií, či zabezpečenie na úrovni hardvéru oceníte práve vtedy, keď je váš telefón zároveň vašou kanceláriou.

Navyše je tu BlackBerry Hub – unikátna aplikácia, ktorá vaše e-maily, SMS, hovory, či komunikácie cez Messenger prepája do jednej, veľmi prehľadnej aplikácie.

Batéria, ktorá nesklame

Práve kombinácia menšieho displeja, úsporného procesoru a veľmi veľkorysej 3 505 mAh batérie má za následok, že na KEYOne sa jednoducho môžete spoľahnúť. Viac ako jeden deň pri veľmi náročnom používaní je samozrejmosťou, pri šetrnosti potiahnete aj tri dni bez nabitia.

Fotoaparát

Značka BlackBerry nikdy nevyčnievala kvalitou svojich fotoaparátou. Dokonca mala špecializované modely, určené pre organizácie citlivé na únik informácií, ktoré žiadny fotoaparát nemali. Fotoaparát v KEYOne ale túto tradíciu porušuje. So zadnou kamerou vyhotovíte 12 MPx fotky a vysoko kvalitné 4K videá a selfies dostanú rozlíšenie 8 MPx.

Na čo je teda je tá klávesnica?

Klasickú fyzickú klávesnicu už ostatní výrobcovia prakticky zavrhli a možno ju považovať za prežitok. V KEYOne klávesnica ale nie je kvôli nostalgii, ale funguje ako efektívny a veľmi funkčný prvok produktivity.

Krátkym, či dlhým stlačením klávesy môžete nastaviť a následne vyvolať klávesovú skratku na kontakt, na SMS, či na konkrétnu aplikáciu. Celkovo 52 skratiek má neuveriteľný potenciál zefektívniť váš čas. Pár minút nastavovania a KEYOne vám dá appky, funkcie či kontakty doslova na dosah. Žiadny iný telefón na trhu toto neponúka a keď si zvyknete, nikdy nebudete chcieť cestu späť.

Okrem dizajnového prvku majú lesklé klávesy ďalšiu funkciu – pôsobia ako touchpad a ich lesklosť spôsobuje, že sa po nich ľahšie kĺžu prsty. Ak chcete posúvať stránky, či e-mail, môžete to urobiť pohybom prstu na klávesnici bez toho, že by ste si zavadzali vo výhľade.

Na to nadväzuje prediktívne písanie. V BlackBerry ju dotiahli takmer k dokonalosti, a to aj pri slovenskom jazyku. Vopred vám pri písaní navrhne kompletné slová, veľmi často sa trafí a návrh stačí potvrdiť potiahnutím po klávesnici.

Produktivita je kľúčom

Toto zariadenie nie je pre každého. Ak svoj smartfón pravidelne používate na prezeranie videí či náročné hry, asi je lepšie obhliadnuť sa po inom type. Hlavnou úlohou tohto modelu je čo najvyššia produktivita, a ak je toto vaša priorita, odporúčame všetkými desiatimi.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac