Praktická klávesnica, dizajn a funkčnosť. Čo ďalšie si na novom BlackBerry obľúbila šéfka Fachu?
Mobil je pre šéfku koncept podniku Fach nevyhnutnosť, ktorú prakticky nepúšťa z ruky. Veľká fanúšička klávesnicových telefónov, ktorá aktuálne prepadla novinke BlackBerry KEYone, nám dovolila nazrieť do svojho pracovného dňa, počas ktorého sa bez neho skrátka nezaobíde.
Zdieľať
26. 9. 2017;Autor: Sóda, Foto: Veronika Pilátová
Viesť podnik, ktorý tvoria štyri samostatné prevádzky, vyžaduje veľa úsilia i času. Mobilný telefón, ktorý umožňuje rýchlo odovzdať informácie a skoordinovať úlohy, je preto nevyhnutnosť.
Telefón ako druhá pravá ruka
Michaela Ikrényi Lazarová využíva pri svojej práci mobil prakticky úplne na všetko.
„Okrem klasického telefonovania, smskovania a používania aplikácií, prostredníctvom neho vybavujem aj všetky e-maily a pracujem aj s Poznámkami a Kalendárom, kam si značím všetky nápady a stretnutia,“ približuje.
„Telefón je preto taká moja druhá pravá ruka, ktorú mám pri sebe od zazvonia budíka do momentu, keď si ho opätovne nastavujem.”
Aplikácie, ktoré urýchľujú procesy
Veľkou pomôckou pri práci sú pre Michaelu najmä rôzne aplikácie. „Rada ich používam, no už som viac ráz niekoľko z nich vymazala, aby som ich nemala príliš,“ hovorí.
„Využívam Whatsapp, je to úžasná aplikácia, a BBM, čo je priamo aplikácia BlackBerry. Je to rýchle, pohodlné a perfektné na odovzdávanie informácií či pokynov a urýchľovanie procesov. Fungujeme na tom v celej firme,“ približuje.
Instagram ako hlavný komunikačný nástroj
Keďže Fach sa primárne prezentuje na sociálnych sieťach, pre Michaelu je obzvlášť dôležitý Facebook a najmä Instagram, kam pravidelne pridávajú informácie o novej ponuke, rôznych akciách aj dennom menu.
„Konto na Instagrame zastrešuje náš kreatívny manažér Juraj Roháč z Juice shopu, ktorý na to má dobré oko, baví ho to a pomáha aj ostatným častiam podniku, ako je Bistro či Bar,“ objasňuje spôsob, akým vytvárajú jeho obsah.
Michaela však konto prostredníctvom svojho BlackBerry neustále kontroluje. Ak sa jej podarí spraviť peknú fotku, posunie ju ďalej, a tak sa občas objaví aj na účte Fachu.
Šikovnejšia vďaka fyzickej klávesnici
Michaela je veľkou fanúšičkou telefónov BlackBerry a ich fyzickej klávesnice. Keď sa na trhu v minulosti objavil telefón BlackBerry Passport, postupne pri práci obmedzila používanie notebooku a nahradila ho mobilom.
„Dokázala som si v ňom pohodlne prezrieť všetky e-maily aj dokumenty a vďaka unikátnej qwerty klávesnici sa mi s ním veľmi dobre pracovalo a rýchlo odpovedalo,“ opisuje svoje skúsenosti.
„Fyzická klávesnica je výborným pomocníkom, keď sedím napríklad na letisku a potrebujem ešte vybaviť nejaké pracovné e-maily. Vďaka nej som schopná za pár sekúnd napísať odpoveď, ktorá by mi na dotykovom telefóne trvala oveľa dlhšie,“ približuje benefity telefónu.
Na novinke BlackBerry KEYone oceňuje nielen veľkú klávesnicu, ale aj intuitívnosť ovládania, prehľadnosť menu a praktický rozmer, vďaka ktorému ho rýchlo nájde v kabelke.
„Je to pekný a najmä funkčný telefón,“ uzatvára s úsmevom.
Ak vás novinka z portfólia BlackBerry oslovila, nájdete ju aj v O2 e-shope. Skombinovať ju môžete s niektorým výhodným paušálom a za telefón tak pri prevzatí zaplatiť len 2 eurá.
Chcete o najnovšom BlackBerry KEYone vedieť viac? Prečítajte si rezenciu, ktorú pre vás pripravili naši O2 Guru a zistite, prečo musí byť váš.
Michaela Ikrényi Lazarová
Je tvorkyňou koncept podniku Fach, ktorý prepája štyri samostatné prevádzky – Juice bar, Bistro Bread&Coffee, Reštauráciu a Bar. Jeho súčasťou je aj vlastná pekáreň.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Ako prvé vám zrejme napadne: Čo tu robí smartfón s fyzickou klávesnicou v čase, keď sa ostatní výrobcovia predbiehajú v čo najväčšom pomere displeja voči veľkosti telefónu? Krátka odpoveď by bola: Dokazuje, že aj v 21. storočí má zmysel. Ak vás zaujíma tá dlhšia, čítajte ďalej.
Ostatné smartfóny vyššej triedy sú skôr ako krehko pôsobiace kúsky umenia. Keď chytíte do ruky KEYOne, máte pocit, že držíte nástroj. A naozaj to je nástroj, v takmer dokonalej forme pojazdnej kancelárie.
Dizajn, ktorý sa nestratí
Zariadenie je masívne, s pogumovaným zadným krytom, vďaka ktorému sa v ruke vôbec nekĺže. S hmotnosťou 180 g je dostatočne ťažké na to, aby ste ho vo vrecku cítili, ale nie príliš ťažké na to, aby to prekážalo napríklad pri dlhších rozhovoroch. Najvýraznejším dizajnovým prvkom je klávesnica v lesklom prevedení, aby ladila s displejom nad ňou.
Ten má neobvyklý pomer strán 3:2, ktorý spôsobuje napríklad čierne okraje pri sledovaní videí, okrem toho si to ale ani nevšimnete. Samotný displej je veľmi kvalitný, s hustotou 433 ppi pri rozlíšení 1 620 x 1 080. Hoci kvôli klávesnici má uhlopriečku iba 4,5 palca, nebudete mať pocit, že toho vidíte málo.
Pod kapotou
Operačná pamäť s veľkosťou 3 GB, procesor Snapdragon 625 či 32 GB úložiska nijako nevyčnievajú zo štandardu v tejto cenovej kategórii. Avšak vďaka veľmi benevolentnej voľbe softvéru, ktoroým je čistý Android s minimom vlastnej nadstavby od BlackBerry, nezaznamenáte problémy ani pri používaní desiatok aplikácií.
Samotné BlackBerry aplikácie sú časom odskúšané a veľmi vyladené verzie pripomienok, kalendára, či poznámok. Neprehliadnuteľné sú funkcie zamerané na bezpečnosť, ktorá je, bohužiaľ, Androidu vyčítaná veľmi často. No v BlackBerry urobili maximum a nepretržité sledovanie aktivity aplikácií, či zabezpečenie na úrovni hardvéru oceníte práve vtedy, keď je váš telefón zároveň vašou kanceláriou.
Navyše je tu BlackBerry Hub – unikátna aplikácia, ktorá vaše e-maily, SMS, hovory, či komunikácie cez Messenger prepája do jednej, veľmi prehľadnej aplikácie.
Batéria, ktorá nesklame
Práve kombinácia menšieho displeja, úsporného procesoru a veľmi veľkorysej 3 505 mAh batérie má za následok, že na KEYOne sa jednoducho môžete spoľahnúť. Viac ako jeden deň pri veľmi náročnom používaní je samozrejmosťou, pri šetrnosti potiahnete aj tri dni bez nabitia.
Fotoaparát
Značka BlackBerry nikdy nevyčnievala kvalitou svojich fotoaparátou. Dokonca mala špecializované modely, určené pre organizácie citlivé na únik informácií, ktoré žiadny fotoaparát nemali. Fotoaparát v KEYOne ale túto tradíciu porušuje. So zadnou kamerou vyhotovíte 12 MPx fotky a vysoko kvalitné 4K videá a selfies dostanú rozlíšenie 8 MPx.
Na čo je teda je tá klávesnica?
Klasickú fyzickú klávesnicu už ostatní výrobcovia prakticky zavrhli a možno ju považovať za prežitok. V KEYOne klávesnica ale nie je kvôli nostalgii, ale funguje ako efektívny a veľmi funkčný prvok produktivity.
Krátkym, či dlhým stlačením klávesy môžete nastaviť a následne vyvolať klávesovú skratku na kontakt, na SMS, či na konkrétnu aplikáciu. Celkovo 52 skratiek má neuveriteľný potenciál zefektívniť váš čas. Pár minút nastavovania a KEYOne vám dá appky, funkcie či kontakty doslova na dosah. Žiadny iný telefón na trhu toto neponúka a keď si zvyknete, nikdy nebudete chcieť cestu späť.
Okrem dizajnového prvku majú lesklé klávesy ďalšiu funkciu – pôsobia ako touchpad a ich lesklosť spôsobuje, že sa po nich ľahšie kĺžu prsty. Ak chcete posúvať stránky, či e-mail, môžete to urobiť pohybom prstu na klávesnici bez toho, že by ste si zavadzali vo výhľade.
Na to nadväzuje prediktívne písanie. V BlackBerry ju dotiahli takmer k dokonalosti, a to aj pri slovenskom jazyku. Vopred vám pri písaní navrhne kompletné slová, veľmi často sa trafí a návrh stačí potvrdiť potiahnutím po klávesnici.
Produktivita je kľúčom
Toto zariadenie nie je pre každého. Ak svoj smartfón pravidelne používate na prezeranie videí či náročné hry, asi je lepšie obhliadnuť sa po inom type. Hlavnou úlohou tohto modelu je čo najvyššia produktivita, a ak je toto vaša priorita, odporúčame všetkými desiatimi.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá
„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.
Zdieľať
30. 4. 2021;Autorka: Petra Nagyová, Foto: Katarína Baranyai
Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.
V rozhovore sa ďalej dozviete:
ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?
Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.
Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.
Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.
Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?
Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.
S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.
Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.
Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?
Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.
Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.
Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.
Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.
Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch?
Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.
Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.
Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?
Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.
Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.
Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.
Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?
Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.
U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.
Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.
Koľko času by mali deti tráviť pohybom?
Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.
Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.
Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.
Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.
Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?
Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.
Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.
Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.
Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.
Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?
Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.
Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.
Denis Freudenfeld
Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.