6 jednoduchých spôsobov, ako zabaliť vianočný darček trochu inak

Zahoďte gýčové baliace papiere a tuctové darčekové tašky a stavte tieto Vianoce na svoju kreativitu.

Ak si aj vy pravidelne sľubujete, že svojich najbližších obdarujete ručne robenými darčekmi, no ani tento rok to s časom nevidíte ružovo, nezúfajte. Tu je pár jednoduchých tipov, ako vylepšiť vianočné darčeky a zabaliť ich originálne.

1. Nebojte sa čiernej

Nebojte sa čiernej farby.

Práve vďaka nej si môžete venovanie vylepšiť presne podľa svojich predstáv. Stačí vám na to iba čierny papier a krieda. Pre „vianočný efekt“ odporúčame striebornú alebo zlatú fixu. Môžete napísať stručné venovanie alebo pridať malú kresbu.

2. Pre večné deti

darcekove balenie s pastelkami

Voskové pastelky boli v škole povinnou výbavou v peračníku na hodinách výtvarnej výchovy. Skúste ich znovu použiť. Antistresové totiž nemusia byť iba omaľovánky pre dospelých.

3. Farebná explózia

darcekove balenie s konfetti

Ak sa chcete vyhnúť nudným alebo klasickým vzorom baliacich papierov so stromčekom alebo rolničkami, pridajte viac odvážnejších farieb.

Darčekové balenie vylepšia konfety, ktoré si nakombinujte podľa seba. Všetko, čo k tomu potrebujete, je čistý papier ľubovoľnej farby a lepidlo.

4. Noviny vždy po ruke

Nakombinujte novinové stránky podľa vlastného vkusu alebo vyberte vtipné novinové články ako osobný odkaz pre obdarovaného. Alternatívou môžu byť aj stránky z magazínov s kvalitným farebným papierom.

Pre oživenie ako ozdobu zakomponujte ihličie či živú halúzku. Podobný detail spraví v tomto prípade naozaj veľa.

5. Nielen pre hipsterov

Kto povedal, že darčeky musia byť zabalené iba v papieri? Košeľa je síce vianočnou klasikou, no ako obal, ktorý sa dá obliecť, určite poteší, nehovoriac o darčeku vo vnútri.

6. Potešte všetkých cestovateľov

Mapy sú umením samy o sebe. Na originálny darček však nemusíte postrihať starý atlas. Stiahnite si mapu z internetu a vytlačte ju na papier. Už len zabaliť a previazať, vaši kamaráti svetobežníci sa určite potešia.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Viete o týchto pokladoch v okolí Starej Ľubovne?

Mnohé z týchto zaujímavostí poznajú len domáci. Niektoré z nich sú však svetového významu.

Krásna príroda, hrady, kaštiele, ale aj minerálne pramene či kúpeľné mestá. Okolie Starej Ľubovne skrýva mnoho krás, ktoré často poznajú len miestni, pri tom sú unikátne aj v rámci Slovenska a niektoré z nich sú svetového významu.

Tieto miesta sa jednoducho oplatí vidieť:

1. Skanzen pod Ľubovnianskym hradom

kostol-skanzen

Hrad Ľubovňa je krásny a má pútavú expozíciu, no turisti občas prehliadnu skanzen, ktorý je hneď pod ním. Má svoje čaro. V domčekoch sú inštalované ukážky ľudových zvykov alebo nástroje, ktoré používali zruční remeselníci v 19. storočí. Najvzácnejší exponát je zrubový gréckokatolický kostol.

V lete sa tu koná stredoveký vojenský tábor pre deti, kde môžu návštevníci strieľať z luku alebo jazdiť na koni.

2. Hrad Plaveč

Plaveč_Castle

O čosi menej známy je hrad nad obcou Plaveč. Bol postavený už v roku 1294 ako pohraničná pevnosť na severnej hranici uhorského kráľovstva. Dnes sú z neho už iba ruiny, no je príjemným miestom na prechádzku, na ktorej konci je odmena v podobe výhľadu na krásnu prírodu.

3. Vysoká pec pri obci Jakubany

pec

Hutníctvo prežívalo značný rozmach na našom území v 18. storočí. Okolie Jakubian síce neposkytovalo veľa železnej rudy, ale bol tu dostatok dreva, ktoré sa splavovalo po rieke Poprad.

V roku 1760 tu preto postavili vysokú drevouhoľnú pec, ktorá fungovala ešte ďalších vyše sto rokov. Na Slovensku bolo takýchto vysokých pecí sedem, táto jakubianska je najstaršia dodnes zachovaná a nedávno bola kompletne zrekonštruovaná.

4. Jarabinský prielom

Jarabinský prielom je chránený prírodný výtvor. Zaujímavosťou je, že tento kaňon, ktorý sa nachádza nedaľeko obce Jarabina, je pravdepodobne najmenší na svete. Je dlhý asi sto metrov a na šírku má niekedy iba meter. Našli sa tu aj 20 miliónov rokov staré skameneliny. Skúste, či nebudete mať šťastie…

5. Travertínový lom a kráter vo Vyšných Ružbachoch

Vyšne_Ružbachy

V kúpeľnom areáli vo Vyšných Ružbachoch nájdete chránený prírodný unikát – kráter s termálnou vodou. Patrí medzi svetovú raritu a s priemerom dvadsať metrov a hĺbkou tri metre je to najväčšie travertínové jazero na Slovensku. Voda si v ňom drží stálu teplotu okolo dvadsať stupňov Celzia, takže aj napriek zákazu kúpania sa tu poniektorí domáci kúpu aj v zime. Napríklad na Silvestra.

Okrem samotných kúpeľov a krátera je jednou z najväčších atrakcií Vyšných Ružbách travertínový lom, kde sa nachádza galéria pod holým nebom s viac ako stovkou kamenných sôch. Umelecké diela sú pozostatkom Medzinárodného sochárskeho sympózia, ktoré sa tu s prestávkami konalo už od roku 1964.

6. Čertova skala pri Chmeľnici

ihla

Blízko obce Chmeľnica je zaujímavý prírodný unikát, no ak sa naň v dedine opytáte, je celkom možné, že nebudete nič rozumieť. Domáci tu rozprávajú svojim jedinečným nemeckým nárečím už stáročia.

A čo to teda je? Ide o dvanásť metrov vysoký balvan, ktorému Chmeľničania nepovedia inak ako Čertova skala. Zaujímavosťou je, že v jeho okolí nie sú žiadne iné skaly. K tejto zvláštnosti sa viaže aj povesť – vraj mal Čert v pláne zhodiť ostrú skalnú ihlu na Ľubovniansky hrad, no po zazvonení kostolných zvonov sa preľakol a skala mu práve na tomto mieste vypadla.

Určite je ešte mnoho miest, ktoré by stáli za zmienku a do článku sa nám nezmestli. Ak sme zabudli na niečo podstatné, napíšte nám do správy alebo do komentárov na našom Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac