Chcete si predĺžiť svoj život? Stále sa učte nové veci

Ďalšie pokračovanie seriálu O 5 % lepší život s nápadmi, ako mať život o čosi príjemnejší, je tu. V šiestom diele sme sa rozhodli predstaviť vám spolu so Samom Trnkom teóriu, podľa ktorej učenie doslova predlžuje ľudský život.

Ak sa človek učí nové veci a má nové zážitky, získava pocit, že jeho život plynie pomalšie a teda sa javí dlhší.

Chcete vedieť, ako to naozaj funguje? Pozrite si naše nové video, v ktorom vám Samo Trnka prezradí viac.

Zaujalo vás toto video? Potom určite nevynechajte ani predchádzajúci diel, v ktorej sa dozviete viac o tom, ako si zlepšiť pamäť.

Ďalšie nápady, ako mať život o niečo lepší, vám postupne predstavíme v našom magazíne aj na Facebooku O2. Sledujte nás a nevynechajte ani jeden diel.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 aplikácií, vďaka ktorým sa naučíte nové veci a predĺžite si život

Chcete sa dozvedieť viac o vesmíre alebo sa naučiť programovať a súčasne si predĺžiť život? Na získavanie vedomostí vám skvelo poslúžia aj šikovné mobilné appky.

Ak človek získava nové poznatky, jeho život sa predlžuje. Dôvodom je spôsob, ako mozog retrospektívne vníma minulosť.

Roky, počas ktorých sa veľa učíme, veľa v nich zažívame a teda vyžadujú veľa mentálnej energie, neskôr vnímame ako dlhé. A keď sa obzeráme za tými, ktoré sme prežili v rutine, máme pocit, že ubehli rýchlo.

Aby teda váš život neletel rýchlo, môžete proti tomu bojovať tak, že sa budete stále učiť nové veci. A to sa dá aj vďaka smartfónom, napríklad prostredníctvom tejto desiatky obľúbených aplikácií:

Solar System Scope

Aplikácia Solar System Scope (Android, iOS) je určená pre tých, ktorí chcú vedieť, čo sa odohráva nad našimi hlavami a obsahuje množstvo informácií o slnečnej sústave a hviezdnej oblohe. Keďže je od slovenských vývojárov, texty sú dostupné aj v slovenčine.

Duolingo

Duolingo (Android, iOS) je obľúbená a zábavná aplikácia na učenie nových jazykov. Odporúčame ju aj tým, ktorí majú pocit, že už po anglicky vedia a žiadny ďalší jazyk im už netreba.

Čo takto sa naučiť aspoň pár slov po maďarsky alebo si zlepšiť poľštinu, z ktorej mnohému rozumieme?

Diktáty

Gramatika vie rýchlo vyšumieť z hlavy a pritom máločo je väčšia hanba, ako napísať pracovný e-mail a mať v ňom tvrdku za tvrdkou (alebo hrúbku za hrúbkou)? Vďaka aplikácii Diktáty sa dá trénovať kdekoľvek, potrebný však je Android.

Photomat

Na prvý pohľad sa zdá, že je to aplikácia, pri ktorej ešte viac ohlúpnete. Stačí ňou odfotiť akýkoľvek matematický príklad a ona ho za vás vypočíta.

Aplikácia Photomat (Android, iOS) má však jednu vlastnosť navyše – okrem výsledku vám ukáže aj kroky, ktoré bolo potrebné spraviť, aby sa k nemu dopracovala. A to už je nielen užitočné, ale aj poučné.

Google Arts & Culture

Nové obzory otvára nielen veda, ale aj umenie. Projekt Arts & Culture (Android, iOS) od spoločnosti Google, dostupný aj ako aplikácia, vám umožní spraviť si virtuálnu prehliadku galérií po celom svete a vysvetlí, prečo sú niektoré obrazy kultúrnym dedičstvom a iné zase len čarbanicami.

Quora

Ak ovládate angličtinu a zároveň ste extrémne zvedavý, toto je pre vás povinná stránka aj aplikácia (Android, iOS). Na položené otázky odpovedajú experti aj obyčajní ľudia a spoločne vytvárajú kolekciu informácií a zážitkov ako nikde inde. Quora je prudko návyková a dajú na nej denne stráviť hodiny.

Beaker

Aplikácia Beaker (Android, iOS) je určená pre tých, ktorí vždy chceli robiť chemické pokusy, ale nechcú svoj dom vyhodiť do povetria. Umožní vám miešať rôzne chemické látky a konečne prísť na to, ako premeniť akýkoľvek kov na zlato (alebo aj nie).

Coursera

Snáď ešte väčší žrút času ako Quora. Coursera (Android, iOS) ponúka tisícky kurzov z top univerzít sveta, za ktoré môžete dostať aj diplom. Čo takto si spraviť na Yale kurz z morálnej filozofie?

SoloLearn

Kurzy programovania nájdete aj na Coursere. Ak ste ale začiatočník, odporúčame skôr lekcie od SoloLearnu (Android, iOS). Je dostupný ako webová stránka aj ako aplikácia.

Youtube

Youtube (Android, iOS) ako zdroj poznatkov a možnosť vzdelávania sa? Určite áno. Ak sa poriadne prehrabete všetkými tými videami o mačičkách, objavíte skutočné skvosty, ktoré vám rozšíria obzory. Čo takto začať napríklad sériou exkluzívnych historických videí o Slovensku v britskom archíve?

Máte svoj overený tip na aplikáciu, ktorá umožňuje človeka vzdelávať sa a v našom výbere sa neobjavila?

Napíšte nám >na a váš „zlepšovák“ sa môže objaviť v niektorom z našich ďalších prehľadov.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania Sódy o efektívnom využití internetu. O2 až do konca júna ponúka každému 5 GB dát zadarmo na vyskúšanie novej 4G LTE siete s rýchlym mobilným internetom, ktorý si môže naplno užiť viac ako 93 % obyvateľov Slovenska.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac