Bylinkové čaje nielen zahrejú, ale v zimnom období sú tiež neoceniteľnou pomôckou pre prevenciu, aj liečbu začínajúcej choroby.
Samozrejme aj k bylinkám treba pristupovať s rozumom. Nepreháňať množstvo, čaje striedať, nepiť dlhodobo a dávať si pozor aj na kombinácie s liekmi. Tehotné ženy alebo chorí ľudia by mali bylinky konzultovať s lekárom.
1. Materina dúška zmierňuje kašeľ
Postupne prituhuje a tak sa hodí mať účinný prírodný liek na bežné zdravotné problémy, ktoré nás v tomto období trápia – materina dúška pomáha liečiť chrípku, kašeľ, zápal mandlí a priedušiek či bolesť hrdla.
2. Chmeľ na dobrý spánok
Nemôžete večer zaspať? Vyskúšajte čaj z chmeľu. Okrem nespavosti, pomôže aj s podráždenými nervami a trávením.
3. Medovka upokojí
Ak vás čaká stresová situácia alebo sa cítite dlhodobo v napätí, siahnite po medovke. Podobne ako chmeľ znižuje nervové napätie a krvný tlak.
4. Brusnice zabojujú s infekciou močových ciest
Brusnice s rakytníkom majú antibakteriálne účinky, sú bohatým zdrojom vitamínu C a pomáhajú pri zápale močových ciest.
5. Ďumbier ako afrodiziakum
Ďumbier (zázvor) má trochu nepríjemnú štipľavú chuť, ktorá nemusí vyhovovať každému, no je to daň za široké spektrum jeho všestranných liečivých vlastností – od prevencie celého zástupu chorôb, cez ochranu srdcovo-cievneho systému až po afrodiziakálne účinky.
6. Ľubovník pre duševnú rovnováhu
Ľubovník bodkovaný pomáha zbavovať sa depresívnych stavov, psychického napätia, úzkosti a nespavosti. Je vhodný aj pri zápalových ochoreniach žalúdka, dvanástorníka a podžalúdkovej žľazy.
7. Všestranný nechtík
Nechtík lekársky má mnohoraké využitie – lieči vnútorné zápaly, hojí rany, pôsobí priaznivo na funkcie pečene, žlčníka, sleziny, imunitného systému, prečisťuje lymfatický systém a je prevenciou rakoviny.
8. Boli vás kríže? Skúste prasličku.
Pravidelné popíjanie čaju z prasličky roľnej vás môže zbaviť bolesti kĺbov a kostí pri reume alebo dne. Praslička je takisto známa ako skvelá čistička krvi a cievneho systému.
9. Rastlinný aspirín
Túžobník brestový obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá sa v medicíne používa pri príprave kyseliny acetylsalicylovej, známej skôr pod obchodným názvom Aspirin.Túžobník má teda rovnaké účinky ako jeho “potomok” – spôsobuje silné potenie, znižuje horúčku, tlmí bolesť a zápaly.
10. Repík podporí chuť do jedla
Repík sa užíva napríklad pri nechutenstve, liečbe žalúdočných vredov, akýchkoľvek zápaloch, ale aj pri chorobách pečene, pri žltačke, mononukleóze alebo cirhóze.
A nezabudnite si do čajov pridať citrón a med. Liečebný účinok sa tak znásobí.
Ak vás článok zaujal, pozrite si aj video o firme z Plavnice, ktorá pestuje a zbiera liečivé rastliny, aby z nich vyrábala čaje.