Nostalgia 90. rokov: Tieto televízne klasiky by sme si pozreli ešte raz

V časoch, keď bolo pozeranie rozprávok na internete vzdialenou budúcnosťou, a zahraničné programy znamenali malý sviatok, bolo aj sobotné skoré vstávanie kvôli obľúbeným reláciám odmenou.

Pre mnohých boli symbolom detstva, starší si ich spájajú najmä s víkendovou pohodou a ránami s rodinou. Majster N bavil celé generácie, raňajky s Kakaom boli rituálom. Zaspomínajte si na legendárne televízne programy, ktoré milovala celá rodina alebo  si vyberte to najlepšie z aktuálnej televíznej ponuky.

Sledujte magazín Sóda aj na Instagrame.

Kakao

Moderátori Igor Adamec a Martin Vanek (neskôr Ivan Blahút a Michal Rovňák) boli neoddeliteľnou súčasťou víkendových rán. Spoločne s kúzelníkom Máriom prinášali reláciu plnú reportáží, súťaží, zábavy a rozhovorov, ktoré sa celé ráno striedali s animovanými rozprávkami. Televízia Markíza vysielala Kakao do roku 1997 do roku 2005.

Od Kuka do Kuka

Každé nedeľné ráno sa v osemdesiatych rokoch na prvom kanáli Slovenskej televízie nieslo v znamení Kuka. Patrícia Jariabková a Kuko boli nerozlučnou dvojicou takmer 16 rokov. Išlo o reláciu, v ktorej sa striedali rozprávky so scénkami, v ktorých bola hlavnou postavou s legendárna bábka – Kuko. Súčasťou novších dielov bol aj hudobník Vašo Patejdl, ktorý sa v tom čase venoval aj detskej tvorbe. Mnoho známych pesničiek vzniklo práve v tejto relácií.

Ponorka na Dunaji

Ponorka na Dunaji sa vysielala na STV, išlo o kreatívnu súťaž detských tímov, v ktorej súťažiaci bojovali proti rôznym nástrahám. Reláciu pre deti moderoval obľúbený slovenský herec Ján Kroner. Ako kapitán pomáhal prostredníctvom vysielačky súťažiacim tímom, ktorých úlohou bolo zdolať všetky prekážky a disciplíny.  Odmenou bol pre víťazov záverečný poklad v podobe odmien a vecných cien.

Crn Crn

Stredajšie popoludnie na STV patrilo v polovici deväťdesiatych rokov relácii Crn Crn. Jej obsahovou náplňou boli rôzne súťaže, hry, ale aj zaujímavé debaty. Najpopulárnejšou osobou relácie bol dnes už zosnulý Jozef Nodžák, slovenský herec známy predovšetkým ako jedinečný Majster N, ktorý hravou formou realizoval svoje fyzikálne pokusy, predvádzal experimenty, a svojimi vtipnými komentármi bavil deti aj dospelých.  Medzi moderátorov relácie patrili aj Roman Pomajbo alebo Dagmar Duditšová.

Maxihra

Sledovať na televíznej obrazovke, ako iné deti hrajú maxihru, nebolo pre niektorých vôbec jednoduché. Každý z nás chcel byť ten vyvolený, vytočiť číslo na pevnej linke, a s Crashom Bandicootom súťažiť o vecné ceny. Maxihru sme sledovali so zatajeným dychom, mnohí sme dokonca telefonovanie tajili pred rodičmi. Vystriedalo sa v nej niekoľko moderátorov, najviac sme milovali povzbudzujúce komentáre Didiany, Andreja Bičana alebo Lucie Siposovej.

Matelko

Retro ikona osemdesiatych rokov, ktorú ocení najmä staršia generácia. Matelko sa začal vysielať v roku 1973 a existoval takmer dve desaťročia rokov. Relácia bola určená pre najmenších. Okatá bábka chodila medzi ľudí, aby sa dozvedela, ako žijú a potom to ďalej vysvetľovala deťom. Bábku malého chlapca s tmavými vláskami a veľkými čiernymi očami ani dnes nepomenujel nikto inak ako Matelko.


Televízne klasiky aj filmové novinky si môžete pozrieť priamo na svojom mobile, kdekoľkvek ste prostredníctvom mobilnej aplikácie O2 TV.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Pozrite si unikátne fotografie zachytávajúce životy starých ľudí a detí

Osobitá fotoséria Soni Chovančíkovej zobrazuje výnimočnosť všedného života.

Fotografka Soňa Chovančíková vytvorila unikátnu sériu fotiek Korene a výhonky, ktorá zachytáva život staršej generácie – koreňov a detí, pre ktoré použila označenie výhonky.

„Séria vznikla akosi sama od seba. Vždy som rada fotila a stále fotím starých ľudí a deti, buď samostatne, ale aj spolu, lebo majú niečo spoločné. Obe generácie majú v tvárach vpísané niečo, čo píše život medzi riadkami a my, stredná generácia, na to miestami zabúdame,“ hovorí autorka o prvotnej myšlienke svojho projektu.

Čiernobiele fotografie dokumentujúce všedný život aj výnimočné okamihy, ktoré so sebou prináša, začali vznikať už pred takmer 10 rokmi v roku 2009 a vznikajú doteraz. „Stále sem-tam niečo odfotím. Je to séria na roky fotenia. Keď niečo uvidím alebo niekoho stretnem, tak jednoducho vznikne fotka. Nejde o žiadne plánovanie. Je to jednoducho život a to, čo človeka stretne,“ približuje.

„Nejde o žiadne plánovanie. Je to jednoducho život a to, čo človeka stretne.“

Na fotkách Soňa zachytila ľudí z rôznych miest a obcí Slovenska. Okrem Považskej Bystrice, kde fotografka žije, v nej nájdete snímky z Oravy či Liptova. Hoci sa na väčšine z nich nachádzajú ľudia, ktorých stretla náhodne, nájde sa medzi nimi aj zopár jej známych. „Je to téma, ktorá je pre mňa zaujímavá a blízka,“ uzatvára skúsená fotografka.

Soňa Chovančíková

Fotenie je jej koníčkom už od roku 2006. Spočiatku používala analógový fotoaparát, neskôr jej babka kúpila prvý digitálny. Dodnes sa venuje analógovej aj digitálnej fotografii. V rámci svojej tvorby sa sústredí na dokumentovanie Slovenska, každodenných momentov a ľudí, ktorých stretá. Viac Soniných fotiek nájdete na jej stránke alebo na Instagrame, kde publikuje najmä fotky krajiny.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac