Biela vrana oceňuje odvahu a čestnosť už 10 rokov. Jubilejný ročník podporuje aj O2

Hoci sa o nich hovorí menej, odvážni a spravodliví ľudia stále existujú. Namiesto poďakovania však za svoje činy často čelia vyhrážkam či dokonca strate zamestnania. Zaslúženú podporu každoročne dostávajú prostredníctvom ocenenia Biela vrana. Slávnostné podujatie tento rok podporuje aj O2.

Biela vrana už 10 rokov priťahuje pozornosť k témam, o ktorých treba hovoriť. Jej snahou je oceniť a povzbudiť čestných a odvážnych ľudí, ktorí sa rozhodli konať spravodlivo často aj napriek vyhrážkam a zastrašovaniu. Ocenenie počas slávnostného večera udeľujú Aliancia Fair-play a Via Iuris.

Spoločná snaha robiť veci lepšie

Hrdým partnerom jubilejného ročníka, ktorý sa uskutoční 17. novembra, je aj spoločnosť O2. S Bielou vranou zdieľa najmä snahu robiť veci lepšie.

„Spájajú nás najmä naše spoločné hodnoty – férovosť a otvorenosť, ktoré sú v DNA našej značky od jej príchodu na trh,” vysvetľuje šéfka marketingovej komunikácie modrého operátora Lucia Petrášová.

O2 na slávnostný večer zároveň prizvala aj špeciálneho hosťa – olympijského víťaza Mateja Tótha. „Matej s nami spolupracuje dlhodobo, zdieľa naše hodnoty a zároveň sa aktívne zapája do viacerých našich projektov,” približuje.

„Na podujatí bude taktiež k dispozícií špeciálne vydanie nášho časopisu Sóda, ktoré vyšlo pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia. Je v ňom veľmi zaujímavo spracovaná aj téma odvahy a boja proti vzrastajúcemu extrémizmu na Slovensku,” dodáva Petrášová.

Slávnostnému večeru, ktorý aj tento rok koná v bratislavskom Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava a začne už tradične o 17:11 hod., bude predchádzať bohatý sprievodný program.

Popri workshope Nadácie Zastavme korupciu, si v priestoroch divadla budú môcť diváci od 14:30 hod. vypočuť otvorené rozprávania o odvahe a prekonaní samých seba, v rámci ktorých vystúpia aj biele vrany z minulých ročníkov. Okrem toho bude súčasťou podujatia aj premietanie dokumentárnych filmov a herecké čítania

Férový prístup sa oklamať nedá

Bielu vranu sa v O2 rozhodli podporiť aj z toho dôvodu, že považujú za doležité oceniť odvahu. „Podpora pri príležitosti 10. výročia Bielej vrany a zhodou okolností aj našej spoločnosti je len logickým vyústením,” vysvetľuje.

Manažérka priznáva, že hodnoty, ktoré sú pre spoločnosť kľúčové, si nestačí iba spísať, ale je potrebné aplikovať ich aj v praxi.

„Na papieri možno pôsobia nadnesene a trochu ako klišé, ale nie je to tak. U nás si ich osvojil každý jeden zamestnanec – od zamestnancov callcentier až po nášho generálneho riaditeľa,” hovorí.

„Dennodenne čelíme vlastným výzvam a otázkam, či naša komunikácia a naše produkty zodpovedajú týmto hodnotám, pretože v dnešnej dobe sa férový pristup nedá oklamať. Buď ho firma má, alebo nie. Zákaznici, zamestnanci aj biznis partneri rýchlo ,prekuknúʼ, ak by to tak nebolo,” približuje Petrášová.

Ocenenie pre jednotlivcov aj skupiny

Biela vrana oceňuje ľudí, ktorí sú ochotní brániť pravdu, spravodlivosť a konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu. Je poďakovaním za to, že potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov, pričom sa viacerí laureáti nebáli riskovať ani stratu zamestnania.

Medzi doterajšími 29 ocenenými sú napríklad obyvatelia Pezinka, ktorí už viac ako 10 rokov bojujú proti nechcenej skládke odpadu alebo Zuzana Melicherčíková, ktorá ako zamestnankyňa Právnickej fakulty Univerzity Komenského poukázala na podozrivé prijímanie študentov.

Lucii Petrášovej z O2 sme sa spýtali aj na to, príbeh ktorého z laureátov sa jej najviac dotkol. „Osobne mi je asi najbližší príbeh pani Moniky Podolinskej – učiteľky na základnej škole, ktorá aktívne pracuje s rómskymi deťmi a zapája ich do skvelých aktivít,” hovorí.

„Keď riešime otázku zlepšovania Slovenska, musíme si uvedomiť, že práve deti a mladí ľudia sú tí, ktorí môžu zmeniť najviac. Preto sa oplatí investovať do ich vzdelania a podporovať ich kritické myslenie i sebavedomie. Práve o to sa snažíme aj v našich projektoch,” uzatvára Petrášová.

Spoznajte laureátov

V nasledujúcich týždňoch vám spolu s O2 priblížime príbehy bielych vrán, ktoré sa nebáli povedať veci nahlas, a za svoju odvahu boli právom ocenení.

Čo znamená postaviť sa systému, brániť občianske práva a potlačiť osobné záujmy, nám povie pätica odvážnych Slovákov, ktorí si zaslúžia, aby o nich spoločnosť vedela viac.

Biela vrana

Ocenenie sa od roku 2008 udeľuje ako poďakovanie vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie. Laureátov každoročne vyberá Rada Bielej vrany.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac