Viete, ako rozpoznať kybernetické útoky? Prečítajte si o praktikách, ktoré môžu ohroziť váš bankový účet

V štvrtej časti seriálu Ako mať smartfón v bezpečí, ktorý vznikol v spolupráci s ČSOB, vám poradíme, ako rozpoznať kyberútoky, vďaka čomu ochránite nielen svoj smartfón, ale najmä svoje financie.

Phishing a pharming patria k nebezpečným kybertaktikám, prostredníctvom ktorých sa dokážu útočníci dostať k vašim financiám a doslova „vybrakovať“ vaše účty. Aby ste sa im vyhli, stačí jediné – vedieť ich rozpoznať.

Phishing

Tento postup kyberpodvodníkov je podobný rybárčeniu. Názov tejto praktiky je odvodený od pojmu „password fishing“, čo v preklade z angličtiny znamená rybolov hesiel. Útočníci v tomto prípade rozposielajú e-maily na náhodné adresy a čakajú, kto sa na návnadu chytí.

Nepodceňte bezpečnosť svojho smartfónu ani svojho bankového účtu. Zistite viac o jednoduchom spôsobe, ako prispieť k ochrane svojich bankových účtov pred prípadným zneužitím.

Ak dostanete e-mail alebo SMS-ku, v ktorých vás vyzvú, aby ste im poslali svoje osobné údaje alebo údaje o svojej platobnej karte, nerobte to. Banka si od vás takýmto spôsobom nikdy nebude pýtať prihlasovacie údaje ani heslo do elektronického bankovníctva.

Cieľom phishingu je získať prihlasovacie údaje do internetového bankovníctva a ich následné zneužitie.

V prípade, že si nie ste istý, či vám e-mail alebo SMS-ku poslala naozaj vaša banka, je vám kedykoľvek k dispozícii infolinka banky, kde vám pomôžu overiť, či s vami banka takýmto spôsobom komunikovala.

Na podobné typy správ nikdy nereagujte, na odkaz (linku) v nich neklikajte a radšej ich zmažte. Dobré je, ak o takejto aktivite informujete aj svoju banku.

Ako rozpoznáte podozrivú správu?

  • Obsahuje nespisovnú a chybnú slovenčinu.
  • Môže obsahovať odkaz (linku) na údajnú stránku vašej banky a výzvu na potvrdenie osobných bankových údajov.
  • E-mail alebo SMS-ka môžu vyzerať ako informácia o nerealizovanej platbe, výzva k aktualizácii bezpečnostných údajov alebo prieskum klientskej spokojnosti.

Pharming

Ide o metódu, prostredníctvom ktorej vás môžu podvodníci pripraviť o úspory na vašom účte v prípade, že používate internet banking. Niektoré internetové stránky sa totiž môžu „tváriť” ako internetová stránka vašej banky.

Umožňujú to špeciálne počítačové programy, ktoré vás presmerujú na stránky vyzerajúce ako stránka vašej banky. V skutočnosti však ide len o jej napodobeninu.

Po zadaní prihlasovacích údajov sa tak môžu neoprávnení užívatelia dostať do vášho internet bankingu pod vaším menom, ak nie je nastavené iné zabezpečenie, napríklad autorizačná SMS-ka alebo klientsky certifikát.

Ako rozpoznáte napodobeninu webstránky?

  • Stránka sa správa neštandardne, napríklad pýta údaje, ktoré bežne pri prihlasovaní nepotrebujete.
  • URL adresa nie je totožná s adresou vašej banky.

Aby ste takémuto útoku predišli, dbajte vždy na to, aby ste sa na ňu nepreklikávali priamo z výsledkov vami používaného internetového vyhľadávača.

Pri správe svojich financií buďte vždy opatrní. Nechajte si posielať e-maily o transakciách a pravidelne si kontrolujte svoj zostatok v aplikácii ČSOB SmartBanking.

K bezpečnosti vašich financií prispeje aj aplikácia ČSOB MobileControl, ktorú v týchto dňoch dostanete k účtu od ČSOB bezplatne a spolu s ním získate aj 35 % zľavu na bezpečnostné riešenia od spoločnosti ESET.

Pozrite si video, v ktorom vám viac o praktikách kyberpodvodníkov prezradí blogerka a IT novinárka Alžbeta „Harry“ Gavendová.

Viac informácií o aplikácii ČSOB MobileControl a ďalších bezpečnostných riešeniach od ČSOB, nájdete na www.csob.sk/chcem-to-vsetko.

ČSOB

Patrí medzi najväčšie univerzálne banky na slovenskom trhu. V jej portfóliu nechýbajú bežné účty, termínované vklady, spotrebné a hypotekárne úvery, kreditné karty, ako aj ďalšie produkty, napríklad životné a neživotné poistenia, podielové fondy, lízing a stavebné sporenie. ČSOB je členom Slovenskej bankovej asociácie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Stačí 1 klik a problém je na svete. Vyhnite sa týmto veciam a váš život online bude v bezpečí

V tretej časti seriálu Ako mať smartfón v bezpečí, ktorý vznikol v spolupráci s ČSOB, sme pre vás spísali jednoduché rady, vďaka ktorým predídete problémom s ukradnutými údajmi aj vírusmi.

„Gratulujeme, vyhrali ste, nainštalujte si túto aplikáciu…“ Ani k sebe domov si nepozývate ľudí, ktorých nepoznáte. Denne však mnohí z nás naivne otvoria dvere cudzím výzvam v e-mailoch, SMS-kách alebo na sociálnych sieťach.

Nepodceňte bezpečnosť svojho mobilného telefónu, neklikajte na všetko a stavte na overené a dôveryhodné obchody s aplikáciami. Zistite viac o jednoduchom spôsobe, ako prispieť k ochrane dát pred prípadným zneužitím.

Možno aj vy poznáte ľudí, ktorým z účtu zmizli peniaze. Ak nebudete obozretní pri inštalácii aplikácií alebo pri klikaní na rôzne falošné a nedôveryhodné odkazy, môže sa to stať aj vám.

Myslite na to, že akoukoľvek reakciou na neželanú poštu si do svojho smartfónu môžete stiahnuť aj škodlivý vírus, ktorého cieľom je krádež peňazí z vášho účtu.

Aby ste sa vyhli prípadným problémom, stačí dodržiavať napríklad tieto pravidlá:

1. Aplikácie a hry si inštalujte len z oficiálnych a overených úložísk a obchodov, akými sú Google Play alebo App Store.

2. Nikdy neklikajte na nedôveryhodné e-maily, SMS-ky alebo vyskakujúce reklamy o možných výhrach.

Informácie, ktoré sa k vám dostanú online, selektujte, buďte obozretní a neverte všetkému, čo vidíte. Hoci pôjde aj o výhru, ktorá by vám podľa reklamy vyskakujúcej na obrazovke, mala zmeniť život. Občas je jedinou ochranou tieto správy ignorovať a hlavne nešíriť ich ďalej.

A v neposlednom rade dbať na prevenciu. Skúste si napríklad do svojho smartfónu nainštalovať bezpečnostnú aplikáciu ČSOB MobileControl, ktorú v týchto dňoch získate od ČSOB bezplatne k akémukoľvek účtu.

Tá vám skontroluje povolenia inštalácií z neznámych zdrojov a tiež vám zobrazí aplikácie, ktoré majú prístup k vašim SMS-kám.

Ak sa napríklad rozhodnete pre založenie účtu ČSOB Extra Pohoda, dostanete k nemu bezplatne aj poistenie internetových rizík a rovnako získate zľavu na bezpečnostné riešenia od spoločnosti ESET.

Pozrite si video, v ktorom vám viac prezradí blogerka a IT novinárka Alžbeta „Harry“ Gavendová.

Viac informácií o aplikácii ČSOB MobileControl a ďalších bezpečnostných riešeniach od ČSOB, nájdete na www.csob.sk/chcem-to-vsetko.

ČSOB

Patrí medzi najväčšie univerzálne banky na slovenskom trhu. V jej portfóliu nechýbajú bežné účty, termínované vklady, spotrebné a hypotekárne úvery, kreditné karty, ako aj ďalšie produkty, napríklad životné a neživotné poistenia, podielové fondy, lízing a stavebné sporenie. ČSOB je členom Slovenskej bankovej asociácie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac