Spýtali sme sa troch žien, ako vyzerá ich bežný deň v práci a koľko toho stihnú za 30 minút

Občas sa môže zdať, že polhodina trvá večnosť, vo väčšine prípadov však ide o krátku chvíľu. Čo všetko sa dá za tento čas stihnúť?

V spolupráci s telefónom Huawei P10 Greenery sme zašli na bratislavskú Obchodnú ulicu a opýtali sme sa troch žien s dlhoročnými skúsenosťami vo svojom odbore, ktoré na tomto mieste pracujú, koľko toho stihnú za 30 minút.

Ich rozprávanie o tom, čo stihnú za tento krátky čas, sme zachytili telefónom Huawei P10 Greenery s pekným zeleným dizajnom, ktorý za polhodinu nabijete tak, aby vám bez problémov vydržal celý deň. Viac informácií

Prevádzkarka reštaurácie Lýdia stihne za polhodinu pripraviť jednu tortu

Lýdia roky pracovala v reklamnej agentúre, no cítila, že potrebuje zmenu. Ako prevádzkarka reštaurácie City Vegetarian pracuje takmer sedem rokov a s úsmevom hovorí, že v práci je šťastná.

V rámci svojho zamestnania často pomáha v kuchyni či stojí za kasou, no najradšej sa venuje príprave tort, ktoré sú jej špecialitou. „Denne ich urobím v priemere päť, pričom jednu tortu by som mala mať pripravenú do tej polhodinky,“ približuje čas prípravy do momentu, keď ju vloží do trúby. Samozrejme, za sedem rokov praxe sa už človek dokáže vycibriť natoľko, že aj komplikovanejší recept zvládne za chvíľku.

Lýdia priznáva, že začiatky neboli vôbec jednoduché a dôležitú úlohu pri ich príprave zohrávajú skúsenosti, vďaka ktorým má recepty v rukách a práca jej ide doslova od ruky. „Spočiatku som nevedela ani namiešať krém – raz bol sladký, potom kyslý, ale dopracovala som sa k tomu, že už ani nemusím rozmýšľať, koľko čoho kam ide. Dnes sú recepty moje know-how a nikomu ich nedávam,” uzatvára s úsmevom.

Krajčírka Ľubica stihne za 30 minút skrátiť jeden záves

Ľubica má viac ako 40-ročnú krajčírsku prax, no na Obchodnej ulici pracuje len deväť mesiacov. Najradšej má šitie nových kabátov, sukieň a blúzok, lebo tam môže trošku aj tvoriť. „Strihy si navrhujeme vlastné, ale často príde aj zákazníčka s obrázkom, ktorá už vie, čo chce a podľa toho to ušijeme alebo vytiahneme nejakú inšpiráciu z Burdy,” približuje proces tvorby.

Najčastejšie ale skracuje nohavice, pláta rifle, vymieňa zipsy na bundách či nohaviciach, ale tiež vymieňa podšívky, opravuje kabelky či záclony a závesy.

Komplikovanejšie práce si pýtajú aj viac času, za polhodinku väčšinou stihne len menej zložité úlohy: „Za 30 minút stihnem skrátiť napríklad jeden záves,“ zamýšľa sa sympatická krajčírka.

Kaderníčka Hanka stihne za polhodinu ostrihať troch pánov

Kaderníctvo Hanka je síce ukryté v jednej z pasáží, no od otvorenia pred ôsmimi rokmi je v ňom takmer stále plno aj bez veľkej reklamy. Kaderníčka Hanka, po ktorej nesie kaderníctvo názov, má 45 rokov praxe, čo sa podpísalo aj na jej zručnosti a rýchlosti pri strihaní.

Koľko toho stihne, závisí od zložitosti účesu, ale tiež od toho či strihá pánov, ženy alebo deti. Hanka súhlasí, že polhodina je doba, ktorá veľmi rýchlo zbehne, najmä ak ju zaplníte nejakou činnosťou. „Ak berieme do úvahy iba strih, tak za polhodinu stihnem ostrihať troch pánov,“ zamýšľa sa skúsená kaderníčka, ktorá rada vytvára aj zložitejšie účesy a venuje sa aj úprave brád.

Ak je v kaderníctve náhodou chvíľu prázdno, píše si uzávierky do knihy, pripravuje alobal na farbenie a melír, niečo si prečíta, vypije kávu alebo sa venuje nemčine. Svoju prácu Hanka zbožňuje a ako sama hovorí, chodí do nej s radosťou. „Baví ma to. Keby ma to nebavilo, tak by som to určite nemohla robiť,” uzatvára.

Čo sa dá stihnúť za 30 minút?

Polhodina je relatívne krátky čas, niekto sa možno ani nevychystá do práce či nenachystá ľahkú večeru, no skúsené profesionálky stihnú pripraviť tortu, skrátiť záves či ostrihať troch mužov, hoci je to len malá časť ich pracovného dňa.

Rovnako rýchly a efektívny ako oslovené profesionálky je aj smartfón Huawei P10 Greenery spolu s jeho nabíjačkou. Za 30 minút si môžete štýlový telefón Huawei P10 Greenery nabiť tak, aby vám bez problémov pri plnej prevádzke slúžil celý deň.

S akýmkoľvek O2 paušálom získate na začiatok telefón Huawei P10 Greenery len za 2 €.

Chcete vedieť o tomto telefóne z portfólia Huawei viac? Prečítajte si tento článok.

HUAWEI

Produkty a služby značky HUAWEI sú dostupné vo viac ako 170 krajinách a využíva ich tretina svetovej populácie. V roku 2016 sa spoločnosť umiestnila na 3. mieste v dodávkach inteligentných mobilných telefónov. Značka HUAWEI pôsobí v telekomunikačnom priemysle 20 rokov a jej cieľom je prinášať svojim používateľom tie najnovšie technológie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Huawei P10 v sviežej zelenej: Najatraktívnejší farebný variant tohto roka

Záplavu súčasných čiernych a strieborných telefónov prišiel narušiť Huawei P10 so svojou Greenery zelenou farbou. Jemný prírodný motív sa takmer okamžite stal hitom. Pri farbe to ale nekončí.

V rýchlej dobe je potrebné občas spomaliť, načerpať sily a osviežiť sa jednoduchou krásou zo sveta prírody. Práve preto je zelená farbou tohto roka. Prirodzene upokojuje a symbolizuje nové začiatky.

S podobnou filozofiou prišla aj spoločnosť Huawei. V spolupráci s firmou Pantone Colour Institute obliekli vlajkovú loď Huawei P10 do sviežej zelenej. Zároveň v tejto farbe navrhli aj šetriče obrazovky s prírodnými motívmi, ktoré ladia s celkovým vzhľadom.

Už na prvý pohľad je vidieť, že do dizajnu spoločnosť Huawei investovala nemalé peniaze. Nejde len o farbu. Nové materiály, oblejšie hrany či senzor odtlačku prsta na prednej strane telefónu, to všetko prináša Huawei P10 Greenery.

Zdokonalená konštrukcia

Už na prvý dotyk je cítiť zaoblený tvar unibody konštrukcie telefónu. Zaoblenie tak prispelo k veľmi komfortnému držaniu zariadenia. Výrobca vypočul priania svojich zákazníkov a presunul čítačku odtlačkov prstov na prednú stranu zariadenia priamo pod 5.1“ displej s Full HD rozlíšením a novým Gorilla Glass 5.

Tlačidlá na ovládanie hlasitosti a zapnutie displeja zostali v rovnakom rozložení na pravej strane telefónu. Tlačidlo na zapnutie displeja lemuje vkusný červený pásik, ktorý je veľmi dobre viditeľný. Oproti ostatným má zdrsnený povrch, čo prispieva k jeho ľahkému nahmataniu. Užívateľ tak nemá najmenší problém s rozpoznaním toho správneho tlačidla.

V spodnej časti je USB-C konektor na rýchle nabíjanie batérie. Veľkú radosť mnohým užívateľom robí ponechanie 3,5 mm jacku na slúchadlá. S operačným systémom Android 7 Nougat prichádzajú aj nové možnosti využitia snímača odtlačku prstov. Snímač tak slúži aj ako tlačidlo krok späť – pri jednom stlačení, tlačidlo domov – pri dlhšom podržaní tlačidla alebo zobrazenie posledných otvorených aplikácií potiahnutím prsta doprava/doľava po snímači.

Spolupráca pokračuje

Na zadnej strane telefónu je osadený vylepšený duálny fotoaparát, pod ktorý sa podpísala spoločnosť Leica. Jeden z objektívov disponuje 12-megapixlovým farebným fotoaparátom a druhý 20-megapixlovým monochromatickým snímačom.

Pri tejto konfigurácii má clona hodnotu f/2.2. Fotoaparát je obdarený aj optickou stabilizáciou obrazu, čo by malo prispieť ku kvalitnejším snímkam. Leica sa tento rok podielala aj na vývoji predného 8-megapixlového fotoaparátu s vylepšenými funkciami selfie režimu.

Snímky zhotovené Huawei P10 nezaostávajú ani za vyhlásenými fototelefónmi na trhu. Pre ozajstných fotofajnšmekrov prináša výrobca väčšiu verziu Huawei P10 Plus, ktorá bude vybavená lepším fotoaparátom Leica SUMMILUX-H s hodnotou clony f/1.8.

Zmena je život

O vyššiu rýchlosť a výkon zariadenia sa postará nový osemjadrový procesor Kirin 960. Veľkým prínosom pre užívateľov je navýšenie vnútornej pamäte na 64GB (rozšíriteľnú o micro SD kartu) a RAM na 4GB. Kapacita batérie vzrástla z pôvodných 3000mAh na 3200mAh.

Na jedno nabitie tak telefón vydrží približne 1,5 dňa. Samozrejme záleží od spôsobu využívania telefónu. Keď sa však telefón vybije, stačí ho pripojiť na rýchlonabíjačku, ktorá je v balení a tá za veľmi krátky čas dobije telefón.

Huawei P10 Greenery je skvelou ukážkou, ako vylepšiť vlajkovú loď, priniesť zákazníkovi nadštandardné služby a zachovať pritom rozumnú cenu zariadenia.

Huawei P10 v krásnom zelenom vyhotovení je už možné zakúpiť aj na Slovensku v limitovanom počte. Spolu s paušálom od O2 ho získate na začiatok iba za 2 eurá.

HUAWEI

Produkty a služby značky HUAWEI sú dostupné vo viac ako 170 krajinách a využíva ich tretina svetovej populácie. V roku 2016 sa spoločnosť umiestnila na 3. mieste v dodávkach inteligentných mobilných telefónov. Značka HUAWEI pôsobí v telekomunikačnom priemysle 20 rokov a jej cieľom je prinášať svojim používateľom tie najnovšie technológie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac