Aj v Rimavskej Sobote nájdete miesta, kde stretnete milých ľudí

Prinášame vám tipy od čitateľov Sódy na miesta v Rimavskej Sobote, kde stretnete ľudí, ktorí majú svoju prácu radi a svojím vystupovaním a zápalom pre svoje povolanie vám zaručene spríjemnia deň.

Nie každý si dokáže predstaviť život v mestečku na juhu stredného Slovenska. Spolu s O2 sme sa rozhodli zahodiť zaužívaný stereotyp a vybrali sme miesta, ktoré vás očaria a pomôžu vám zmeniť názor na kvalitu poskytovaných služieb.

Užite si rýchly 4G internet počas svojich ciest po Slovensku vďaka novej sieti od O2. Viac informácií

Preto prichádzame s Rimavskou Sobotou a ľuďmi, ktorí vás presvedčia o tom, že aj v malom meste sa dá žiť spokojný a naplnený život bez toho, aby vám niečo chýbalo.

Hvezdáreň

Kúzelný svet vesmíru, ktorý nemá hranice, vás pohltí hneď pri vstupe do jednej z najznámejších hvezdární na Slovensku. Za výnimočnosťou tohto miesta stoja manželia Rapaví, ktorých život sa s hvezdárňou spája už viac ako 30 rokov. Svoju prácu nadovšetko milujú, čo sa odráža na ich profesionálnom a zároveň ľudskom prístupe.

Sympatická dvojica má za sebou viaceré úspechy vo výskume a patrí medzi najlepších astronómov na Slovensku. Svojmu povolaniu sú oddaní telom aj dušou, čo sa odráža napríklad aj v záhrade, ktorá je súčasťou areálu hvezdárne. Tú vytvorili úplne od základov.

Život Rapavých však nie je len o vesmíre. Pani Daniela sa vo voľnom čase venuje fotografii, ktorá jej priniesla aj úspech na svetovej súťaži. Jej slávnu fotografiu bubliny ste určite zachytili v nejednom slovenskom či zahraničnom médiu. Pán Pavol sa zase zaoberá ekológiou, napríklad nesprávnym osvetlením v mestách. Rovnako ako mesto Rimavská Sobota aj on má vo vesmíre svoju vlastnú certifikovanú planétku.

Mestská galéria Rimavská Sobota

Toto miesto plné lásky k umeniu úspešne funguje aj vďaka skúsenej kurátorke Gabike Garlatyovej, ktorá v priestoroch galérie spolu so svojím manželom, ktorý je taktiež výtvarník a pedagóg, nejaký čas aj bývala.

Pri návšteve nás previedla priestormi galérie, v ktorej momentálne nájdete pestrú výstavu s názvom Bienále maľby VI.?. Zavítali sme aj do jej kancelárie, ktorú využíva aj ako kreatívny ateliér a nevynechali sme ani rezidenčný byt, ktorý umelci s obľubou využívajú najmä v čase, keď v galérii inštalujú svoje výstavy.

Gabika je človek, v ktorého svete neexistuje výraz nedá sa. Spolu s ďalšími externými spolupracovníkmi tak vytvorila kreatívny tím, ktorí v meste usporadúva tvorivé dielne a workshopy pre deti aj dospelých.

Kaviarnička

Útulné miesto v centre mesta, ktoré sa ukrýva v jednom rodinnom dome, naznačuje, že atmosféra tejto prevádzky bude intímnejšia ako v iných kaviarňach. Mnohí Soboťania si Kaviarničku obľúbili práve pre pocit domova a milú obsluhu.

V Kaviarničke nenájdete iný zákusok ako domáci. Všetky produkty pochádzajú z ich vlastnej výroby a pečú sa priamo na mieste. Kávu vám pripravia na retro stroji, ktorý zakúpili práve pre jeho kvalitu. Preferujú taliansky štýl podávania kávy a nikdy vám k nej neprinesú studené mlieko. Ich špecialitou sú palacinky, ktoré si tu rád dá snáď každý.

Pani majiteľka je žena s veľkou energiou a láskou k umeniu. Jej otec bol známy slovenský maliar, ktorý v nej zanechal cit k maľbe a sochárstvu, čo si môžete v interiéri kaviarne hneď všimnúť. V dome, v ktorom má Kaviarnička svoje miesto, býva s dvomi dcérami a mamou. Na konci milej návštevy nás pozdravila s úprimným úsmevom, ktorý sme jej s radosťou opätovali.

Knižnica Mateja Hrebendu

Knižnica Mateja Hrebendu plní v Rimavskej Sobote funkciu mestskej knižnice a zároveň má regionálny význam. Jej budova je jednou z dominánt mesta a osloví vás hneď po príchode na Hlavné námestie. Ak do knižnice vchádzate po prvý raz, milá pani knihovníčka vás za typickej vône kníh zaregistruje a okrem preukazu vám odovzdá aj dávku pozitívnej energie.

Budova knižnice je priestranná a rozdelená na oddelenia, v ktorých si na svoje príde každý. V jednotlivých miestnostiach stretnete ochotné a usmievavé pani knihovníčky, ktoré vám s radosťou poradia.

Okrem klasických výpožičných služieb organizuje knižnica mnoho aktivít, do ktorých sa môžu zapojiť nielen dospelí, ale aj deti. Patria k nim besedy so známymi spisovateľmi, Noc s Andersenom na podporu čítania detí, literárne súťaže, objavovanie mladých talentov alebo tréningy pamäti pre seniorov.

Jedným zo spôsobov, ako knižnicu podporiť, je aj projekt 1 kniha ročne, ktorý umožňuje verejnosti zakúpiť knihu v ľubovoľnej sume, ktorá im chýba. Knižnicu stačí kontaktovať a opýtať sa, akú knihu potrebujú a oni vás už nasmerujú.

PhiBrows Lucia Krajči

Aby sme vám predstavili aj človeka z iného odvetvia, vybrali sme sa za Luciou Krajčiovou, ktorá si prednedávnom otvorila salón na úpravu obočia. Lucka je energická a cieľavedomá žena, ktorá sa nezľakla ani podnikania v malom meste. Medzi ženami si vytvorila vernú klientelu, vďaka ktorej si plní jeden zo svojich snov.

Mnohí by si mysleli, že takouto prácou sa v malom meste nedá uživiť. Tvrdá práca prináša svoje ovocie a Luciin kalendár je čoraz viac zaplnený. A hoci momentálne pôsobí aj vo Viedni a medzi obomi mestami neustále pendluje, priznáva, že zvažuje návrat do rodného mesta.

Lucka pri svojej práci preferuje individuálny prístup, vďaka čomu sa človek v jej útulnom štúdiu cíti naozaj príjemne. Práca v salóne ju naozaj napĺňa a neustále pracuje na vylepšovaní svojej kvalifikácie. V oblasti kozmetiky sa pravidelne vzdeláva, dôkazom čoho je aj niekoľko certifikátov.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o strednom Slovensku. Partnerom vydania je nová sieť od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % Slovenska a umožňuje tak spoznávať Slovensko inak a objavovať rôzne nepoznané zákutia. Viac informácií o novej sieti nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s jej nastavením radi pomôžu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Objavte s nami krásu stredného Slovenska

Patríte k ľuďom, ktorí radi cestujú, no pred domovinou uprednostňujete zahraničie? Spoznajte s nami ďalšiu časť našej krajiny.

Neporušená príroda, pamiatky, o ktorých ste možno ani nechyrovali, pohostinní ľudia a mnoho iného. Po víkendovom vydaní venovanom východnému Slovensku sme sa tentoraz rozhodli zamerať sa na ďalšiu časť našej krajiny a viac vám predstaviť stredné Slovensko.

Ukážeme vám, že aj naša domovina ponúka množstvo miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť a na ktoré často zabúdame. Pri príprave tohto víkendového vydania sme sa spojili so šikovnými ľuďmi, ktorí v tomto regióne žijú a snažia sa pozdvihnúť a spraviť z neho lepšie a krajšie miesto.

Toto vydanie vzniklo v spolupráci s novou sieťou od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % obyvateľom Slovenska. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale smartfón s mobilným internetom sa môže stať skvelým pomocníkom pri spoznávaní krás našej krajiny a objavovaní nepoznaných zákutí. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s nastavením 4G siete radi pomôžu.

V tomto vydaní nájdete:

Stĺpček Michala Hrčku: Pestrá stredozem. Venuje sa obnove historických pamiatok a vďaka tomu pozná stredné Slovensko ako málokto. Vo svojom stĺpčeku zhrnul hrady, kaštiele aj kostoly, ktoré si vás svojou jedinečnou atmosférou určite získajú.

Ivana Rešutíková: Stredné Slovensko je výnimočné rozmanitosťou prírodných krás, znamenitým folklórom a srdečnosťou. Prečítajte si rozhovor so sympatickou ženou, ktorá sa po návrate na Slovensko rozhodla prinášať ľuďom nevšedné zážitky.

O výnimočnosti tohto regiónu sa môžete presvedčiť v článkoch s tipmi na zaujímavé miesta a prevádzky, kde stretnete naozaj milých ľudí. V rámci našich potuliek stredným Slovenskom sme zavítali do Banskej Bystrice, LučencaRimavskej Soboty.

Redakcia Sódy odporúča: Tieto miesta na strednom Slovensku stoja za navštívenie. Plánujete dovolenku alebo len krátky výlet a neviete, ktoré miesta navštíviť? Pripravili sme pre vás výber tých, ktoré si získali nás v redakcii.

Ako dobre poznáte stredné Slovensko? Otestujte sa v našom kvíze. Veľké mestá, ale aj malé dediny majú bohatú históriu a ukrývajú veľa pamiatok a zaujímavostí. Zistite, čo všetko o nich viete.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac