Doplnili sme ich aj staršími snímkami, ktoré rozhodne stoja za pozornosť.
Dlhé zimné večery môžete stráviť s niektorým z nich alebo si postupne pozrieť aj všetky.
Obchod na korze (1965)
Naša jediná snímka, ktorá bola ocenená Oscarom.
Film v hlavnej úlohe s legendárnym Jozefom Kronerom zachytáva temnú periódu Slovenského štátu a obdobie arizácií, ktoré pod vedením kolaborantskej vlády zachvátili celé Slovensko. Film so svojím historickým kontextom dodnes ostáva dôležitým mementom.
Obrazy starého sveta (1972)
Režisér Dušan Hanák sa pri tvorbe oceňovaného dokumentárneho filmu inšpiroval fotografiami starých ľudí z Liptova, ktoré zhotovil fotograf Martin Martinček.
Film zachytáva ich biedny život na okraji spoločnosti v čase, na ktorý si dnes spomína už len málokto. Bývalý režim ho totiž označil za príklad „estetiky škaredosti”. Odborníci mali našťastie iný názor, a preto ho ocenili cenou Grand Prix v Nyone, cenu za najlepší dokumentárny film získal aj v Los Angeles, Mníchove a Paríži, a v roku 1991 bol dokonca nominovaný aj na Oscara.
Sedím na konári a je mi dobre (1989)
Jakubiskov film natočený v štýle magického realizmu rozpráva príbeh 4 mladých ľudí a odohráva sa v turbulentnom povojnovom období.
Dokončený bol len pár mesiacov pred pádom železnej opony a zrejme aj preto sa tvorcovia a herci vyhli dôsledkom za odvážne spracovanie kontroverzných tém. Film bol ocenený na filmovom festivale v Benátkach aj Festivale československého filmu, v Štrasburgu aj Moskve.
Amazonia Vertical (2005)
Najvyššiu stolovú horu Amazónie Auyan Tepui sa štvorica Slovákov rozhodla preskúmať na začiatku nového milénia. Becko Ondrejovič, jeden z členov malej výpravy, bol dokonca prvý, komu sa podarilo prejsť celú horu.
Hodinka strávená v spoločnosti mladých slovenských prieskumníkov vám prejde rýchlo a ešte sa počas nej aj niečo naučíte. Film Pavla Barabáša získal dokopy takmer 20 ocenení na medzinárodných festivaloch, okrem iného napríklad v Kanade alebo Bulharsku.
Iné svety (2006)
Film s podtitulom Made in Šariš dokumentuje životy „bláznivých východniarov” zo šarišskej oblasti, alebo ako hovorí režisér Marko Škop, na hranici globalizovaného sveta.
Príbehy 6 ľudí sú špecifické a pútavé, vďaka čomu film okrem iného získal aj Zvláštne uznanie dokumentárnej poroty na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary.
Ako sa varia dejiny (2008)
Keď sa hovorí o vojne, zrejme len málokomu napadne ju spájať s jedlom. A predsa je jedlo dôležitou súčasťou každodenného života v boji. Dokument Petra Kerekesa, ktorý vznikol v koprodukcii Rakúska, Slovenska a Českej republiky, sleduje práve kuchárov, ktorí pripravujú jedlo armáde – od druhej svetovej vojny až po terajšie milénium – a aj tým menia smerovanie dejín. Snímka vyhrala ceny za najlepší dokumentárny film v Chicagu, Lipsku aj na Európskych filmových cenách.
Osadné (2009)
Osadné je príbeh dlhoročného starostu a kňaza rovnomennej obce, ktorí sledujú, ako obec pomaly vymiera.
Rozhodnú sa s tým niečo urobiť a vytvoria kampaň, ktorá ich dostane až do Európskeho parlamentu v Bruseli. Milý dokument získal ocenenie na festivale v Karlových Varoch.
Eva Nová (2015)
Príbeh je o kedysi slávnej herečke, ktorá sa na staré kolená stane alkoholičkou a snaží sa urobiť si vo svojom komplikovanom živote poriadok – napraviť vzťahy so synom a vymaniť sa zo zákernej závislosti.
Hlavnú rolu perfektne zobrazila Emília Vášáryová. Najväčšou poctou, ktorá sa filmu dostala, je Cena kritiky na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte.
Koza (2015)
Dráma o bývalom olympionikovi, boxerovi Petrovi Balážovi, zobrazuje jeho život v chudobe a na okraji spoločnosti, z ktorého sa kvôli svojej tehotnej partnerke snaží vymaniť športovým comebackom.
Na nemeckom Berlinale bol film nominovaný na cenu za najlepší debut. Získal aj 2 ceny na filmovom festivale goEast vo Wiesbadene a ďalšiu v litovskom Vilniuse.
Učitelka (2016)
Ďalší často skloňovaný slovenský film, o ktorom sa hovorilo aj ako o obdobe legendárnych Pelíšok (1999).
Príbeh o zákernej učiteľke a predsedníčke komunistickej strany, ktorá vydiera rodičov svojich žiakov, vyniesol Zuzane Mauréry ocenenie za najlepší ženský herecký výkon v Karlových Varoch.
Sloboda pod nákladom (2016)
Tatranskí nosiči ešte aj dnes nosia do hôr ťažký náklad a vysokohorské chaty ním zásobujú za každého počasia. Ich trasy sú náročné, no krásne.
Dokumentárny film Pavla Barabáša sa natáčal 2 roky a získal ocenenia po celom svete. Medzi inými aj najvyššie ocenenie na festivale FIFAD vo Švajčiarsku, ale aj v Kanade, Španielsku či Slovinsku.
Čiara (2017)
Snáď najočakávanejší slovenský film uplynulého roku získal cenu za réžiu na festivale v Karlových Varoch a za Best Art Direction v Chicagu.
Príbeh zo slovenského pohraničia, kde na hranici s Ukrajinou vládnu pašerácke gangy, si v kine pozrelo vyše 320 000 divákov. Ak ste tak ešte neurobili, rozhodne to stojí za to.
Piata loď (2017)
Dojemný film o malom dievčatku, ktorému sa nedostáva dostatok lásky a pozornosti od mamy, a tak si ho vynahradí tým, že sa s 3 ďalšími deťmi (2 z nich unesie) ukryje v záhradnej chatke, ocenili aj na medzinárodnom festivale Berlinale.
V tomto filme za zmienku určite stoja najmä skvelé detské výkony.
Aj tieto filmy si môžete nerušene pozrieť vďaka mobilnej aplikácii O2 TV.