5 rád, ako sa správať v zápchach

Riaďte sa zipsovým systémom a zbytočne sa netlačte dopredu. Aj to radí motoristický novinár Rasťo Chvála.

Jazdiť z pruhu do pruhu, pretože to tam vyzerá rýchlejšie, sa môže zdať ako super nápad. V skutočnosti je to však úplne zbytočné. Rasťo Chvála, motoristický novinár a tvár aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád, ale aj skvelé O2 Extra výhody, nám dal päť tipov, ako bez nervov zvládať zápchy.

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

1. Rešpektujte zodpovedný zipsový systém

Za bežných okolností nemáte povinnosť púšťať autá z vedľajšieho pripájacieho pruhu. Ak však stojíte v zápche, mali by ste rešpektovať systém zipsového radenia.

„Pruh, ktorý má prednosť, by mal púšťať autá, aby sa nezhromažďovali na konci,” vysvetľuje Rasťo Chvála. „Prichádzajúce autá by zase mali dať čím skôr najavo úmysel pripojiť sa a začať sa spájať už na začiatku,” dopĺňa.

2. Netlačte sa dopredu

Ak sa pruhy zužujú, nemusíte sa nasilu predbiehať dopredu, potom prudko spomaliť a pred niekoho sa natlačiť. Najlepšie bude, ak manévre budete robiť tak, aby všetci išli rovnakou rýchlosťou.

Foto: Pixabay/Pexels

3. Držte sa v jednom pruhu

Keď sa pruh vedľa vás zrazu rozbehne, netreba panikáriť a zbytočne jazdiť z pruhu do pruhu. Stačí chvíľu počkať, oba pruhy sa zakrátko znova zosynchronizujú.

4. Na diaľnici nechajte voľný pruh

V Rakúsku je zaužívané, že pri zápche sa necháva jeden pruh voľný. U nás však neexistuje dohoda, či má zostať prejazdný krajný alebo stredný pruh. „Možno by aj tu bola dobrá zvyklosť, keby sme sa naučili nechávať na diaľnici voľný stredný pruh,” navrhuje motoristický novinár.

5. Buďte na ceste pozorní

Zápcha sa naťahuje a zmršťuje ako guma – ideálne by bolo, keby bol tento pohyb čo najplynulejší. Dajte si pozor, aby sa vám autá jazdiace pred vami príliš nevzdialili. Vtedy sa vodič často rozbehne do voľného priestoru a potom prudko zabrzdí.

Foto: JESHOOTS.com/Pexels

„Preto treba byť aj v zápche plne sústredený a držať si pozornosť na ceste a nepozerať do telefónov. Čím plynulejšia bude zápcha, tým skôr budete doma,“ hovorí Chvála.

Bonusová výzva pre bratislavských šoférov

V prípade bratislavských šoférov by bolo podľa Rasťa Chválu ideálne, keby autá, ktoré prechádzajú cez obchvat na opačnú stranu mesta, ostali výhradne v ľavom pruhu. Ostatným vodičom, ktorí sa len pripájajú a odpájajú, by tak zostal voľný pravý pruh. „Keď sa autá nebudú miešať, zrýchli to premávku,“ uzatvára motoristický novinár.

Prečítajte si:

Jazdite zodpovedne, pozrite si všetky Rasťove tipy na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vzkriesil zabudnutú modrotlač: „Poctivým remeslom sa dá uživiť.“

Prečítajte si rozhovor s mladým majstrom, ktorý dostal vyhynuté tradičné remeslo znova na výslnie.

Modrotlač na Slovensku „vyhynula“ – nebol tu už nikto, kto by ju vyrábal. Našťastie prišiel Matej Rabada. Naštudoval si staré postupy a v oravskej Párnici si otvoril dielňu, kde oživil tradície. Už šesť rokov vyrába poctivú, v indigu farbenú modrotlač. Spolu s manželkou Veronikou navrhujú a predávajú vlastné kolekcie oblečenia a doplnkov.

V našom rozhovore sa dozviete, ako vďaka Matejovi zabudnuté remeslo znovu ožilo.

Objavujte výnimočné slovenské tradície vďaka rýchlej 4g sieti od O2. Viac informácií

Ako sa začal váš príbeh s modrotlačou?

Študoval som na Katedre textilu na VŠVU. Venoval som sa textilnej tlači a navrhovaniu vzorov. Samozrejme, chcel som nájsť svoju cestu, aby bola moja tvorba jedinečná a zaujímavá. Vtedy som zistil, že na Slovensku už nie je nikto, kto by vyrábal modrotlač. Rozhodol som sa toto remeslo oživiť.

Keď ste začali, nemala modrotlač na Slovensku nasledovníka. Ako ste sa všetko naučili, keď nebolo od koho?

Modrotlač nebola pre mňa neznáma technika, vedel som, na akom princípe funguje. Samozrejme, boli to len základné znalosti v teoretickej rovine. Naštudoval som si domácu i zahraničnú literatúru a začal som s experimentovaním. Praktické skúšky ukázali, že to naozaj nie je jednoduchá technika.

„Stále mám čo zdokonaľovať, aj po kilometroch natlačeného a nafarbeného plátna.“

Keď som bol stratený v alchýmii okolo výroby modrotlače, chodieval som po rady do dielne v Strážnici na Morave. Trvalo mi takmer rok, kým som vyladil svoje recepty. A stále mám čo zdokonaľovať, aj po kilometroch natlačeného a nafarbeného plátna.

Ako sa vyrába modrotlač?

Začínam tlačou na biele plátno. Vzory, ktoré majú zostať biele, natlačím na plátno špeciálnou kašou, zvanou pap. Každý farbiar má na ňu svoj vlastný tajný recept. Potlačené plátno nechám pár dní vyzrieť. Potom ho celé ponorím do roztoku tmavomodrého farbiva indiga.

Plátno niekoľkokrát vytiahnem na vzduch a opäť ponáram, vďaka čomu získa tmavší odtieň modrej farby. Čím viac ťahov, tým tmavšia modrá. Pap, ktorý som natlačil na začiatku, toto farbivo neprepustí a tak ostáva plátno v mieste vzoru nezafarbené. Na konci farbenia sa pap vyperie a objaví sa biely vzor.

V dielni tlačím desaťmetrové kusy plátna so šírkou 140 cm. Tlač mi v začiatkoch zabrala aj osem hodín, dnes sú to zhruba dve hodiny. Farbenie a pranie zaberie približne štyri hodiny, pričom tento krok sa na rozdiel od tlače nedá urýchliť grifom ani skúsenosťami.

Veľa času však zaberie samotné sušenie. V pondelok natlačím plátno, ktoré musí zrieť a farbím ho najskôr v stredu. Nafarbená a vypraná modrotlač musí vyschnúť, potom už je pripravená pre zákazníka.

Dá sa remeslom uživiť?

Určite. Výhodou je, že manželka Veronika navrhuje a realizuje hotové výrobky, o ktoré je veľký záujem. Netreba však očakávať nejaké závratné zisky. Je to vyvážené tým, že práca nás naozaj baví a vidíme v nej hodnotu a kultúrny prínos.

Všetko si navrhujeme sami. Ja sa zameriavam na tvorbu dezénov a manželka na modely odevov, konzultujeme to však medzi sebou aj sa kritizujeme.

Kto sú vaši zákazníci?

Modrotlač sme už vyrábali pre rôzne slovenské značky, ktoré z nej pripravili svoje limitované edície, ale predávame aj maloodberateľom. Modrotlač sme posielali už takmer do celej Európy, do USA, do Kanady aj do Argentíny či do Austrálie. Často ani neviem, ako bude plátno využité. A potom sa radujem, keď vidím niekoho na ulici v modrotlači s mojím vzorom.

„Vďaka spolupráci s rôznymi slovenskými značkami získala naša modrotlač často podoby, o ktorých sme ani nesnívali, že by ich mohla mať.“

Vďaka spolupráci s rôznymi slovenskými značkami získala naša modrotlač často podoby, o ktorých sme ani nesnívali, že by ich mohla mať. Vytvorili sa tak napríklad tenisky a teraz spolupracujeme na výrobe lyží, na ktorých bude použitá pravá modrotlač na ľanovom plátne.

Aktuálne sa chystáme uviesť do predaja nové vzory, ktoré sme navrhli pre našu odevnú kolekciu Z PRÍRODY, ktorú tiež rozširujeme. Stále sa snažíme prinášať zaujímavé novinky. O modrotlač je čoraz väčší záujem, takže nás to teší.

Dá sa prísť na návštevu do vašej dielne na Orave?

Samozrejme, rád návštevníkom všetko poukazujem. Treba sa však vopred ohlásiť, aby ste si mohli byť istí, že ma tam práve zastihnete.

Tradičné remeslá naprieč Slovenskom sa oplatí objavovať a o zážitky sa podeliť. Vďaka rýchlej 4G sieti od O2 dostupnej pre viac ako 97 % obyvateľov Slovenska to môžete spraviť rýchlo a prakticky kdekoľvek. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet/4g.

Matej Rabada

Remeselník a farbiar, ktorý na Slovensku oživil tradičnú techniku modrotlače. S manželkou Veronikou majú rodinnú firmu Modrotlač Matej Rabada, kde Matej vyrába v indigu farbenú modrotlač a Veronika z nej navrhuje a šije odevy a doplnky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac