Ako vyrobiť vianočný veniec, ktorý navodí tú pravú atmosféru

Čo vypovedá veniec na dverách o majiteľovi? Že je otvorenej a priateľskej povahy. Veniec v úrovni očí tiež zaujme hostí farbami a vôňou.

Pri vencoch platí jedno zásadné pravidlo. Čím väčší tým krajší. Malý venček sa na veľkej ploche dverí stratí, preto ho radšej zaveste do vstupnej haly alebo na komodu.

Veniec treba zladiť s dverami aj prostredím, do ktorého vchádzate. Na vstupné dvere do bytu v bytovom dome sú ideálne priemery od 25 do 35 cm, na vstupné dvere do domu odporúčame priemery od 40 do 50 cm.

Veniec môžete tiež položiť na stôl a do stredu dať vysokú valcovú sviečku.

Takže ako si veniec vyrobiť?

Materiál pre vence

1. Vyberte si zeleň

Budete potrebovať:

  • Slamený korpus,
  • drôtenú závitnicu,
  • záhradnícke nožnice,
  • kliešte na drôt,
  • rastlinný materiál (napr. tuja, eukalyptus, cypruštek, brúnia, hortenzia, kotúč, škorica)

2. Začnite s rastlinami

Rastliny nastrihajte na desať centimetrov dlhé časti. Drôt zo závitnice jedenkrát ovinieme okolo korpusu a vzadu, na rovnej strane korpusu, spravíme uzol.

3. Nech je za čo zavesiť

Koniec drôtu, približne desať centimetrov dlhý, necháme trčať. K tomuto koncu sa v závere vrátime. Závitnicu ešte dvakrát obtočíme a môžeme začať prikladať rastliny.

Začíname robiť veniec

4. Prikladať a viazať

Z rastlín si robíme malé zmiešané viazaničky, ktoré prikladáme na korpus. Každú viazaničku ovinieme drôtom, aby sme ju zaistili na mieste. Jednu viazaničku dávame na vrch venca, jednu na vnútorný kraj a jednu na vonkajší. Takto postupne pokryjeme v smere hodinových ručičiek celý obvod.

Pridávanie zelene do venca

5. A môžete zavesiť

Na konci sa napojíme na vytŕčajúci začiatok drôtu, spravíme uzol. Zvyšok drôtu odstrihneme a ohneme do kruhu, aby sme vytvorili očko. Koniec drôtu zapichneme do slameného korpusu. Hotovo.

Zimný veniec hovorí o majiteľovej otvorenosti

Takýmto krásnym vianočným vencom navodíte tú správnu atmosféru už na prahu vášho domu a pritiahnete veľa zvedavých pohľadov okoloidúcich.

Článok vznikol v spolupráci s Ateliérom Papaver. Postup čerpá z knihy Kvetinové aranžmány Ateliéru Papaver

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

5 zaujímavosti v okolí Čadce, ktoré sú unikátne na Slovensku aj celosvetovo

Región Kysúc je rázovitý kraj obdarený množstvom prírodných krás a pamiatok, ktoré by ste inde iba ťažko hľadali.

Región Kysúc je rázovitý kraj s nádhernou prírodou. Život tam však býval náročný. Napriek tomu, a možno práve preto, sa tam popri prírodných krásach nachádzajú aj jedinečné pamiatky celosvetového významu. Pozrite sa, aké unikáty, vytvorené či už prírodou, alebo ľudskou rukou, môžete nájsť v tomto kúte Slovenska

Historická lesná železnica vo Vychylovke

Lesná železnica

Technická pamiatka, akú by ste široko ďaleko ťažko hľadali a jedna z hlavných atrakcií Kysúc. To sú hlavné prívlastky historickej úzkorozchodnej železnice, ktorú nájdete v Novej Bystrici – Vychylovke ako súčasť Múzea kysúckej dediny.

Jedinečná je najmä časť úvraťového systému, ktorá umožňuje prekonať strmé stúpanie na krátkom úseku. Na svete sú v prevádzke len dve takéto úvraťové železnice. Tá druhá sa nachádza v Peru.

Skanzen vo Vychylovke

skanzen

Skanzen je spoločne s lesnou železnicou súčasťou Múzea kysuckej dediny. Väčšina z čarovných zrubových domčekov tu bola prenesená z obcí Riečnica a Harvelka. Boli to dediny, ktoré zanikli kvôli výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica. Okrem obytných domkov je súčasťou expozície krčma, dva mlyny a murovaná kaplnka.

Kamenné gule v Megoňkách

Megonky

Neobvyklé kamenné gule v Milošovej (v časti Megoňky) sú nefalšovanou záhadou. Údajne patria k najväčším pravidelným prírodným kammenným útvarom guľovitého tvaru na svete a ich vznik stále nie je úplne objasnený.

Aj keď teórií by sa našlo – od fantastických vysvetlení, že sú mimozemského pôvodu až po seriózne vedeckejšie hypotézy o ich otáčaní sa a postupnom “nabaľovaní” horniny v nepokojných hladinách oceánu pred miliónmi rokov.

Ropný prameň v Korni

Ropný prameň

Kysuce majú aj svoj vlastný ropný prameň. Jazierko s kvalitnou parafínovou ropou vyvierajúcou priamo zo zeme je mimoriadne vzácnym prírodným úkazom. Tento kysucký je jedným z dvoch prameňov tohto druhu vo svete. Druhý sa nachádza v Kostarike.

Slovenský orloj v Starej Bystrici

Slovenský orloj

Jeden z najmladších orlojov na svete, a zároveň prvý orloj na Slovensku, bol postavený v rámci rekonštrukcie námestia Starej Bystrice v roku 2009. Celá kompozícia predstavuje podobizeň Panny Márie sedembolestnej, dá sa teda povedať, že ide o najväčšiu drevenú sochu na území Slovenska.

V prípade, že viete oďalších mimoriadnych miestach v regióne Kysúc, budeme radi, ak nám o nich poviete v komentároch alebo napíšete správu na našej Facebookovej stránke.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac